Herstelplan In opdracht van Rijkswaterstaat heeft de Heidemij de mogelijkheden tot herstel van de natuurwaarden geïnventariseerd. Die mogelijkheden zijn in drie categorieën onder te verdelen; projecten in de Westerschelde zelf (opspuiten eilanden, uit baggeren geulen Saeftinge e.d.), binnen- dijkse projecten (inrichting inlagen en kar- revelden) en ontpolderingsprojecten (het verleggen van de dijk landinwaarts). In het Herstelplan wordt aangegeven dat projec ten die passen in het natuurlijke karakter van het estuarium en een bijdrage leveren aan de compleetheid van het ecosysteem, de voorkeur verdienen. Aan het natuurlijke karakter wordt veel waarde gehecht. De Westerschelde is immers één van de weini ge puur-natuur gebieden in ons land. Omdat in de brakke zone van het estuari um volop schor (Saeftinge) voorhanden is, gaat de voorkeur uit naar nieuwe schorren en slikken in het meer zoute deel van de Westerschelde. Opspuiten Veel voorgestelde maatregelen staan op gespannen voet met het natuurlijke karak ter van de Westerschelde. Eilandjes opspui ten voor sterns en plevieren klinkt wel leuk, maar is dat niet. Men moet dan natuurlijke processen zoals het meanderen van geulen in de hand houden. Zo' n eiland zal alleen met veel pijn en moeite in stand kunnen blijven. Dat geldt ook voor opge spoten schorren; daar komt nog bij dat voor het opspuiten van schorren slikken moeten wijken, terwijl slikken nu juist zo belangrijk zijn als voedselgebied voor de vele steltlopers in de Westerschelde. Dat is geen natuurherstel, maar natuur voor natuur inleveren. Binnendijkse natuur ont wikkelen in de vorm van inlagen en karre- velden, zoals langs de Oosterscheldekust gebeurt, levert wel natuurwaarden op. Toch scoren deze projecten aanzienlijk lager dan ontpoldering. Het gaat immers om minder 'natuurlijke' natuur. Ontpolderen Voor de Zeeuwse natuurorganisaties is het duidelijk. Alleen ontpolderen zorgt voor herstel van natuur die door de verdiepings- werken verloren gaat; schorren, slikken en ondiep water. Een conclusie, die overigens ook in het rapport (zie kader) getrokken wordt. Vandaar dat de Zeeuwse natuurorga nisaties de minister voorstellen om vier ont polderingsprojecten uit te voeren in het zoute deel van de Westerschelde, samen ongeveer 500 ha groot, kosten 135 miljoen gulden. Het is zeker niet goedkoop om de zeedijk te verleggen. Het ligt op het eerste gezicht niet voor de hand om, nu alle dijken net op Deltahoogte zijn, opnieuw te beginnen. Maar het is de logische consequentie van een beleid, in de Tweede Kamer onder schreven, dat de natuur in ons land niet meer de dupe mag worden van grootschali ge ingrepen. Culturele revolutie Ontpolderen is niet zomaar een natuuront wikkelingsproject. Ontpolderen is een trendbreuk in het den ken over de Delta. Waar generaties lang gevochten is om land te winnen op het water, staan nu gevestigde waarden op het spel. Dat vereist een kleine culturele revo lutie. Allereerst moet men beseffen dat er, naast economische argu menten, ook ruimte behoort te zijn voor planten en dieren. Speciaal die planten en dieren waar we als Zeeuwen verantwoorde lijkheid voor dragen, omdat ze nergens anders terecht kunnen. De begrijpelijke reactie op de ramp van 1953 was het Deltaplan: veiligheid voorop. Het besef dat de gigantische ecologische waarde van de Delta ondergeschikt werd gemaakt, kwam pas later. Tegenwoordig wordt het belang van de natuur wel erkend. In de discussie over ontpolderen wordt vaak aan 1953 gerefereerd. Er is geen Zeeuw die aan de Deltaveiligheid wil tor nen. Terecht, daarom is ontpolderen ook zo duur. Overproduktie Naast de ecologische herwaardering is er ook op economisch gebied het een en ander veranderd. In tijden van overproduc tie wordt anders tegen landbouwgrond aangekeken, zeker als die buitendijks ligt. Juist de ondiepe delen die door ontpolde ren ontstaan, leveren een bijdrage aan de visstand van de Noordzee. En de Westerschelde is de grote kinderkamer voor Noordzeevis.Een mosselkweker betoogde zelfs dat een mosselperceel per hectare aanzienlijk meer oplevert dan een akker. Natuurlijk is het niet de bedoeling om de boeren zomaar te verjagen. Er hoort een gepaste vergoeding tegenover te staan, genoeg voor een goed pensioen of een nieuw begin. En natuurlijk zullen de nieu we schorren en slikken voor de bevolking en toerist een extra mogelijkheid bieden om van die indrukwekkende natuur te genieten, alle vooroordelen over verbods bordjes en prikkeldraad ten spijt. Ontpolderen in Zeeland betekent niet dat de strijd met de zee ver loren is. Integendeel, het kan eer der beschouwd worden als de ultieme overwinning op de zee: het is soms mooier te geven, dan alleen maar te nemen. Bij het Schelde Informatiecentrum is een speciale nieuwsbrief over het project Herstel Natuur Westerschelde verkrijgbaar: tel. 0118 - 67 22 38. De volledige projec tenbundel is gratis op te vragen bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland: tel. 0118 - 63 14 00. In maart zijn er informatie- en overlegavonden over het Herstelplan in Sluis, Kloosterzande en Kapelle. Thijs Kramer is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieu federatie. 4 WANTIJ Maart '96

Wantij | 1996 | | pagina 4