De Schelde in het zonnetje gezet /)c natuur^0 c*v Gerda Spaander De meeste Zeeuwen zullen de Westerschelde en omgeving wel kennen. Van een boottochtje Vlissingen-Breskens of Kruiningen-Perkpolder, een overlevingstocht door het Verdronken land van Saeftinge of een fietstochtje langs de Scheldedijk. Verrassend is het om te zien hoe de Schelde ei- in België bijligt. b Behalve afvoergoot van en vaarweg naar het industriegebied rond Antwerpen is de Schelde een zeer aantrekkelijke rivier in een aange naam Jandschap. De getijdewerking die tot Gent merkbaar is geeft de Belgische Schelde, opmerkelijk de Zeeschelde genaamd, een heel eigen sfeer. Geen ande re rivier wordt de helft van de dag omzoomd door zoveel slik, en bevat tot zo ver in het binnenland brak water. Dat heeft ook zijn invloed op wat er in en rondom groeit, zwemt en vliegt. Een aantrekkelijke bijkomstigheid is de aan wezigheid van fietspaden en afwezigheid van (auto)wegen langs een groot deel vart de 'Zeeschelde'. De Schelde beschreven Dit moois wordt toegelicht en verklaard in de fraaie, glanzende brochure 'de Schelde, een stroom natuurtalent' die voorzien is van veel kleurenfoto's en tekeningen. De gebruikelijke soberheid van de ZMF zien we hierin niet terug. De wordingsgeschiedenis van de Schelde, bepaald door natuurlijke én menselijke invloeden, wordt in de brochure uitgebreid behandeld. Zo leren we dat de Schelde ooit, verenigd met de Maas, de Rijn en zelfs de Theems naar een veel noordelijker gele gen Noordzee stroomde. Bekender is het verhaal van de stormvloeden met al het daardoor verdronken land en dat van de vele Zeeuwse inpolderingen. Op een ook voor niet-biologen leesbare manier wordt het leven in en rond het water verklaard in samenhang met o.a. de overgang van zout naar zoet. die van nat naar droog en de aanwezigheid van voed sel. Soms wordt ook de waterverontreini ging als mede bepalende factor opgevoerd, maar milieuproblemen nemen in het betoog geen overheersende plaats in. Wel is de moraal van het verhaal dat er bij alle plannenmakerij rondom de Schelde, aan weerszij den van de grens, niet alleen aan het economisch belang gewerkt moet worden. De Schelde is het ten volle waard om te streven naar behoud en verbetering van de natuurfunktie, met het accent op de waterkwaliteit. De brochu re wil het maatschappelijk draag vlak voor deze doelstelling ver groten. Getijdewerking geeft Zeeschelde heel eigen sfeer. Foto: ZMF In de vorige Wantij is het verschijnen van de brochure 'de Schelde, een stroom natuurtalent' al gesignaleerd. De makers van deze uitgave, nl. het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, diens Belgische equivalent en de ZMF, wil len de positieve kanten van de Nederlandse en Belgische Schelde bij een breed publiek onder de aandacht brengen. De brochure (36 blz.) is daarom in een grote oplage gedrukt en gratis verkrijgbaar bij het Schelde Informatiecentrum, Lilian Withagen, Postbus 8039, 4330 EA Middelburg, tel. 0118 - 67 22 38. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie Voedselketen in het Schelde-estuarium is zeer complex. Illustratie: Brochure "De Schelde een stroom natuurtalent. ZOOPLANKTON FYTOPIANKTON 5 WANTIJ Maart'96

Wantij | 1996 | | pagina 5