Ander belastingstelsel noodzakelijk voor milieuvriendelijke maatschappij? Milieuvriendelijke produkten en arbeid worden goedkoper. Ecotax-plus: "Meer werk, minder lozen' Betty den Brinken Volgens de geldende economische principes moeten onze produktie en consumptie toenemen, wil de economie blij ven draaien. Intussen neemt het besef toe dat economi sche groei volgens deze principes tegen zijn eigen grenzen aanloopt, de grenzen van schaarste en van de aanslag op het milieu. Het ligt voor de hand dat we aan ons econo misch concept iets moeten veranderen om werkelijk iets te doen aan het voortbestaan van onze natuurlijke omge ving. Het milieu is immers het draagvlak van onze eco nomie en niet omgekeerd. In dit artikel worden de belangrijkste 1 discussiepunten over dit probleem besproken uitgaande van het vorig jaar verschenen boekje: Ecotax-plus, meer werk. minder lozen" van de Aktie Strohalm en een reactie daarop van Peter van der Veer, econoom en medewerker van de Stichting Natuur en Milieu. Prijskaartje In de laatste decennia is een enorme hoe veelheid milieumaatregelen van kracht geworden. Mede daardoor heeft het milieu, althans een aantal sectoren daarvan, een prijs gekregen en als gevolg daarvan is de maatschappij zelf overgegaan tot het voor komen van vervuiling. Na de geruchtma kende affaires inzake bodemverontreiniging weet iedereen dat aan bodemvervuiling een prijskaartje hangt. Het is een individueel of bedrijfsbelang geworden om te zorgen voor schone grond. Om dezelfde reden is het een bedrijfsbelang om afval en energiege bruik te beperken en om het water schoon te houden. Toch komen we er niet met onze milieumaatregelen. Als we op deze voet doorgaan verslechtert het milieu zelfs. Krimp Wat is hiervan de oorzaak? Het feit dringt zich steeds meer op dat alleen krimp van de consumptie en verandering van produk- tieproces effectief kunnen zijn. Een recent voorbeeld is te vinden bij de intensieve var kenshouderij. Dit is een bedrijfstak die ondanks vaak ver doorgevoerde milieutech nologie niet zal kunnen voldoen aan de milieudoelstellingen. Het enige wat kan helpen is het pijnlijkste middel dat denk baar is: krimp. De consequenties komen hard aan: bedrij ven gaan failliet en mensen worden werk loos. Gegeven de al bestaande werkloos heid is dat geen sympathiek middel. Je kunt niet verwachten dat het maatschappelijk draagvlak voor het milieu hierdoor groter zal worden. Als het erop aan komt schrikt de politiek toch terug voor de ecologisering van onze produktie- en consumptiestruc tuur vanwege de effecten op de werkgele genheid. Oorzaken Maar volgens de Aktie Strohalm is de oor zaak van verslechtering van het milieu en van de groeiende werkloosheid vooral terug te voeren op de grondslagen van ons belastingstelsel. Dat is voornamelijk geba seerd op de belasting op arbeid. De gevol gen zijn niet uitgebleven, want arbeid is de produktiefactor waar in de eerste plaats op wordt bezuinigd. Het gevolg is dat produk- tieprocessen tot het uiterste worden geau tomatiseerd en dat gebruik van bijvoor beeld chemicaliën de menselijke inspan ning verdringt. Ook heeft de toegenomen belasting- en premiedruk ertoe geleid dat bepaalde soor ten arbeid weggeconcurreerd zijn door onbetaalde arbeid of zwart werk. Dat geldt met name voor huishoudelijk werk en arbeid die ten behoeve van de consument zelf wordt verricht, zoals bijvoorbeeld schil derwerk. De oorzaak ligt in het premie- en heffingensysteem. De consument van wit verrichte dienstverlening betaalt tweemaal belasting, eerst over zijn eigen verdiensten en vervolgens over het bedrag van het uit bestede werk. Verschuiving Tegelijk met het verminderen of verdwijnen van de loonbelasting moeten milieubelas tende activiteiten selectief worden belast. Dan zal er volgens de Aktie Strohalm een verschuiving gaan plaatsvinden naar het gebruik van mens- en milieuvriendelijker produkten en methoden. Een voorbeeld hiervan is de biologische landbouw. De manier van produceren legt minder beslag op het milieu dan de traditionele landbouw maar is duurder, voornamelijk door een grotere arbeidsintensiviteit en een extensie ver gebruik van grond. In het nieuwe sys teem zou de biologische landbouw goedko per kunnen gaan produceren, wat voor meer boeren een stimulans kan betekenen om over te schakelen op biologische teelt. Tegelijk betekent dat groei of behoud van arbeidsplaatsen. 6 WANTIJ Maart'96

Wantij | 1996 | | pagina 6