Traditionele landbouw kapitaals- en energie-intensief Foto: Jaap Wolterbeek Lagere loonbelasting maakt de arbeidsintensieve biologische landbouw meer concurrerend. Foto: Jaap Wolterbeek Effecten op de maatschappij Aktie Strohalm verwacht dat door Ecotax- plus het gedrag van consumenten veran dert omdat milieuvriendelijke produkten goedkoper worden. Ook verwacht men groei van het aantal arbeidsplaatsen. Daar blijft het niet bij; zo voorspelt men ver schuivingen in arbeidsverdeling tussen mannen en vrouwen doordat zorgtaken weer in het betaalde circuit worden gehaald. Daarnaast zullen allerlei zaken die nu op de gemeenschap worden afgewen teld, zoals infrastructuur, scholing, onder wijs, buurtwerk, andere activiteiten op soci aal-cultureel gebied en ten dele de gezond heidszorg veel meer in rekening gebracht kunnen worden aan diegenen die er recht streeks de vruchten van plukken. Door de daling van de loonkosten wordt dat alles immers betaalbaar! Te mooi om waar te zijn Lezend in de uitgave :"Ecotax-plus, meer werk, minder lozen" bekruipt je het gevoel dat het allemaal te mooi is om waar te zijn. Is er een geneesmiddel voor zoveel ernstige kwalen van deze tijd uitgevonden? We vroe gen het aan Peter van der Veer, econoom, werkzaam bij de Stichting Natuur en Milieu en lid van het team: "Ecologie en econo mie". Hij vindt het optimisme van het concept Ecotax-plus te groot. Het bestaat uit twee componenten: de eerste is de ecologisering van de economie. Uiteraard is de Stichting Natuur en Milieu daar een voorstander van. Dit terrein valt ook binnen de doelstellin gen van de milieubeweging. Maar het is te gemakkelijk om de tweede component, de culturele verandering, door één maatregel te verbinden aan de eerste component. Je kunt niet verwachten dat maatschappelijke verschuivingen zo eenvoudig plaats zullen vinden als "Ecotax-plus" veronderstelt. Bovendien gaat de Aktie Strohalm uit van een bepaalde maatschappijvisie. Afgezien van een oordeel daarover dient de discussie over de wenselijkheid daarvan elders plaats te vinden, dus niet tegelijk met de vraag over de wenselijkheid van milieuheffingen. Energieheffing Zeker, de onlangs ingevoerde ecotax op aardgas voor kleinverbruikers heeft door de koppeling aan belastingverlaging een posi tief werkgelegenheidseffect. Maar dit bete kent nog niet dat je dit effect van alle maat regelen kan verwachten. Er is een aantal jaren geleden onderzoek verricht naar de effecten van energieheffing in Nederland. Uit de rapportage blijkt dat energieheffingen zullen leiden tot besparin gen maar slechts in beperkte mate werk zullen creëren. Het is in ieder geval niet zo gemakkelijk om maatschappelijke effecten te voorspellen uit een verschuiving in het belastingsysteem. De discussie over Ecotax-plus is beslist boeiend en belangrijk. Als de ecologisering van onze maat schappij doorzet dan zullen daar door zonder enige twijfel maat schappelijke veranderingen gaan plaatsvinden. Het is noodzakelijk om door te gaan op de ingeslagen weg en het milieu een prijs te geven door middel van heffingen en het stellen van normen. Het getuigt daarnaast van gevoel voor verantwoordelijkheid om na te gaan denken over een visie over de verandering in de maat schappijstructuur. De Aktie Strohalm is om die reden te prij zen. Ecotax-plus moet echter niet als een tovermiddel worden beschouwd dat tegelijk verande ringen teweegbrengt én alles ten goede zal keren. Wat is Ecotax-plus? Door de Aktie Strohalm is een concept ontwikkeld voor een nieuw belastingstelsel dat een nieuwe structuur van produceren en consumeren teweeg zou kunnen bren gen: Ecotax-plus. De "plus" staat hierbij voor de verwachte effecten op zowel het milieu als werkgelegenheid en maatschap pijstructuren. In het kort komt het hierop neer: milieube lastende activiteiten, waaronder het gebruik van onvervangbare energiebron nen worden zwaarder belast en menselijke arbeid wordt minder of zelfs in het geheel niet belast (ecologisering). Het is de bedoeling hierdoor een ander soort samenleving te scheppen, waarin een ver schuiving zal plaatsvinden van het gebruik van milieu en grondstoffen naar menselijke arbeid. "Met als doelen een efficiënter gebruik van milieu en grondstoffen, meer en beter betaald werk, culturele heroriën tatie en bestrijding van armoede." Ecotax-Plus: meer werk, minder lozen is te bestellen bij de Aktie Strohalm door f 12,80 (incl. verzendkosten) over te maken op giro 355925 t.n.v. Aktie Strohalm onder vermelding van de naam van het boekje. Betty den Brinker is lid van de Wantijredactie. 7 WANTIJ Maart '96

Wantij | 1996 | | pagina 7