Ecologisch groenbeheer, natuurlijk! Educatief Esther Blok Wilde planten buiten de bebouwde kom vindt bijna ieder een mooi. Een veld bloeiende paardebloemen geeft ons een zomers gevoel en voor een braamstruik met rijpe vruchten stapt menigeen even van de fiets. Maar zo gauw het binnen de bebouwing komt is het onkruid, "vuulte". De Milieu Educatie Centra en het Zeeuws Biologisch Museum kunnen dat misverstand uit de weg ruimen. behalen als de gifspuit. Langs randen, straatmeubilair en (lantaarn)palen blijft vaak een stukje onbehandeld. Sommige mensen zullen vinden dat de gemeente de boel laat verslonzen. Voorlichting Om het voorkomen van wilde planten op straat en in de plantsoenen voor inwoners (en personeel van de plantsoenendiensten) acceptabel te maken is goede voorlichting nodig over het hoe en waarom van ecolo gisch groenbeheer. Alleen een berichtje in een huis-aan-huisblad voldoet niet. De gemeente zal moeten uitleggen waarom dit beleid gekozen is en wat de inwoners er mee opschieten. Het Zeeuws Biologisch Museum en de Milieu Educatie Centra kunnen daarbij een helpende hand bieden. Zij beschikken immers over de faciliteiten en de kennis om cursussen te geven over natuur in stad dDe natuur in stad en dorp krijgt een steeds belangrijker rol. Voor bijen en vlinders, kevers, zweef vliegen en vele andere insekten- soorten blijkt de bebouwde omgeving van levensbelang te zijn omdat daarbuiten onvoldoende voedselplanten zijn overge bleven, of omdat de voedselplanten onvol doende op een plaats geconcentreerd zijn. Wat is mooi? Het huidig openbaar groen stamt uit de tijd van tuinarchitecten die het groen zagen als tuinen met gesnoeide hagen, verknipte bomen, strakke, vakkundig onderhouden gazons en uitheemse planten om hier en daar een kleuraccent te geven. In die ont worpen omgeving is de natuur onderge schikt aan de mens. Wilde planten zijn "onkruid" en worden niet gewenst tussen de straattegels, in de bermen en in de ont worpen borders en rozenvakken. Netheid en kijkgroen staan voorop. Rozenperken Maar dat verandert geleidelijk. Het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen wordt steeds minder geaccepteerd. Natuurlijke processen krijgen meer kansen door een toenemend milieubesef en erkenning van natuur in stad of dorp. Ook Zeeuwse gemeenten stappen langzaamaan over op een milieubewuster groenbeheer. Dat heeft duidelijk merkbare gevolgen voor het open baar groen. Milieuvriendelijk onderhouden van traditioneel kijkgroen zoals rozenper ken kost veel tijd en geld. Een milieube wuste gemeente moet daarom een deel van haar openbaar groen anders inrichten, op een aantal plaatsen meer wilde planten toe laten. Door op de ene plaats een extensie ver beheer toe te passen kan op een andere plaats meer tijd (en dus geld) beschikbaar komen voor intensiever onderhoud. Leren waarderen Het waarderen van inheemse kruiden gaat niet vanzelf. Er zijn altijd mensen die aan geharkte grond met hier en daar een plant het mooist vinden. Zij houden hun eigen stoepje met bleekwater onkruid- en mos- vrij. In hun ogen moet een grasveld er als een biljartlaken uitzien. Beplantingen die afwijken van het traditionele plantsoen, zien deze mensen als een "bende". Infra- rood-branders en veegmachines kunnen niet dezelfde mate van onkruidbestrijding en dorp en om tentoonstellingen te organi seren over mooie wilde plekjes in de bebouwde kom. Ook kunnen zij kinderen van basisscholen op een speelse manier bekend maken met wilde plantjes en beestjes in de directe omgeving. De schooltuin, biologieles of boomplantdag zijn daarvoor een goed uitgangspunt. Door mensen van jongs af aan op verschillende manieren te con fronteren met de waarde van de natuur binnen de bebouwde kom, kan de afkeer voor "vuulte" lang zamerhand ombuigen tot begrip en waardering voor een nieuw openbaar groen. Esther Blok is lid van de Wantijredactie. 8 WANTIJ Maart'96

Wantij | 1996 | | pagina 8