Vlissingen aan de zon Nederland ontvangt een hoeveel heid zonne-energie die overeen komt met ruim 500 maal ons elek triciteitsverbruik en bijna 60 maal ons totale energieverbruik. Ondanks het feit dat Zeeland de meeste zonne-uren per jaar van Nederland heeft, vindt toepassing van zonne- energie in onze provincie nog nau welijks plaats. Technisch gezien levert de toepassing van zonne-ener gie geen enkel probleem meer op. Deze kennis is echter nog niet wijd verbreid. De vereniging Klimaatverbond Nederland heeft daarom samen met de branche-orga nisatie Holland Solar een project opgezet om de kennis over zonne- energie bij een aantal geselecteerde gemeenten te vergroten. Bén van deze geselecteerde gemeenten is Vlissingen. Zij zal bij de ontwikke ling van het beleid op het gebied van zonne-energie gratis ondersteu ning krijgen door ervaren deskundi gen. Eén hiervan is Ch. Zijdeveld, voormalig wethouder van Schiedam. Ondersteuning heeft reeds plaats gevonden bij het uitbreidingsplan Rosenburg. Hier zullen bij de nieuwbouw van 60 woningen zon neboilers worden toegepast. Studiemiddag ontsnippe- ring in Zeeland Op 25 april wordt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een stu diemiddag over "ontsnippering'ge- houden. "Wat behelst dat begrip nu?", zult u zich misschien afvragen. Leefgebieden van dieren worden steeds meer in snippers verdeeld door bebouwing en wegen. Wegen zijn soms onneembare barrières, zodat verbindingen tussen leefgebie den van dieren worden geblok keerd Op landelijk niveau is beleid gemaakt om versnippering van leef gebieden voor de fauna tegen te gaan. Om dit beleid in maatregelen te kunnen omzetten, heeft een bureau in opdracht van Rijkswaterstaat directie Zeeland, de Provincie en de directie Zuidwest van het Ministerie van LNV, een rap port opgesteld. In het rapport wor den plaatsen met knelpunten voor de fauna als gevolg van de infra structuur opgespoord en vervolgens worden voor enkele voorbeeldloka- ties ontsnipperende maatregelen uitgewerkt. De middag is vooral bedoeld voor instanties die het ontsnipperingsbe- leid vorm zullen moeten geven, zoals waterschappen. Provincie Zeeland, gemeenten, natuurbescher mingsorganisaties, NS en het minis terie van LNV Belangstellenden zijn uiteraard welkom. Voor meer informatie, toezending van het programma en een opgave- formulier kunt u contact opnemen met mevrouw M. Goverse van Rijkswaterstaat directie Zeeland, telefoon: 0118-686336. (T.v.M.) Studiemiddag "Naar een duurzame Zeeuwse indu strie" Op donderdag 30 mei zal de ZMF een Zeeuwse studiedag organiseren rondom het thema duurzaamheid en industrie. Uitgangspunt van de dag vormt een door cle ZMF opge stelde notitie met daarin ontwikke lingsideeën voor met name de industrie in het Sloegebied en de Kanaalzone. Br zal een visie worden gepresenteerd met duurzaamheids kansen voor bedrijven, overheden en technologische kenniscentra. Vier thema's staan daarin centraal: uilwisseling van reststromen (zoals energie, water, gips of kalk); ideeën op het vlak van logistiek en trans port: duurzaam grondstoffenbeheer (waaronder agrificatie): promotie en acquisitie van bedrijventerreinen. 1 let thema "uitwisseling van reststof fen" zal verder worden uitgediept en in discussie worden gebracht. Het Erasmus Studiecentrum voor Milieukunde zal het concept "Industriële ecosystemen" toelich ten. De mensen bij dit centrum, waaronder prof.dr. W I lafkamp, spe len een belangrijke rol in het uitwis selingsproject 1NBS in het Europoort/Botlek-gebied. Als aanzet tot de discussie zal worden inge gaan op de ervaringen bij de Rotterdamse bedrijven, de faal-en succesfactoren en de winst voor bedrijf en milieu. Daarna zullen twee vertegenwoordi gers van bedrijven (Arco Chemie Rotterdam en BPZ Vlissingen) een veelbelovende toepassing door hun bedrijf van de uitwisseling van rest stoffen presenteren Na dit informatieve deel start een paneldiscussie, waarvoor naast gedeputeerde Bruinooge, vertegen woordigers uit het bedrijfsleven en de vakbonden zijn uitgenodigd. Vanzelfsprekend zit ook de ZMF aan tafel. De bedoeling is dat de discussie richting zal geven aan het stimule ren van uitwisseling van reststromen lussen bedrijven. Hoe zal Zeeland deze kansrijke ontwikkeling oppak ken? De studiedag wordt gehouden in de Abdij te Middelburg. Voor meer informatie, toezending van het pro gramma en een opgaveformulier kunt u contact opnemen met Flenk de Groote op het bureau van de ZMF: 0113 - 230075. (H.d.G) Sanering bestrijdingsmid delen loopt vast De sanering van bestrijdingsmidde len loopt niet. Deze zorgwekkende conclusie trekken de Stichting Natuur en Milieu (SNM), de Zuidhollandse Milieufederatie (ZHMF) en de Stichting Reinwater (RW) uit de door hen uitgevoerde doorlichting van het toelatingsbe leid. De resultaten van dit onder zoek zijn neergelegd in het 'Zwartboek toelating bestrijdings middelen'. Uit de studie die vorig najaar verscheen, blijkt dat een groot aantal bestrijdingsmiddelen, die niet voldoen aan de milieucrite ria, niet uit de markt worden gehaald, terwijl dat wel in rijksbe leid is vastgelegd. Van 114 sloffen die met voorrang voor 1995 gesaneerd zouden wor den, zijn er nog maar 5 daadwerke lijk gesaneerd door het College Toelating Bestrijdingsmiddelen. Daarnaast blijkt dat het College bij de milieubeoordeling slordig te werk gaat. Toelatingsbesluiten wor den niet onderbouwd en meetgege vens van waterschappen en provin cies worden genegeerd. Het rapport is op te vragen bij SNM telefoon: 030-2331328 of ZHMF: 010-4765355. (T.v.M) Ambitieniveau derde Energienota is beschamend laag Op 14 februari jl. vergaderde de ver bruikersadviesraad van Delta Nutsbedrijven (Deltan). Op de agen da stond onder andere de derde Energienota van minister Wijers die over anderhalve maand in de Tweede Kamer behandeld zal wor den. De ZMF betoogde in de verga dering, dat in de energienota de benodigde stappen ontbreken om te komen tot de door het kabinet beoogde duurzame energiehuishou ding. Zo schiet de CO^-doelstelling tekort. Het kabinet stelt zich nu tevreden met een stabilisatie van de C02-emissie in 2020. terwijl het sinds 1989 herhaaldelijk heeft betoogd, dat vanaf het jaar 2000 een vermindering van de uitstoot van broeikasgas met 2% per jaar nodig is om de klimaatverandering te beper ken. Tot nu toe werd steeds ingezet op een verbetering van de energie-effi- ciency met 2% per jaar. Nu blijkt het kabinet niet verder te willen gaan dan 1,5%. Volgens de energienota dient in 2020 10% van de energievoorzie ning door duurzame energie te wor den gedekt. Maar het kabinet rekent daar ook andere energiebronnen dan stromingsbronnen toe, zoals vuilverbranding. Ook op dit punt moet het ambitieniveau worden ver hoogd. De ZMF heeft de verbruikersadvies- raad gevraagd via Aandeelhouders en Raad van Commissarissen van Deltan. Provinciale Staten en Tweede Kamer te bereiken dat het kabinet de doelstellingen in de energienota aanscherpt. De ZMF heeft daartoe een voorstel ingediend. Zo mogelijk zullen verbruikers adviesraden elders in den lande worden gevraagd dit Zeeuwse ver zoek te steunen. (T.v.M.) Reactie op startnotitie grote windparken De vereniging Natuurmonumenten, de stichting Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Milieufederatie heb ben gezamenlijk een reactie gegeven op de startnotitie voor de MER "Lokaties voor grootschalige opwek king van windenergie in Zeeland De organisaties stellen dat de ont wikkeling van windmolens niet stil staat. Op korte termijn zullen wind molens met een hogere ashoogte dan 30 meter gebouwd kunnen worden. Die zijn minder afhankelijk van het windaanbod. De onder zoeksgebieden die in de startnotitie zijn aangewezen zijn ondermeer geselecteerd op een windsnelheid groter dan 6 meter per seconde bij een ashoogte van 30 meter. De drie organisaties vragen zich af waarom gebieden met een gemiddelde wind snelheid van minder dan 6 meter van onderzoek moeten worden uit gesloten. In de startnotitie is sprake van een maximale projectomvang van 50 megawatt. De drie organisaties vin den, dat er geen bovengrens voor een groot park moet worden aange geven. Grootschaliger oplossingen behoren ook tot de mogelijkheden. (T.v.M.) 10 WANTIJ Maart'96

Wantij | 1996 | | pagina 10