Samen sterker gaat niet altijd op Handhaving Jan-Eelco Dijk "Samen sta je sterker,zal de gedachte van veel mensen zijn als ze hesluiten juridische stappen te ondernemen tegen een milieuvervuilende activiteit in hun omgeving. En terecht want veel gemeente-ambtenaren voelen een lichte huivering als de ingezetenen collectief aan de stad huispoort kloppen. Het is raadzaam je te organiseren. Toch kan het procederen als actiegroep ook problemen opleveren. Bij de rechter staan soms onaangename ver rassingen te wachten. Niet elke groep is een rechtspersoon. Foto: Mark Claus Niet ieder actiecomité kan beroep n instellen tegen een besluit. In de wet is bepaald dat in ieder geval sprake moet zijn van een rechtsper soon. Dat betekent dat er een zekere mate van eenheid, continuïteit en organisatie moet zijn. Een club kan het knap moeilijk krijgen als men niet over statuten of een huishoudelijk reglement beschikt en het ook niet duidelijk is welke personen de groep kunnen vertegenwoordigen. Als er van geen enkele vergadering notulen opge maakt worden, heeft men bij de rechter echt iets uit te leggen. Nu de laatste jaren steeds meer procedures, bijvoorbeeld het beroep tegen een bouwvergunning, bij de rechtbank worden gevoerd, is het zaak alert te zijn. Rechters hebben de neiging grondig te onderzoeken of een groep zich een rechtspersoon kan noemen. Het is toch doodzonde als de procedure strandt op procedurele gebreken terwijl zij inhoude lijk grote kans van slagen heeft. Om de bovengenoemde problemen te voorkomen is het raadzaam om statuten te laten vastleggen in een notariële akte. Ook kan men de gang naar de kamer van koop handel maken om de groep en haar bestuursleden in te laten schrijven in het register. Dan bestaat er geen misverstand meer over de rechtspersoonlijkheid van een groep. Statuten In de statuten staat wie bevoegd zijn de vereniging of de stichting te vertegenwoor digen. Meestal zijn dat twee of meer geza menlijk handelende bestuurders. Regelmatig kom ik beroepschriften tegen die desondanks toch maar door één bestuurslid zijn ondertekend. Soms is juist het tekenende bestuurslid niet bevoegd namens de club op te treden. Het komt nog wel eens voor dat een beroepschrift is gesigneerd door de secretaris en de pen ningmeester, terwijl volgens de statuten de voorzitter samen met een ander bestuurslid bevoegd is de vereniging of stichting te ver- tege n woord ige n In de statuten staan ook de doelstellingen van de vereniging of de stichting vermeld. Het is van belang goed op te letten of dat gene wat de club via de procedure wil bereiken in overeenstemming is met deze doelstellingen. Bloopers Nu is de Raad van State, de beroepsinstan tie die over milieuvergunningen gaat, altijd redelijk soepel geweest als hij een oordeel moest veilen over de bloopers van milieu groepen. Vormfouten waren niet vaak een reden om clubs niet-ontvankelijk te verkla ren. Maar nogmaals, bij rechtbankprocedu res (en dat zullen er in de toekomst steeds meer zijn) komen clubs er minder genadig vanaf. En ook de Raad van State kan in het kielzog van de rechtbanken wel eens stren ger op de regels gaan toezien. Als je als groep er niet helemaal zeker van bent of je bijvoorbeeld wel als rechtspersoon zult wor den aangemerkt, is het verstandig om naast de club een aantal omwonenden de bedenkingen, bezwaar- of beroepschriften te laten ondertekenen. Zo wordt het beroep in ieder geval inhoudelijk door de rechter beoordeeld. En natuurlijk kan altijd besloten worden als verzameling particu lieren op te treden of onder de vlag van de ZMF actie te voeren. Jan-Eelco Dijk is als milieujurist verbonden aan bet Buro voor rechtshulp in Dordrecht dat in samenwerking met de ZMF mensen die met milieuproblemen kampen, juridisch helpt. 11 WANTIJ Maart'96

Wantij | 1996 | | pagina 11