Weidevogels in Zeeland Marianne Lundahl "Weidevogels in Zeeland, zijn die er dan?"... Een vraag waaruit veel ongeloof maar ook onwetendheid blijkt. Ongeloof dat er in Zeeland weidevogels zijn en onwe tendheid om de vogels die het betreft. dDe verwarring wordt veroorzaakt door het woord weidevogel zelf. Het woord roept beelden op van vogels als de grutto, die afhankelijk zijn van uitgestrekte graslandgebieden. Maar bij weidevogels staat je niet direct het beeld van kieviten op een akker voor ogen. Toch scheppen de ruim 100.000 ha bouw land in Zeeland, afgewisseld met 13-000 ha grasland en een natuur met kreken, schor ren en slikken, een prima klimaat voor een aantal soorten weidevogels. Tachtig procent van de half miljoen broedparen aan weide vogels in Nederland is afhankelijk van het gangbare boerenland: zowel gras- als bouw land. Juist in Zeeland zijn veel weidevogels tijdens de broedtijd op bouwland te vin den. Het is een misverstand dat weidevo gels uitsluitend op grasland zitten te broe den. Zeeland is als landbouwprovincie wel degelijk belangrijk voor weidevogels; met name voor de soorten kluut, tureluur, scholekster, kievit, grutto, gele kwikstaart, graspieper en een aantal eendensoorten. Vrijwilligers Het boerenland is het werkgebied van de weidevogelbeschermer. Gezamenlijk met de boer probeert hij of zij te voorkomen dat Weidevogelbescherming in Zeeland Aantal beschermde nesten in 7 995 name op Walcheren waren relatief veel bedrijven bereid hun medewerking te verle nen. In totaal werden zo n 200 nesten geregistreerd, waarvan ongeveer de helft beschermd werd. Dit waren nesten van grutto, kievit, kluut en scholekster (zie gra fiek). Ongeveer 50% van het aantal nesten bevond zich op bouwland, met name tus sen de bieten. De nestbescherming bestond overwegend uit het markeren van de nes ten met stokken zodat ze tijdens mechani sche onkruidbestrijding als schoffelen, ont zien werden. Ook werden kluutnesten ver legd als bescherming door markeren niet mogelijk bleek. Oproep Onze beschermingsactiviteiten willen we voortzetten en uitbreiden. In 1996 krijgt met name Zeeuws-Vlaanderen de aandacht. We zoeken nog steeds naar nieuwe vrijwilli- Weidevogelbeschermers plaatsen nestbeschermer. Foto: SLZ. de nesten van weidevogels vernietigd wor den tijdens de werkzaamheden. Dit gebeurt zo dat de boer niet wordt belemmerd in zijn bedrijfsvoering. Als de boer geen tijd heeft om nesten op te zoeken en te marke ren, doet de vrijwilliger dat. De samenwer king tussen natuurbewuste boer en weide vogelbeschermer geschiedt op basis van vrijwilligheid. Resultaten In april/mei van het vorige jaar is het pro ject gestart. Dit is de periode dat de meeste werkzaamheden op de boerderij begonnen zijn en veel weidevogels een begin gemaakt hebben met broeden. Veertien vrijwilligers waren in vier regio's actief: Walcheren. Bevelanden, Oost-Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland. In totaal hebben zij ruim 400 ha bezocht, waarvoor contact met ongeveer 20 bedrijven werd gelegd. Met gers en boeren die mee willen doen, ook elders binnen Zeeland. Begin maart gaat een cursus "Vrijwillig weidevogelbeheer" van start, waarvoor zich vrijwilligers en agrariërs op kunnen geven. Door het vol gen van de cursus krijgt men voldoende basiskennis om nog dit seizoen daadwerke lijk in het veld van start te gaan. De cursus bestaat uit twee avonden theorie en een zaterdagochtend praktijk. De kosten zijn ca. fl. 20,- p.p. inclusief cursuspakket en koffie. Meer informatie over tijdstip en locaties is te verkrijgen bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland, tel. (0113) 23 09 36. Marianne lundabl is coördinatrice van de weidevogel bescherming in Zeeland 17 WANTIJ Maart'96 scholekster(20) kluut(80) grutto(2)

Wantij | 1996 | | pagina 17