Nooit MSBE! Ledenvergadering Op dinsdag 26 maart a.s. houdt de Zeeuwse Milieufederatie haar leden vergadering. Deze voorjaarsvergade ring vindt plaats in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. De vergadering begint om 19.30 u. De vergadering staat in het teken van het afscheid van voorzitter Chris Karelse en het aantreden van de nieuwe voorzitter J. Jobsen. Daarnaast zal het themadeel worden gewijd aan de plaatsing van wind molens in het Zeeuwse landschap. We hopen de vertegenwoordigers van de aangesloten organisaties, maar ook vele individuele leden te mogen begroeten. Agenda 1. Opening en inleiding door voor zitter Chris Karelse. 2. Notulen van de ledenvergadering van 24 oktober 1995 te Middelburg. 3. Jaarverslag over 1995. 4. Financieel verslag over 1995, het oordeel van de kascommissie en decharge van de penningmeester. Aanbieding begroting 1997. 5. Bestuursverkiezing. Chris Karelse neemt afscheid als voorzitter en het bestuur van de ZMF draagt Johan Jobsen voor om door de ledenvergadering als nieu we voorzitter te worden verkozen. Daarna volgt overdracht voorzitters hamer. Ook zal de vergadering worden gevraagd in te stemmen met de voordracht van Jaap van Velzen als vice-voorzitter. Nieuwe gezichten bij de ZMF 6. Rondvraag. 7.Sluiting (voorzien om 20.15 uur), waarna een korte pauze zal worden gehouden. Het jaarverslag over 1995 vindt u los bijgevoegd elders in dit nummer. De resterende stukken kunnen bij het secretariaat worden opgevraagd, telefoon 0113-230075. In de verga derzaal zullen de stukken ook aan wezig zijn. Themadeel jaarvergadering Vanaf 20.30 uur willen we met onze leden de plaatsing van windmolens in Zeeland bespreken. Het landelijk beleid koerst op 10 duurzame energie in Nederland in 2020. De provincie Zeeland heeft met andere windrijke provincies afgesproken dat er in het jaar 2000 250 MW windenergie in Zeeland zal zijn geplaatst. Het opwekken van windenergie vraagt ruimte. Daarom zal verantwoord moeten worden gekozen. In de achterban wordt verschillend gedacht over de bouw van windmo lens in het open Zeeuwse land. De een heeft problemen met solitaire molens en kleine parken, een ander vindt realisatie van duurzame wind energie nodig en spreekt van een uitdaging om turbines in het Zeeuwse land in te passen. De ZMF zal haar visie geven op de plaatsing van windenergie, waarna enkele vertegenwoordigers van aan gesloten organisaties hun mening hierop geven. Vervolgens krijgt de zaal de gelegenheid om te reageren. De reacties zal de ZMF betrekken bij haar opstelling. (T.v.M.) Op 1 januari is Tilly Kats begonnen als administratief medewerkster bij de ZMF. Zij werkt 15 uur per week. Tilly neemt de werkzaamheden van Marijke Oerlemans over. Per 1 maart 1996 is Wilma Binnendijk bij de ZMF in dienst getreden als projectmedewerkster 'consument en huishouden'. Wilma zal twee jaar lang het opzetten en begeleiden van ecoteams gaan coör dineren. Verder gaat zij aan de slag met enkele afvalpreventieprojecten gericht op consumenten en huis houdens. Wij wensen hen veel succes met hun werk. (T.v.M.) Betaling contributie Enige tijd geleden heeft u van ons een verzoek ontvangen om uw con tributie voor 1996 aan ons over te maken. Velen hebben dat al gedaan en betaalden vaak meer dan het minimumbedrag van 25, Daaiyoór onze hartelijke dank. Wij verzoeken onze leden die tot nu toe nog niet hebben betaald, dit als nog op korte termijn te doen. Indien u betaalt zonder gebruik te maken van de accept-girokaart (bij voorbeeld door middel van girotel), wilt u dan uw adresgegevens volle dig vermelden? Dit om de verwer king van de betalingen te vereen voudigen. Bij voorbaat onze dank. (M.T.) Protesten leiden tot ver beteren openbaar vervoer Het openbaar vervoer in Zeeland krijgt een impuls. De NS belooft dat de komende drie jaar alle stations open blijven en dat de doorgaande intercity Vlissingen- Amsterdam blijft rijden. Tevens gaat de NS met meer treinen rijden op zondag, én komt er een aansluitgarantie van trein op bus. Streekvervoerder ZWN gaat rij den met streektaxi's op Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. De NS en de busmaatschappij ZWN komen met de goede voornemens ongeveer anderhalf jaar nadat een storm van protest losbarstte over de voorgenomen sluiting van vier stop trein-stations en het doorknippen van de doorgaande intercity-lijn naar de Randstad. Het plan zorgde toentertijd voor veel commotie bij gemeenten, reizigers, bedrijfsleven, milieu-organisaties en provinciale bestuurders. Als één blok kwamen de Zeeuwen op voor hun trein. Er werden discussiebijeenkomsten georganiseerd, handtekeningenac ties gehouden in treinen en op de stations. Vele Zeeuwen plaatsten vraagtekens bij de onderzoeksgege vens waarop het NS-plan was geba seerd. Met als resultaat dat de NS beloofde een nieuw onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor een Zeeuws openbaar vervoernet. Afgelopen januari presenteerde de NS haar nieuwe plan. Ze gaf toe dat het vorige plan was gebaseerd op beperkte gegevens. Er werd alleen naar het vervoersgebied Zeeland gekeken. Uit het nieuwe onderzoek bleek dat veel mensen niet binnen Zeeland reizen, maar juist Zeeland in en uit gaan. Dat werpt een ander licht op de zaak. In Zeeland worden op jaarbasis slechts 64 miljoen reizi gerskilometers gemaakt. Van en naar Zeeland 774 miljoen reizigerskilo meters! Dat maakt het Zeeuwse net ineens interessant voor de NS. Het onderzoek heeft ook aangetoond dat er flinke groeikansen zijn voor het openbaar vervoer. Een toename van 15 a 25 procent is mogelijk. NS en ZWN gaan samen proberen deze groei te halen. We wensen hen daar veel succes bij. (A.A.) 10 jaar Tsjernobyl Op 26 april is het precies 10 jaar geleden dat in Tsjernobyl een kern centrale ontplofte. De wereld kreeg te maken met de grootste nucleaire ramp uit de geschiedenis. Nu, 10 jaar later, worden de trieste gevol gen van de radioactieve besmetting steeds meer zichtbaar. Het comité 'Nooit meer Tsjernobyl", een samenwerkingsverband van Milieudefensie, Greenpeace en diverse andere landelijke en lokale groeperingen organiseert op zater dagmiddag, 27 april in het Oosterpark in Amsterdam een grootse anti-kernenergiemanifesta tie. In heel Europa zullen op 26 april fakkeloptochten worden gehouden naar die plaatsen waar kernenergie wordt opgewekt of toegepast en kernbrandstof wordt gemaakt. Voor deelname aan de fakkeloptocht met herdenkingswake voor de slachtoffers van de catastrofe in 'Isjernobyl, bij de kerncentrale Borssele én voor de busreis naar Amsterdam, alsook voor verdere informatie, kunt u bellen naar 'Stop Borssele', tel. 0118-469754 (Els) of 593095 (Rita, Martha). Greenpeace organiseert op 15 en 16 maart een Tsjernobyltentoonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Een geldelijke bijdrage is welkom op postgiro 4531440 t.n.v. Comité 'Nooit meer Tsjernobyl' in Amsterdam. (H.B.) 9 WANTIJ Maart'96

Wantij | 1996 | | pagina 9