Buurtcomité vecht tegen autowrakken Handhaving Jan-Eelco Dijk De bewoners van Poortvliet (Tholen) zijn het beu. Al der tien jaar slingeren de tweedehands auto's van de plaatse lijke garagehouder her en der door het dorp. Al vele malen hebben de omwonenden, verenigd in een buurtco mité, gemeente en politie tevergeefs gevraagd tegen de overlast op te treden. Poortvliet laat zien waartoe een stilzittende overheid kan leiden en hoe gedupeerde bur gers deze overheid toch tot actie kunnen aanzetten. hHet eerste wat de reiziger die Poortvliet aandoet opvalt is het grote aantal auto's dat bij de molen geparkeerd staat. Niet alleen langs de stoepen, maar ook in het plantsoen en bij een oude meubelhal heeft een handelaar z'n koopwaar uitgestald. Het lijkt alsof iedere open plek in het dorpscen trum direct wordt opgevuld met een auto. Hen groot deel van de wagens ziet eiuit alsof ze hun laatste rustplaats hebben gevonden. Groen uitgeslagen, vol deuken en zonder nummerplaat slijten ze hun dagen. APV Eén blik in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) van de gemeente Tholen, en het is zonneklaar dat de garage houder een hele reeks van overtredingen begaat. Zo wordt het autohandelaren niet toegestaan hun waar langs de openbare weg te parkeren. Ook is het verboden wrak ken aan de weg te plaatsen, of om een voertuig in een gemeentelijke groenstrook neer te zetten. Voor omwonenden is het een raadsel waarom B en W desondanks het bedrijf z'n gang laten gaan. Waarschijnlijk is het gemeentebestuur bang voor schadeclaims van de garagehouder, in het geval ze hem te hard aanpakken. Daarnaast vindt men dat de handhaving in de eerste plaats een taak van de politie is. Omwonenden hebben in het verleden regelmatig een beroep op de sterke arm gedaan. De overlast was daarna meestal wat Foto's: ZMF minder, maar keerde na verloop van tijd altijd weer in volle hevigheid terug. Door zich te verschuilen achter het politiekorps gaan B en W voorbij aan het feit dat zij een eigen bevoegdheid hebben om tegen over treders van de APV op te treden. Publiciteit Na dertien jaar vruchteloze strijd en een dikke map vol correspondentie verder, wilde het buurtcomité nog eenmaal probe ren de gemeente te bewegen om op te tre den tegen de tomeloze garagehouder. Ditmaal werd de strijd in samenwerking met het Buro voor Rechtshulp en de ZMF aangegaan. Het buurtcomité poogde B en W onder druk te zetten door de publiciteit te zoe ken. Dat lukte, want cle provinciale radio, regionale en landelijke dagbladen en zelfs de televisie besteedden uitgebreid aandacht aan het probleem. Het buurtcomité zocht vervolgens opnieuw contact met de raads fracties. In het verleden waren vaker raads leden benaderd en de omwonenden ver wachtten daarom niet veel heil van her nieuwde contacten. Toch bleek een aantal raadsleden nog niet op de hoogte en volle dig bereid de hand voor de omwonenden in het vuur te steken. Ook vanuit de raad werd nu dus druk op het gemeentebestuur uitgeoefend. Rechter Tenslotte diende het buurtcomité bij B en W een formeel verzoek in om op te treden tegen de garagehouder. Zo'n verzoek biedt het buurtcomité straks de mogelijkheid naar de rechter te stappen. De omwonen den hopen dat de gemeente met de hete adem van de rechter in de nek wél bereid is op te treden. En als B en W nog steeds niet tot handhaving van de APV willen overgaan, is de rechter wellicht wel bereid het garage bedrijf aan te pakken. Of de acties van de buurtbewo ners uiteindelijk effect zullen sor teren is nog de vraag. De gemeen te moet nog een besluit nemen op het door het comité ingedien de verzoek. Een eerste begin is echter gemaakt; het bedrijf heeft inmiddels de oudste wrakken ver wijderd. De buurtbewoners wach ten in spanning af. Jan-Eelco Dijk is als milieujurist verbonden aan het Buro voor rechtshulp in Dordrecht dat in samenwerking met de ZMF mensen die met milieuproblemen kampen, juridisch helpt. 13 WANTIJ juni'95

Wantij | 1996 | | pagina 13