I Foto: Jaap Wolterbeek I Overigens wordt het voordeel bij afvalbe- j sparend gedrag voor een deel minder zicht- I baar door hogere tarieven voor verdere ver werking. Kleinere afvalberg I Hoe langer er met tariefdifferentiatie wordt I gewerkt, hoe minder ongescheiden huisvuil er per persoon wordt afgeleverd. De hoe- I veelheden zijn in de verschillende gemeen- i ten afgenomen met 15 tot 60 I Een groot deel van deze afname komt door afvalscheiding: vooral GFT, glas en papier komen niet meer op de grote hoop. Dat komt ook door andere maatregelen, jl die samen met 'diftar' een goed afvalpre- I ventiebeleid vormen: gratis of goedkope compostvaten, milieuparken waar men afval gescheiden kwijt kan, genoeg glas- en papiercontainers, soms een kringloopcen trum of een 'milieuboer'. Er wordt ook veel j aan voorlichting gedaan, al dan niet in com- binatie met onderzoek. In speciale brochu res of in het gemeenteblad worden de bur- I gers gemotiveerd om minder huisvuil te produceren, en ze krijgen tips over de manier waarop dat kan. Afvaltoerisme en zwerfvuil Als het aanbieden van afval per kilo betaald moet worden is vaak de eerste gedachte: "dan zal er wel veel vuilnis in de berm belanden." Ongeveer de helft van de gemeenten dacht er ook zo over en stélde een extra handhaver aan, liet de milieupoli- tie extra controleren of gaf de vuilnisman nen hierin een taak. Na ingang van het nieuwe systeem nam de hoeveelheid zwerf vuil hier en daar inderdaad toe, maar niet schrikbarend. Na intensieve controle is het zwerfvuil weer tot 'normale' proporties teruggebracht. Niet overal is extra gecontro leerd, en dat heeft volgens die gemeenten nauwelijks tot extra zwerfvuil geleid. Een ander gevaar is het afvaltoerisme: het meenemen van volle (goedkope) vuilnis zakken naar een buurgemeente waar die zakken gewoon geaccepteerd worden. Dat is weer een kwestie van controleren. Deze zaak wordt natuurlijk ook opgelost als de buurgemeenten eveneens op het dure-zak- kensysteem overstappen. Zeeland en Friesland zijn op het ogenblik nog de enige provincies waar geen enkele gemeente met tariefdifferentiatie werkt! De redenen daarvoor zijn in het begin van dit artikel al genoemd. Maar wellicht komt daar verande ring in: het OLAZ (Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zeeland) gaat op initiatief van een paar Zeeuwse gemeenten een werkgroep instellen die de moge lijkheden van diftar gaat bestude ren. Ook de CDG (Centrale Dienst Gemeentewerken, die werkt voor 7 gemeenten op Walcheren, Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland) laat er een onderzoek naar doen. Overigens ligt in Zeeland het dure-zak systeem niet erg voor de hand, omdat men vrijwel overal op dezelfde duobakken of groene en grijze containers is overgegaan. Kiezen uit containers van verschillende grootte valt waarschijnlijk om dezelfde reden af, dus wie weet slaat Zeeland straks nog eens aan het wegen. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 15 WANTIJ juni'96

Wantij | 1996 | | pagina 15