antij c Wa Column 9 11 12 13de jaargang, nr. 2, juni 1996 Column Johan Jobsen Naar een duurzame Zeeuwse industrie Economie en milieu kunnen goed samengaan Henk de Groote "De leden zijn ons kapitaal" Voorzitter Chris Karelse bij afscheid Willem de Weert "Plezier hebben in natuur en milieu" Nieuwe voorzitter Johan Jobsen Willem de Weert Vogels Zonder schorren en slikken geen Deltavogels Jan-Willem Vergeer Berichten Educatief NJN in Zeeland actief met kampen en excursies Gertjan Jobse Heemtuin zoekt vrijwilligers Carola Achterhof Landschap Bomen van waarde in de Zak van Zuid-Beveland Lucien Calle en Rudie Geus 13 Handhaving Buurtcomité vecht tegen autowrakken Jan-Eelco Dijk 14 Hoe meer afval, hoe hoger de rekening Maar nog niet in Zeeland Gerda Spaander 16 Vraagtekens rond de opslag van radio-actief afval bij Covra Al te goed is buurmans gek Hans Bannink "Haarnatuurlijk" eerste milieuvriendelijke kapsalon in Zeeland "Biologisch permanenten of blonderen bestaat niet" Willem de Weert 18 Verschenen Minder auto's meer mobiliteit Albert Aartsen 19 Duurzaam Fietsenmaker op Zanzibar COS 20 Agenda Zomer Vouwblad Water in het huishouden Esther Blok Tafereel Ellewoutsdijk 2007 Vanaf de dijk is er zicht op het befaamde schorres tant en de schepen die in file van en naar Antwerpen varen. Een boer uit de nabijge legen polder groet eerbiedig de voormalig boerenleider. Die haalt eens diep adem en kijkt zijn kleinkind ernstig aan. "Ja, dat ie nog boert heeft ie toch maar mooi aan ons te danken. Dat was een staaltje van boeren- macht. Dijken doorsteken, wat denken die but'ndiekers wel! Goed bestede tijd in die lange winter van '96. Toen hebben wij agra risch Nederland laten zien hoe je dat doet: winnen. Vanuit ons zelfbewustzijn zijn we er tegenaan gegaan. Met de sterkste argu menten die er zijn, we noemden ze emo ties. Sentimenten? Ach, wie weet het ver schil. Het is waar: we hadden geluk. Dat is nu eenmaal met de winnaars. Om te begin nen was er de gedeputeerde, die niet begreep dat je bij inspraak de randvoor waarden moet noemen en de zaak dan ook echt moet verdedigen. Dan was er de dank bare rode lap voorgehouden door de Commissaris. Dat moeten notabelen nou echt doen bij Zeeuwen. En Rijkswaterstaat? Die had vergeten hoe je voorlichting geeft over zoiets. Argumenten! Nee, dat mijn ach ternaam er iets mee te maken zou hebben, is echt te ver gezocht." Ommekeer "Toen kwam de ommekeer voor mij als boer. Anders dan de politici ben ik conse quent: geen herstel, dan ook geen verdie ping. Die verdieping was nodig voor de grote schepen, voor al dat gesleep met spullen over de hele wereld, bijvoorbeeld van veevoer. Toen ben ik eigen Bevelands vlees gaan produceren op een gemengd bedrijf, Zeeuwse Vlegel scharrelvlees natuurlijk. Dat zag ik goed na al dat gedon der met BSE en zo. De kranten schreven er over als "een ecologische bekering". Sinds die tijd nam ik ook weer de fiets naar Goes. Toen er een paar jaar terug toch een pol- dertje is geofferd, is opoe daar lamsoor gaan telen. Loopt lekker, ook Zeeuwse Vlegel." Het kleinkind heeft ademloos geluisterd. Het heeft maar één gedachte: "Zo'n man wil ik ook worden!" Johan Jobsen, voorzitter ZMF. LBVl 2 WANTIJ juni '96

Wantij | 1996 | | pagina 2