systematische aanpak. De provincie Zeeland kan daartoe het initiatief nemen en stimule ringsgelden beschikbaar stellen. De ZMF doet ook een aanbeveling aan de Provinciale Commissie Milieu en Water om voor het stimuleren van regionaal reststro- menbeheer in Zeeland een advies op te stellen, dat zij voorlegt aan Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland. Bedrijven en organisaties Bedrijven moeten hun verantwoordelijk heid voor het milieu als producent onder kennen en uitdrukkelijk gaan nadenken over een duurzaamheidsbeleid. De indus trie kan binnen het kader van het bedrijfs milieuplan duurzaamheidsrichtingen voor de lange termijn formuleren. Dit als aanvul ling op de huidige oriëntatie die niet verder reikt dan de komende 6 a 8 jaar. De betrok ken overheden kunnen bedrijven in dat proces ondersteunen. De ZMF ziet voor organisaties als de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging, Kring van Werkgevers, Industriegroep Midden-Zeeland en de Kamers van Koop handel ook mogelijkheden om de krachten van de Zeeuwse bedrijven voor dit doel te bundelen. De expertise van kenniscentra, zoals de bedrijfsmilieudienst, het innovatie centrum Zeeland en universiteiten, kan ter ondersteuning worden ingezet. De ZMF hoopt met haar rapport een voorzet te geven aan provin cie, industrie en andere betrokke nen om op weg te gaan naar een duurzame Zeeuwse industrie. Dat wil zeggen: een gezonde industrie met voldoende werkgelegenheid en met oog voor het milieu in de toekomst. Het rapport "Naar een duurzame Zeeuwse industrie" is verkrijgbaar door overmaking van f 35,- op giro 29.82.942 t.n.v. de ZMF te Goes o.v.v. "rapport duurzame indus trie." Leden van de ZMF betalen f 25,-. Henk de Groote is stafmedewerker industrie van de Zeeuwse Milieufederatie Studiemiddag Op 30 mei vond een studiemiddag plaats die door de ZMF rond het thema "Naar een duurzame industrie" was georgani seerd. Ongeveer zestig vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, overheden, vakbon den en milieu-organisaties en aanverwante organisaties namen hieraan deel. Gedeputeerde D.J.P. Bruinooge van Economische Zaken, J. van Seters van Dow Benelux Terneuzen, J. van 't Veld van de Industriebond FNV en H. de Groote van de ZMF namen deel aan een forumdiscussie onder leiding van dagvoorzitter R.A.P.M. Weterings, onderzoeker van TNO Studiecentrum, voor Technologie en Beleid. Met de presentatie van het rapport "Naar een duurzame Zeeuwse industrie" gaf de ZMF een aanzet tot de discussie. Vanuit de Erasmus Universiteit Rotterdam werd het concept "Regionaal reststromenbeheer" toegelicht. Vertegenwoordigers van ARCO Chemie Rotterdam en EPZ Vlissingen licht ten een winstgevende uitwisseling van een reststof door hun bedrijven toe. Samenwerking De middag leverde een vruchtbare uitwis seling van duurzaamheidsideeën op waar bij vooral het woord samenwerking steeds terugkeerde. Nu bedrijven intern de milieu zaken steeds beter op orde hebben, is het zaak over de grenzen van het bedrijfster rein heen te kijken. Een Zeeuwse kennis kring voor duurzame industrie kan een goed middel zijn om bedrijven te helpen bij samenwerking voor een milieubespa- rende wijze van produceren. Wellicht dat aansluiting kan plaatsvinden bij bestaande organisaties als het Innovatiecentrum, de bedrijfsmilieudienst of de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging. Directeur Maljaars van het Innovatiecentrum Zeeland stelde voor om een analyse te maken van de mogelijkheden voor uitwisseling van reststromen in.Zeeland. Uit de verschillen de bijdragen bleek dat op dit punt zowel voor het midden- en kleinbedrijf als voor de grote Zeeuwse industrieën belangrijke kansen liggen. Kenniskring Gedeputeerde D.J.P. Bruinooge zei toe te zullen overleggen met kenniscentra als het Innovatiecentrum en de Hogeschool Zeeland over de vorming van een kennis kring voor het gecoördineerd hergebruik van reststoffen als grondstof. Bij de opstel ling van het nieuwe sociaal-economische beleidsplan door de provincie zullen de ideeën uit het rapport van de ZMF gebruikt worden. De ZMF verwacht dat dit zal leiden tot een krachtige impuls op de weg naar een duurzame Zeeuwse indus trie. Aan het einde van de middag kon gesteld worden dat een duurzame industrie niet langer abstract is, maar al concrete invulling krijgt. Met de studiemiddag is in Zeeland een belangrijke stap gezet op weg naar de integratie van milieu en economie. Foto: Jaap Wolterbeek ■■■■MiHfSggSp r. 5 WANTIJ juni '96

Wantij | 1996 | | pagina 5