"Plezier hebben in natuur en milieu" Nieuwe voorzitter Johan Jobsen Willem de Weert In de ledenvergadering van maart j.l. is Johan Jobsen tot nieuwe voorzitter van de Zeeuwse Milieufederatie geko zen. Wie is Johan Jobsen? Een kennismaking. Johan Jobsen Foto:ZMF Kunt u kort uw levensloop schetsen? Johan Jobsen: "Ik ben in 1940 in JWemeldinge geboren en daar opge groeid. Mijn vader werkte in de tuin bouw. Hij verbouwde de producten van een beginnend teler met weinig land: bonen, wortelen, uien, bessen, bra men, frambozen en aardbeien. Later heeft mijn vader nog een boomgaard geplant. In mijn jongensjaren heb ik veel op het land meegewerkt, op mijn knieën de loopkevers bewonderd. Na de MULO in Yerseke ging ik naar de Tuinbouwschool in LTtrecht; daarna naar de Landbouwhogeschool in Wageningen met als specialisatie planten- ziektenkunde. Na mijn studie heb ik bij Shell in de bestrijdingsmiddelen gewerkt en voor de FAO een tijd in Honduras geze ten. Daar probeerden we met biologische middelen een vlieg te bestrijden die schadelijk was voor mens en vee .«Terug in Nederland ben ik bij de Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen gaan werken. In 1990 ben ik overgestapt naar het Ministerie van Landbouw en werd daar medewerker aan het Meerjarenplan Gewasbescherming. In '92 keerde ik terug naar Zeeland, als Landbouwconsulent. Toen ben ik met de Zeeuwse Milieufederatie in aanraking geko men. Nu werk ik als coördinator onderzoek en programmering bij het Proefstation voor de Fruitteelt in Wihelminadorp." U heeft ook bestuurlijke ervaring? "Ik ben lid geweest van het bestuur van het waterschap Gelderse Vallei en heb negen jaar, voor de PvdA, in de Provinciale Staten van Gelderland gezeten. Daar heb ik me vooral bezig gehouden met energie, land bouw, waterstaat, natuur en milieu. Ik werd toen geconfronteerd met cijfers over de eindigheid van de fossiele energiebronnen. Sindsdien ben ik ervan overtuigd dat we hard moeten werken aan alternatieve ener giebronnen. Energie is een belangrijke stu rende factor in onze maatschappij. In Zeeland zullen we flink aan windenergie moeten trekken om ons aandeel in de duurzame energie te leveren." Welke koers gaat de ZMF onder uw voorzitterschap varen? "In grote lijnen ben ik het met de huidige koers van beleidsbeïnvloeding via harmonie en samenwerking eens. Daar is in Zeeland het meest mee te bereiken. Dat deden de boeren ook, tot ze merkten dat hun invloed minder werd. Dan ga je actie voeren, zo werkt dat dan. Zelf zie ik actie voeren als een middel, niet als een doel. Actie voeren heeft als voordeel dat het stimulerend werkt en de betrokkenheid vergroot. Omdat het milieu op de politieke agenda is gekomen, werd de noodzaak tot actie voe ren minder. Ik denk dat er nu heel veel bereikt kan worden in de verbreding van het draagvlak van de milieubeweging. We moeten meer het handelen van de consu ment gaan beïnvloeden. Dat er samenhang tussen de dingen bestaat, zien de mensen niet altijd. We zijn hartstikke druk en suc cesvol geweest met het beïnvloeden van het beleid. Dat is de verdienste van de prima club mensen die bij ons werkt. Nu moeten we de overheid aan de uitvoering van de mooie plannen houden en zelf onze pijlen op de gewone Zeeuw gaan richten. Natuur- en milieu-educatie zijn daarom van groot belang. We moeten de boer op met ons natuurbewustzijn, het positieve benadruk ken en vooral waken voor verkeerde beeld vorming. Neem nou de Westerschelde. Die werd mede door onze beeldvor ming toch als een vies riool gezien. Waarom zou je daarvoor ontpolderen? Ik denk dat we als Zeeuwse Milieufederatie meer de vooruitgang moeten benadruk- ken. Je moet plezier hebben in het bezig zijn met natuur en milieu." Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 7 WANTIJ juni '96

Wantij | 1996 | | pagina 7