NJN in Zeeland actief met kampen en excursies Educatief Gertjan Jobse De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) organiseert al meer dan 75 jaar excursies en kampen voor jongeren tussen 12 en 23 jaar. Om de veertien dagen organiseren de afdelingen Schouwen-Duiveland, Goes/Middelburg en Zeeuws-Vlaanderen een natuurex- cursie in de eigen omgeving. Vangsten van het korren. Foto: Gertjan Jobse Tijdens kampen en excursies worden Mm insecten zoals zweefvliegen en libel len gevangen, zodat ze beter bekeken en gedetermineerd kunnen worden. De gegevens gaan naar een landelijk adres waar de verspreiding over Nederland in kaart wordt gebracht. Ook wordt tijdens excursies het waterleven actief bekeken. Als je een net door het water haalt, zit dat al snel vol met wriemelende kevers, wantsen en waterlarven. Elke sloot blijkt een levens gemeenschap op zich met roofdieren, gra zers en planten. Kor De NJN kijkt ook veel naar vogels. En omdat in Zeeland veel water is, zijn er veel water- en wadvogels. Die zitten vaak ver op I het slik zodat de excursiegangers meestal I met een telescoop gewapend zijn. Aan het strand kun je zonnen, maar ook andere leuke dingen doen. Schelpen zoeken bij lvoorbeeld, een in Zeeland interessante I bezigheid omdat er voor de kust veel fossie le schelpenbanken liggen. Na een fikse storm zijn heel wat prehistorische schelpen te vinden. Je kunt ook met een kor gaan vissen. De NJN doet dat vanaf het strand. Zo wordt zichtbaar wat er zich allemaal onder water vlak voor de kust bevindt. Nacht Al lijkt de natuur 's nachts tot rust te komen, de batdetector produceert toch een merkwaardig 'getjop' als je naast een kerk toren gaat staan: vleermuizen. De detector zet hun hoge sonarsignalen om in voor de mens hoorbare tonen. Het lijkt misschien vreemd dat een natuur- vereniging zich ook met sterrenkunde bezig houdt, maar welbeschouwd is het heelal ook natuur. Als de hemel donker kleurt op de kampavonden wordt de kijker niet lan ger op de vogels maar op de sterren gericht. De NJN organiseert regionale en landelijke kampen. Dit jaar is er een lande lijk zomerkamp op Walcheren van 22 juli tot 3 augustus. Voor meer informatie: Schouwen-Duiveland: Gertjan Jobse, tel. (0111) 412548. Bevelanden-Walcheren: Jos Verhulst, tel. (0118) 615327. Zeeuws-Vlaanderen: Merijn de Smit, tel. (0115) 561877. Heemtuin zoekt vrijwilligers Het plan is klaar, de financiën zijn rond, de eerste boom is geplant. Kortom, niets staat nog de realisatie van de heemtuin De Hollandsche Hoeve in Goes in de weg. Er ontbreekt alleen nog een aantal enthou siaste vrijwilligers die kunnen helpen bij de aanleg en het onderhoud van de tuin. Ook zoeken we nu al naar mensen die groepen kunnen rondleiden wanneer de heemtuin een feit is. Bevelands De heemtuin De Hollandsche Hoeve wordt een openbare tuin waarin de typisch Bevelandse landschapselementen zoals een inlaag, een vliedberg en een poel bij elkaar zijn gebracht. Naar verwachting zal de tuin een grote aantrekkingskracht uitoefenen op planten en dieren. Doordat er zoveel landschappen bij elkaar gebracht worden, zal de natuur vooral in het begin een handje geholpen moeten worden. Dat betekent zaaien en planten en af en toe ook wieden en "onkruid-trek ken". ledereen met gevoel voor de natuur kan daarbij helpen. Kennis van landschaps- onderhoud, wilde planten en/of dieren is mooi meegenomen, maar geen vereiste. Dus wilt u helpen bij de realisatie van een fraai stukje Bevelandse natuur binnen de bebouwde kom van Goes, geef u dan op als vrijwilliger. Voor meer informatie: Heemtuinwerkgroep De Hollandsche Hoeve Carola Achterhof De Stelle 24, 4464 BP Goes tel. (0113) 211313 11 WANTIJ juni '96

Wantij | 1996 | | pagina 11