t Bomen van waarde in de Zak van Zuid-Beveland Landschap Lucien Calle en Rudie Geus Wie te voet of per fiets de Zak doorkruist, komt al snel onder de indruk van de vele beeldbepalende bomen die het landschap sieren. Worden andere delen van Zeeland gekenmerkt door openheid, de Zak is intiem en klein schalig. Dat komt door de talloze poldertjes met dijken die meestal beplant zijn. Soms treffen we ze aan met fors uit de kluit gegroeide populieren, dan weer met monu mentale iepen. Af en toe staat er een grenslinde. Bomen van waarde. dat deze genetisch gezien oorspronkelijke en zuiver inheemse bomen zeldzaam zijn. Ze verdienen behouden te worden. Cultuurhistorische waarde Oude bomen hebben ook een cultuurhisto rische waarde, speciaal de vele oude rassen van hoogstamfruitbomen. Nadat jarenlang steeds meer van deze prachtige bomen uit de streek verdwenen, wordt er nu o.a. door cle Stichting Landschapsbeheer Zeeland veel werk gemaakt van nieuwe aanplant en onderhoud. Opknappen In het kader van de aanwijzing van de Zak van Zuid-Beveland tot Waardevol Cultuur Landschap is in 1995 een project gestart om een aantal monumentale bomen te her stellen. Vorig jaar zijn op acht lokaties bomen en boomgroepen opgeknapt. Ook dit jaar zullen weer enkele bomen worden aangepakt. De snoeiwerkzaamheden wor- Typisch voor de Zak en zelfs uniek in het Nederlandse landschap zijn de oude grenslinden. Deze bomen vallen sterk op in het landschap. Hun bele vingswaarde is voor de recreërende mens onomstreden. Ook menig erf is vaak ver fraaid met prachtige bomen, bijvoorbeeld met de paardekastanje en met hoogstam- fruit. Prachtexemplaren In kerktuinen en op begraafplaatsen vallen vooral de oude treurwilgen, beuken en taxussen op. Een imposante beuk, met een omtrek van meer dan 4 meter, staat op de begraafplaats aan de Kerkdreef te Heinkenszand. In het winderige landschap van de Zak treft men weinig eiken aan. Ei- staan wel prachtexemplaren op het land goed Landlust in Heinkenszand. Ecologische betekenis Monumentale bomen hebben een grote ecologische betekenis. Oude bomen - grenslinden zijn soms wel twee eeuwen oud- zijn hele ecosystemen op zich. In de stamholtes vestigen zich spechten of vleer muizen. Onderin de stam woont de familie bunzing. Haast ontelbaar zijn de soorten insekten, spinnen, pissebedden etc. Die knagen, vreten de bast op en verteren de bladeren. Zwammen en bacteriën doen zich te goed aan levend, stervend of dood hout. Interessant zijn ook de mossen en korst mossen op bomen. Monumentale iepen staan bekend om hun rijke begroeiing met korstmossen. Op oude iepen langs de Postweg bij Lewedorp werden soorten aan getroffen die verder binnen Zeeland bijna nergens voorkomen. Genetische waarde Monumentale bomen kunnen ook een hoge waarde hebben als uitgangsmateriaal voor nieuwe bomen. Dat geldt vooral voor oude bomen, die hier van oorsprong thuis horen en het beste aan de Zeeuwse situatie zijn aangepast. Neem bijvoorbeeld de vele hagen in de Zak die rijk zijn aan zeer oude meidoorns. Die zijn vaak tot bomen uitge groeid en hebben een stamomtrek van meer dan een meter. Uit onderzoek blijkt den verricht door medewerkers van een gespecialiseerd boomverzorgingsbedrijf. Dat maakt geen gebruik van een hoogwer ker, maar van speciale klimtechnieken. Dit heeft zijn reden. In de bomen en op de tak ken ziet men de reacties van de boom veel duidelijker. De boom geeft door bepaalde reacties in het hout aan wat er gebeurd is of kan gebeuren. Vanuit een hoogwerker is dit minder goed zichtbaar. Naast het opknappen van oude bomen wordt via het project ook een aantal grenslinden op spe cifieke plaatsen langs dijken aangeplant. Lucien Calle en Rudie Geus zijn medewerkers van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. 12 WANTIJ juni'96

Wantij | 1996 | | pagina 12