Hoe meer afval, hoe hoger de rekening Maar nog niet in Zeeland Gaat Zeeland het huisvuil wegen? Gerda Spaander De stijging van de gemeentelijke afvalstoffenheffing gaat nog steeds door. Die van de hoeveelheid huisvuil ook. Behalve in de gemeenten waar 'diftar' is ingevoerd: diffe rentiatie van het afvaltarief. Hoe meer zakken huisvuil, of hoe voller de container, hoe meer er betaald moet wor den. Op die manier loont het om afval te scheiden en te voorkomen. In ruim 40 Nederlandse gemeenten wordt er inmiddels met uiteenlopende tarieven gewerkt, maar daaronder is geen enkele Zeeuwse gemeente. Op het ogenblik is er nog geen 0 enkele Zeeuwse gemeente die een gedifferentieerd tarief hanteert, al denkt bijvoorbeeld Goes er al over na. Men is bang dat de kosten voor de bur gers stijgen, dat de hoeveelheid zwerfvuil flink zal toenemen en dat 'diftar' technisch een ingewikkelde aangelegenheid is. Men wacht liever af wat de ervaringen van de voorlopers op dit gebied zijn. Het leek ons aardig om eens te kijken hoe het daar gaat: met de afvalberg, met de portemonnee van de burger en met het vuil op straat. Van zo'n 15 gemeenten ontvingen we gegevens. Verschillende methoden Er zijn heel wat manieren om de afval tarie ven te laten variëren: •De dure zak. Het huisvuil mag alleen wor den aangeboden in een speciale zak, waar van de kosten bij de verschillende gemeen ten variëren van één tot twee gulden. De grootte van de container, en/of het aantal keren dat deze wordt opgehaald. Deze gemeenten werken met verschillende pakketten, waaruit de burger er één kiest. Verandering is mogelijk, maar wel tegen betaling. •Het wegen van de container. Er zit een chip op de container en de vuilniswagen heeft een speciaal weegsysteem. Binnen deze systemen zijn er variaties wat betreft het in rekening brengen van het GFT (groente-, fruit- en tuinafval). Bij som mige gemeenten kost het evenveel als het overige afval, opdat het niet loont om res tafval bij het GFT te gooien. Op andere plaatsen wordt het aanbieden van GFT niet apart in rekening gebracht. De inhoud van GFT-containers en zakken wordt dan wel regelmatig op vervuiling geïnspecteerd. Kosten Bij een gedifferentieerd systeem is er een splitsing in vaste en variabele kosten. Hoe lager de vaste kosten zijn, hoe hoger de kosten per zak of per kilo. Bij een aantal mensen stimuleert dat het scheiden en voorkomen van afval, maar anderen krijgen dan de neiging om maar op een andere manier van het afval af te komen. De vaste kosten bij een dure zak of weeg systeem variëren van 150,- tot 279,- per jaar. Een zak kost, zoals gezegd, een tot twee gulden. In grote lijnen geldt: hoe hoger het vastrecht, hoe goedkoper de zak. Een containerkilo kost rond de 20 cent. De kosten bij de systemen van containervo lume en aanbiedingsfrequentie lopen sterk uiteen, van 166,- bij een goedkope com binatie in Thorn tot 722,- per jaar voor wie erg veel afval kwijt wil in Eelde. De investering in chips op de containers en een weeg- en registratiesysteem op de vuil niswagens kost per huishouden ongeveer 40,-. Daardoor zal in het algemeen het tarief per huishouden bij tariefdifferentiatie een paar tientjes stijgen wanneer er even veel afval wordt aangeboden. De 'dure zak' methode vraagt nauwelijks extra investerin gen. In de praktijk blijkt men gemiddeld goedkoper uit te zijn: er wordt wel degelijk minder afval aan de straat gezet. 14 WANTIJ juni'96

Wantij | 1996 | | pagina 14