Haarnatuurlijk" eerste milieuvriendelijke kapsalon in Zeeland "Biologisch permanenten of blonderen bestaat niet" n Willem de Weert In een mooi monumentaal pandje in het centrum van Goes is Oda de Steur onlangs de eerste milieuvriendelijke kapsalon van Zeeland begonnen. Haar bedrijfsvoering is vriendelijk voor de klant omdat hoofd en haar niet met chemische middelen geteisterd wordenvriendelijk voor de kapster zelf omdat ze in een schone omgeving werkt en vriendelijk voor het milieu omdat door de wasbak geen chemisch afval wegspoelt. nodig, dat weiger ik te gebruiken." Voor haar dus geen gevaar voor kapperseczeem en andere beroepsallergieën. Filosofie Milieuvriendelijk kappen gaat verder dan alleen het gebruik van verantwoorde pro ducten. "Ik maak in het interieur zoveel mogelijk gebruik van spaarlampen, thermo- statische kranen en zo min mogelijk van kunststoffen." Ze vindt als vanzelfsprekend in die filosofie passen dat ze voor haar klan ten ruim de tijd neemt. Toch is een was- en knipbeurt niet duurder dan gemiddeld: Al tijdens haar opleiding tot kap- aster stond Oda de Steur het werken met de vele chemische middelen tegen. Wolken met haarlak, bijten de permanentvloeistoffen, dat moest toch anders kunnen. Ze werd geattendeerd op de eerste ecologische kapsalon van Nederland: Haarzuiver in Den Haag. Daar was Marike Cazemier in 1993 een andere weg ingeslagen. "Ik mocht bij haar stage, lopen en ontdekte dat het vak van kappen ook milieuvriendelijk kan." Deze maand is Oda haar eigen 'groene' kapsalon voor dames en heren in Goes begonnen, de vier de milieuvriendelijke in Nederland. Producten Haarnatuurlijk werkt alleen met plantaardi ge kleurstoffen op basis van bijvoorbeeld walnoot, rabarberwortel, berkenbladeren, uienschillen, vlierbessen, koffie, thee en henna. Deze producten zijn niet op dieren getest. Voor shampoo heeft ze lava-aarde als alternatief: "Een bijzonder product op basis van kloi dat traditioneel door de Berbers in de Marokkaanse Atlas gebruikt wordt. Het werkt heel goed bij mensen met roos, vet en heel droog haar. Je hoeft je haar minder vaak te wassen waardoor het milieu ook minder belast wordt. Iedere klant krijgt bij het eerste bezoek een monster hiervan mee om thuis te proberen." De producten zijn in de kapsalon te koop voor gebruik thuis. De verpakkingen zijn duurzaam: ze kunnen bij het oud papier of zitten in statiegeldglas dat door de kapsalon wordt teruggenomen Wegwerpartikelen zijn bij Haarnatuurlijk uit den boze. Beperkingen Het werken met dergelijke producten heeft ook zijn beperkingen. Zo staan blonderen en permanenten bij Haarnatuurlijk niet op het programma. Oda stelt duidelijk: "De biologische permanent bestaat niet; een langdurige krul kan alleen chemisch. En voor blonderen heb je waterstofperoxide f 29,30. Bij Haarnatuurlijk kan men ook terecht voor een kleuring op plantaardige basis, hoofdmassage, een kuur onder de stoomkap en advies voor haarverzorging. Voor meer informatie: Haarnatuurlijk, ook voor hem Keizerstraat 6 4461 AN Goes tel. (0113) 25 28 89 Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. aaTnaéiiUïtii/z cJlJoi Uw Foto: ZMF 17 WANTIJ juni '96

Wantij | 1996 | | pagina 17