Naar een duurzame Zeeuwse industrie mmm Economie en milieu kunnen goed samengaan "More things than you have time for. More dreams than you can use. In de krant lezen we vaak over de groene inspanningen van de Zeeuwse bedrijven. De verhalen tonen een zonnig beeld en stellen ons gerust: de bedrijven doen er alles aan om het milieu schoner te maken. Ze voeren immers milieuzorgsystemen in, doen aan afval- en emissiepre ventie en stellen bedrijfsmilieuplannen op. De ene na de andere milieumaatregel wordt ingevoerd en ons wordt voorgespiegeld dat het alleen maar beter gaat met het milieu.Ondanks deze goede initiatieven is volgens de Zeeuwse Milieufederatie het beeld voor de lange termijn nog niet rooskleurig. Tijdens een studiemiddag op 30 mei presenteerde de ZMF haar ideeën voor een duurzame industrie. Wat houdt duurzaamheid in voor de industrie en hoe kan aan een duurzame industrie in Zeeland con creet vorm gegeven worden? Foto: Wim Riemens In discussies over het milieu wordt 1 steeds vaker het begrip duurzaamheid genoemd. Neem bijvoorbeeld "duur zaam veilig", "duurzaam bouwen" en "duurzame energie". In het dagelijks leven wordt de term duurzaam te pas en te onpas gebruikt. Volgens het woordenboek duidt de term op iets wat "weinig vergankelijk" en "lang aanhoudend" is en wat "op hechte grondslagen rust". In 1987 is de volgende ruime definitie in het zogenaamde Brundt- landrapport gelanceerd: duurzame ontwik keling is het verzamelbegrip voor de ont wikkeling van de maatschappij, die de be hoeften van deze tijd bevredigt zonder de mogelijkheden van toekomstige generaties aan te tasten. Ook in de Zeeuwse beleids plannen, zoals het provinciale milieube leidsplan Kerend Tij 2 en het sociaal-econo misch beleidsplan, wordt de term duurza- Mathilde Santing me ontwikkeling genoemd. Van enige con crete uitwerking voor de industrie is helaas geen sprake. Toekomst niet rooskleurig Ondanks de goede initiatieven die tal van bedrijven nemen, is het beeld voor de lange termijn nog niet rooskleurig: voorra den van diverse grondstoffen dreigen uitge put te raken, zodat ze met grotere milieu belasting gewonnen moeten worden. Nu al gaan landschappen en leefgemeenschappen verloren ten behoeve van onze grond- stoffenbehoefte. In Zeeland zelf wordt het landschap stukje bij beetje aangetast. Het milieu-effectrapport (mer) voor de uitbrei ding van het industrieterrein Axelse Vlakte/Autrichepolder zegt bijvoorbeeld: "Door de aanleg van de overige (industrie)- terreinen zal de ecologische waarde van de Autrichepolder verloren gaan. Deze polder heeft een belangrijke betekenis als rust- en foerageergebied voor overwinterende watervogels. Daarnaast zou deze polder onderdeel moeten gaan uitmaken van de te ontwikkelen ecologische verbindingszone van Zeeuws-Vlaanderen." Behalve naar het toenemend ruimtebeslag door bedrijven kunnen we ook kijken naar het nog steeds stijgende energieverbruik, de afvalproductie en het wegvervoer. Zaken waar je niet vrolijker van wordt, maar die je niet mag negeren als het gaat om een "wei nig vergankelijke" industrie. Korte en lange termijn Het is de grote vraag of het huidige provin ciale milieubeleid voldoende richting gééft aan een duurzame industrie. Provinciale overheden zitten met bedrijven rond de tafel om milieumaatregelen af te spreken. Dit gebeurt in bedrijfsmilieuplannen en bij de aanvraag van een vergunning voor een nieuwe activiteit. Groot nadeel van deze beide instrumenten is dat er geen zicht is op de lange termijn. Het blijft bij vergun ningen regelen en, oneerbiedig gezegd, het 3 WANTIJ juni '96

Wantij | 1996 | | pagina 3