"De leden zijn ons kapitaal" Voorzitter Chris Karelse bij afscheid: Willem de Weert In de vorige ledenvergadering nam Chris Karelse afscheid als voorzitter van de Zeeuwse Milieufederatie. Vijf jaar was hij lid van het bestuur, waarvan het grootste deel als voorzitter. Een gesprek met de man die zijn ervaringen als ondernemer ten dienste stelde van de Zeeuwse Mil ieufederatie. Bij het afscheid zei u van het voorzit terschap van de Milieufederatie veel geleerd te hebben. Wat bedoelde u precies? Chris Karelse: "In ieder vak ben je C sterk gericht op je eigen terrein; zeker in topfuncties ben je wel eens geneigd de omgeving te vergeten. Voor mij gingen natuur en milieu vroeger niet veel verder dan verzekeringsaspecten en de landschappen die je zelf mooi vond. Bij de ZMF heb ik de brede maatschappelij ke impact van natuur en milieu ervaren. Niet alleen de actuele toestand, zoals de politiek doet, maar de problematiek op de langere termijn. Het rapport van de Club van Rome is voor mij toen echt gaan leven." Welke ervaringen als ondernemer heeft u op de ZMF over kunnen dra- gen? "Als ondernemer, maar ook als milieufede ratie krijg je met onzekerheden te maken. Hoe staan overheid, bedrijfsleven, de con sument tegenover het milieu? Hoe ga je daar mee om? Je moet contacten leggen met de verschillende partijen en op basis van argumenten gaan praten. Daar heb ik me sterk voor gemaakt. Doelgericht wer ken, steeds de voortgang meten en de ver houding tussen inspanning en opbrengst voor ogen houden. Je moet bij onderhan delen niet bang zijn voor het compromis, mits je aan de achterban kunt uitleggen dat een compromis een stap is op weg naar het einddoel. De achterban is heel belangrijk, de leden zijn tenslotte je kapitaal." Vindt u dat de Milieufederatie de afgelopen jaren veel bereikt heeft? "Alles gaat zo verschrikkelijk langzaam. We hebben vervuiling tegen kunnen houden, maar winst voor een schoner milieu is nau welijks gemaakt. Het draagvlak voor een duurzame samenleving moet nog vele malen groter worden. Volgens mij is er vooral winst te behalen bij de verschillende belangengroepen: de landbouw, de indus trie, de recreatiesector. In Den Haag en Wat zijn het dieptepunt en het hoog tepunt van uw voorzitterschap geweest? Chris Karelse denkt lang na. Dan volgt: "Het convenant voor de Kanaalzone was een teleurstelling. Overheid en bedrijfsle ven hadden te weinig voor natuur en milieu over. Hoogtepunt was dat we geslaagd zijn met provincie en bedrijfsleven tot het inzicht te komen dat de natuur voor de recreatie een waardevolle factor is. Toeristen komen naar Zeeland voor schoon water, schone lucht, rust en ruimte. Daar is men zich nu meer van bewust. Supervervuilers zullen het in de toekomst in Zeeland moeilijker krijgen." ZMF-coördinator Tjeu van Mierlo over Karelse: "Toen hij als voorzitter aantrad noemde hij zich een tussenpaus. Maar dat is hij nooit geworden. Karelse paste niet alleen maar op de winkel. Hij werkte aan een nieuwe koers. Met zijn achtergrond als voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Kamers van Koophandel en hoofd van De Stad Rotterdam Assurantiën dwong hij bij doel groepen als het bedrijfsleven respect af en maakte voor ons deuren open die voor heen gesloten waren." Van links naar rechts Piet van Eikeren secretaris-penningmeester, scheidend voorzitter Chris Karelse, nieuwe voorzitter Johan Jobsen en coördinator Tjeu van Mierlo tijdens de laatstgehouden ledenvergadering in Goes. Foto: ZMF Middelburg moet je niet zijn: de politiek toont zich vaak onbetrouwbaar. Neem het herstelplan voor cle verdieping van de Westerschelde. De politiek weet best wat er moet gebeuren, maar durft de consequen ties niet te trekken. Dat noem ik lafhartig bestuur." Vice-voorzitter Kees Kostense over Karelse: "Onder zijn voorzitterschap is er een om slag gekomen van de milieufederatie als actievoerende partij naar deelname aan de overlegstructuur. Met Karelse kon je bij overheid en bedrijfsleven aankomen.Ze ver kochten hem geen knollen voor citroenen." 6 WANTIJ juni '96

Wantij | 1996 | | pagina 6