;euws Ylegelbier Berichten Steltkluut proficiat met het veertigjarig jubileum! In de week dat deze Wantij bij u op de deurmat valt bestaat vereniging de Steltkluut precies veertig jaar. Alle reden om deze bij de ZMF aan gesloten organisatie te feliciteren namens het bureau en bestuur van de ZMF en namens de redactie van dit blad. De Steltkluut werd veertig jaar geleden als "Vogelwacht" ten doop gehouden, nadat Mr. Thomas Lebret, officier van justitie in Middelburg, het nodig voorwerk had gedaan. De mensen van het eer ste uur waren bijzondere lieden: een bankdirecteur, een jager, een ambtenaar van Staatsbosbeheer en een kwiekjonge George Sponselee die al snel biologie ging studeren. Veel is in veertig jaar veranderd, gezichten en inzichten, en ook de naam van de vereniging. Tien jaar geleden werd de naam "Vogelwacht" veranderd in "Natuurbeschermings vereniging". Maar het elan en de activiteiten bleven. We wensen bestuur en alle andere vrijwilligers van harte proficiat met dit jubileum en hopen dat zij de Steltkluut tot in lengte van jaren ste vig op zijn poten houden. (TvM) Eerlijk bier van Zeeuwse bodem De gemeente Veere ser veert voortaan Zeeuwse Vlegel bier Als eerste gemeente in Zeeland zal de gemeente Veere bij recepties en andere bijzondere gelegenheden standaard Zeeuwse Vlegel schenken. I Deze toezegging deed burgemeester H. den Boon tijdens de opening van "Zeeland Natuurmaand" aan de Zeeuwse Milieufederatie. De burge meester bleek enthousiast over het eerste Zeeuwse bier dat is gebrou wen uit milieuvriendelijk geteelde gerst. "Streekeigen, schoon en smaakvol, wat wil je nog meer." Hopelijk volgen na deze prima stap ook de andere Zeeuwse gemeenten dit milieuvriendelijke voorbeeld. I (TvM) Kom kijken en proeven bij de biologische boer Biologische landbouw wint aan belangstelling. Dankzij een combi natie van traditionele en ultramo derne kennis is het gebruik van bestrijdingsmiddelen, kunstmest en dieronvriendelijke technieken over bodig. Het resultaat kan eenieder op zon dag 23 juni a.s. met eigen ogen zien. Dan houden vijf biologisch werkende boeren in Zeeland open huis. Er zijn rondleidingen, proeve- rijen en leuke activiteiten voor jong en oud. Biologische producten, zoals groen ten, fruit, aardappelen en kaas zijn steeds beter verkrijgbaar. Zo zijn ze te herkennen aan de verpakking met het zwart-witte EKO-keurmerk. De volgende bedrijven in Zeeland staan op 23 juni open voor bezoek: Noordgouwe, G. Aangeenbrug, Zuidbosweg 17: Oostkapelle, Boomgaard Ter Linde,Oranjezonweg 1; Oud Sabbinge, H. Oltheten, Ring 33; IJzendijke, Haverbeke, 't Molentje 1; Axel, R. van de Winckel, Oude Zeedijk 31 Voor meer informatie over boeren bedrijven die deelnemen aan de open dag kunt u terecht bij stichting Biologica (tel: 030-2300713). (TvM) De buik vol van gif Milieudefensie is gestart met een kaartenactie om minister Van Aartsen van landbouw te laten weten, dat veel mensen de buik vol hebben van gif. Milieudefensie ver zoekt de minister snel een verbod in te stellen op landbouwgif dat onaanvaardbare schade toebrengt aan milieu en gezondheid. Bijna allemaal eten we iedere dag een klein beetje gif. Op ons voedsel blijven regelmatig restanten achter van bestrijdingsmiddelen uit de landbouw. Zelfs het wassen en schillen van groenten en fruit voor komt niet dat u gif binnen krijgt.Voor het milieu vormt het gif- gebruik een grote bedreiging. Nergens ter wereld gebruiken boe ren gemiddeld zoveel bestrijdings middelen als in ops land. Al het gif komt in bodem, sloten en grondwa ter. Veel schadelijke stoffen breken niet of nauwelijks af en hopen zich op in het milieu. Landbouwgif vormt een onnodige bedreiging, want biologische boeren bewijzen dat gewassen het uitstekend doen zonder gif en kunstmest. Wilt u meer informatie over deze actie, maar ook over gif, groente en fruit, dan kunt u de gratis infokrant opvragen bij de Milieutelefoon: tel. 020-6262620 (dagelijks van 9-14 uur). (TvM) Meer aandacht voor min der afval Ons huishoudelijk afval neemt nog steeds toe. Gescheiden inzameling is goed, maar minder afval produce ren nog beter. Vermindering van de hoeveelheid afval staat dan ook centraal op de startmanifestatie "Consument Afval." Deze manifestatie wordt over ruim drie maanden gehouden, op zaterdag 3 oktober in Middelburg. Hoewel die datum nog ver weg lijkt, bevelen we aan de datum alvast in uw agenda op te nemen zodat u aanwezig kunt zijn. Het loont de moeite! Een tentoonstelling zal informatie geven over de mogelijkheden van afvalpreventie. Theater en andere activiteiten met een knipoog naar de afvalproblematiek wijzen de bezoeker op de eigen verantwoor delijkheid. En natuurlijk ontbreken ook de info-kraampjes niet op de markt. De startmanifestatie maakt deel uit van het ZMF-OLAZ-project "Consument Afval", dat de consu ment wil aanmoedigen tot een meer milieubewust consumptie- en koop gedrag. Dit kan de afvalberg doen verminderen. Na de startmanifestatie volgen twee campagnes: "Blik op Blik" en "Minder verpakt pakt beter uit". "Blik op Blik" richt zich op scholie ren en wil het gebruik van blikjes op school terugdringen. Bij de twee de campagne wordt de consument aangezet te kiezen voor een milieu verantwoorde verpakking zoals een fles met statiegeld. De ZMF heeft het project opgezet en voert het in samenwerking met het Openbaar Lichaam Afvalstoffen- verwijdering Midden- en Noord Zeeland (OLAZ) uit. Het wordt ondersteund door verschillende maatschappelijke organisaties, waar onder de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Consumentenbond. Ook de Milieu- Educatieve centra van Walcheren en de Bevelanden, de Provincie Zeeland en het Consulentschap voor Natuur- en Milieueducatie (CNME) dragen hun steentje bij. De startmanifestatie op 5 oktober in Middelburg begint om 13.00 uur op de Markt met een spectaculaire ope ning en duurt tot 17.00 uur. Het programma wordt te zijner tijd nader bekend gemaakt in Wantij en in de huis-aan-huisbladen. (WB.) Provinciale energienota tussen soep en aardappe len geproduceerd Onlangs verscheen de eerste versie van de Provinciale Energienota waar de Provinciale Staten van Zeeland om hadden gevraagd. De nota toont de kenmerken van een haastklus die snel tussen soep en aardappelen door tot stand is gekomen. Heldere doelstellingen ontbreken. Daardoor blijven de enkele provin ciale acties die er in staan in de lucht te hangen. De nieuwe versie van de energienota moet afrekenba- re doelstellingen en daaraan gerela teerde concrete acties bevatten. De ontwerpnota bevat verder een ongebruikelijke definiëring van het begrip duurzame energiebronnen. Gedeputeerde Staten spreken over hernieuwbare energiebronnen. Ook het verbranden van vuile reststoffen zoals vervuild afvalhout rekenen zij hiertoe. Los van het feit dat een energiecentrale geen afvalverbran dingsoven is die optimaal is uitge rust voor het verbranden van aval, is het verbranden van reststoffen niet schoon. In het algemeen verstaan we onder duurzame energie emis sievrije energie uit stromingsbron nen zoals: zon, wind, aardwarmte, getijdestroming, etc. In de nota lopen energie-efficiency en energiebesparing door elkaar heen. Verder wordt erg snel geconclu deerd dat Delta Nutsbedrijven vol doende bijdraagt aan de nationale doelstellingen. De conclusie wordt niet onderbouwd. Het ambitie niveau van Delta Nutsbedrijven voor duurzame energie en energiebespa ring is niet bijster hoog. De provin cie kan dat niveau opkrikken door een hoger aandeel in windenergie te nemen en door een eigen appara- tenafdeling in te richten die zich bezig houdt met verhuur, lease en voorfinanciering van energiebespa rende apparatuur. We hopen dat Gedeputeerde Staten meer energie en visie in de volgende versie van de nota zullen steken (TvM) 9 WANTIJ juni '96

Wantij | 1996 | | pagina 9