Rust en ruimte worden steeds schaarser tussen de oprukkende verstedelijking. Foto: Jaap Wolterbeek. Hoefijzermodel met Zeeland als Groene Hart spoorloos verdwenen in voorontwerp streekplan. Kaart: Provincie Zeeland. streekplangebied centrale open ruimte (midden-Deltagebied) hoefijzerstructuur liim verstedelijkte en/of geïndustrialiseerde zone vinciebestuur overboord gezet. Het korte termijn belang krijgt de overhand. Groenstructuur Nu is er in het verleden ook door de ZMF kritiek geuit op het hoefijzermodel. De kri tiek richtte zich echter op de constatering dat het model niet aan zijn doelstelling vol doet, niet op de doelstelling zelf. Van alle kanten rukt de stedelijke en industriële ontwikkeling op aan de randen van de Delta. De uitbreiding van7de Maasvlakte, Moerdijk 2, Antwerpen, en ga zo maar door. Er is dus meer nodig dan een ruimte-, lijke model om het rafelen van de randen van de Delta tegen te gaan. Een parallel met het Groene Hart in de Randstad dringt zich op. Om het oprukken van de Randstad tegen te houden is daar gekozen voor een offensief beleid: de realisatie van de rand stad-groenstructuur. Ook voor de Delta kan dit een aantrekkelijke optie zijn. Het bete kent het op grote schaal aanleggen van groene natuur- en recreatiegebieden in de Hoekse Waard, West-Brabant en rond de Zeeuws-Vlaamse grens. Het mes snijdt aan twee kanten. Zo'n Delta-groen-structuur vormt een fysieke buffer tegen ongewenste ontwikkelingen en ze komt tegemoet aan de wens van veel mensen om in de nabij heid van de woonplaats te kunnen recreë ren. In het voorgestelde streekplan ont breekt een Zeeuwse visie op de Delta als totaal. Het korte termijn belang heeft gewonnen. Gegeven Nu is het ook weer niet zo dat het streek plan ongegeneerd kiest voor de economie en de natuur- en milieubelangen helemaal aan de kant schuift. Dat kan ook nauwelijks omdat veel natuur- en milieubeleid als een aanvaard gegeven telt. Er spreekt ook een oprecht streven uit het streekplan om de ruimtelijke kwaliteit van de provincie te versterken. Maar ten gunste van de vergro ting van de werkgelegenheid wordt met dat streven wel erg flexibel omgesprongen. Zeeuws-Vlaanderen Drie voorbeelden daarvan tot slot. Terecht, en tot veler opluchting is er eindelijk een streep gezet onder de uitbreiding van de verblijfsrecreatie langs de kust. In het nieu we streekplan is er een aantal gebieden aangewezen waar nog volop recreatieve ontwikkelingen mogelijk zijn, waaronder de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen en de Grevelingenkust op Schouwen. Maar waar om gekozen voor de kust van West-Zeeuws- Vlaanderen? Ook hier heeft de groei van de verblijfsrecreatie zijn sporen nagelaten. In het kader van landinrichting wordt gepro beerd om het gebied te herstructureren, zodat natuur, landschap en verblijfsrecre atie beter op elkaar worden afgestemd. Een discussie over nieuwe recreatiebedrijven zal die herstructurering juist in de weg staan. Grevelingen Ook de kust van de Grevelingen heeft de laatste decennia haar portie verblijfsrecre atie wel gehad. Nog meer zomerwoningen daar is te veel van het goede. Zeker als daarvoor in het middengebied ruimte wordt gereserveerd. Dat staat op gespan nen voet met het zoneringsmodel, waarin het middengebied is gereserveerd voor de. natuur. De ruimtelijke kwaliteit van Schouwen en van de Grevelingen is niet gediend met dit onderdeel van het streek plan. Westerschelde De Westerschelde is het laatste voorbeeld. De discussie over de verdieping van de vaarweg heeft duidelijk gemaakt dat het las tig is om een evenwicht te vinden tussen de economische functie en de grote natuurbe- langen van de Westerschelde. In dit voor ontwerp voor een streekplan wordt geen poging gedaan om dat evenwicht te berei ken. Aan de problematiek wordt domweg voorbij gegaan. Dit najaar zal de publieke discus sie over het streekplan losbar sten. Een uitgebreide reactie van de Zeeuwse Milieufederatie op het streekplan is via het secretari aat verkrijgbaar. Thijs Kramer is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 13 WANTIJ oktober'95

Wantij | 1996 | | pagina 13