Afspraken over duurzaam bouwen in heel de provincie Grote stap voorwaarts voor Zeeuwse bouwsector Erik Ottens Op 16 oktober a s. wordt het Zeeuws convenant duur zaam bouwen afgesloten. Met de ondertekening door hopelijk zoveel mogelijk gemeenten, woningcorporaties, bouwbedrijven en architectenbureaus wordt Zeeland de eerste provincie in Nederland waar één uniforme regeling voor duurzaam bouwen geldt. Duurzaam gebouwde woning in Oostkapelle. Foto: Jaap Wolterbeek. dDe bouw kan een bijdrage leveren aan de oplossing van een groot aantal milieuproblemen. In het Nationaal Milieubeleidsplan Plus wordt de bouw" daarom als een bedrijfstak gezien waarin duurzame ontwikkeling voor rang moet krijgen. Duurzaam bouwen houdt een beperking in van de gezond heids- en milieuschade in alle bestaansfasen van een woning, vanaf winning van de grondstof, het ontwerp en de bouw tot en met de sloop van de woning. Draagvlak Eind 1994 willen zowel de gemeente Middelburg als de Zeeuwse Milieufederatie duurzaam bouwen een stevige impuls geven. Beide denken aan het afsluiten van een convenant met de bouwsector. Daarom richten zij in maart 1995 gezamenlijk een speciale werkgroep op: de werkgroep con venant. Zij krijgt vanaf het begin een brede samenstelling om een zo groot mogelijk draagvlak te scheppen. Vertegenwoordigd zijn: woningbouwcorporaties, kring Zeeland van de Bond van Nederlandse Architecten, gewest Zeeland van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid, Provincie Zeeland, stichting Bewust Wonen, Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, Inspectie Volkshuisvesting en ZMF. Uniform De werkgroep wil met het convenant zor gen voor een uniforme duurzaam bouwen- regelgeving in Zeeland. Dit voorkomt dat de bouwsector met allerlei verschillende gemeentelijke initiatieven geconfronteerd wordt en vergroot de doorzichtigheid in de regelgeving. Dit is van groot belang om milieumaatregelen tot een succes te maken. Bovendien bevordert het convenant dat er in de bouw op grote schaal aan het milieu gewerkt wordt, waardoor eventuele meer kosten worden verlaagd. De partijen spre ken verder af dat van het convenant een sti mulerende en motiverende werking moet uitgaan. Vaste maatregelen Voor de afspraken in het convenant is gebruik gemaakt van het Nationaal Pakket Duurzaam Bouwen. Dat is ontwikkeld door de Stichting Bouwresearch met de steun van het ministerie van VROM. Het pakket bestaat uit ruim 160 vaste en variabele milieumaatregelen, verdeeld over de the ma's energie, water, materialen en binnen milieu (zie kader). Enige vaste maatregelen uit het Nationaal Pakket Duurzaam Bouwen •realiseer een hoge mate van energiezui nigheid; •reserveer ruimte voor een zonneboiler; •voorzie in een ruimte voor plaatsing van afvalcontainers; •gebruik beton met 20% beton- of meng- granulaat als vervanger voor grind; •gebruik natuurgips of gips van rookgas ontzwavelingsinstallaties; •scheid bouwplaatsafval in de fracties steenpuin, hout, metaal, gevaarlijk afval en restafval; •gebruik Hoog Rendements (HR)-glas in alle verwarmde ruimten. De partijen spreken af dat de vaste maatre gelen de basiseisen zijn waaraan elk utili- teits- en woningbouwproject in Zeeland moet voldoen. De gemeenten nemen de vaste maatregelen op bij het opstellen van een koopovereenkomst bij de overdracht of uitgifte van grond. Zij beoordelen de aan vraag voor een bouwvergunning op de toe passing van de vaste maatregelen. Dit moet er toe leiden dat ook particuliere bouwers duurzaam bouwen. De woningcorporaties en de opdrachtge vende bouwbedrijven leggen de vaste maat regelen vast in het programma van eisen. De uitgangspunten van duurzaam bouwen worden zo vanaf het begin meegenomen in hun bouwprojecten. Architectenbureaus dringen bij opdrachtgevers aan op opname van de maatregelen in het programma van eisen. Alle partijen spreken bovendien de intentie uit de variabele maatregelen bij ieder bouwproject als uitgangspunt te han teren. Toepassing is echter niet verplicht. Het convenant doet op een aantal voor de ZMF belangrijke milieu- items geen uitspraak. Zo wordt het gebruik van PVC niet verbo den en mag ongecertificeerd tro pisch hardhout onder bepaalde voorwaarden worden toegepast. Ondanks deze minpunten is de ZMF tevreden met het convenant. De drempel tot toetreding is laag. Dit vergroot de kans dat de klei ne partijen die de Zeeuwse bouw sector kenmerken, het convenant ondertekenen. Frik Ottens is medewerker duurzaam bouwen van de Zeeuwse Milieufederatie. 3 WANTIJ oktober '96

Wantij | 1996 | | pagina 3