materialen werden gewoon weggegooid en ongesorteerd afgevoerd. Op een gegeven moment hebben we het afvalhout zelf maar gesorteerd en opgeslagen. Die in onze ogen geringe motivatie gold niet voor de specialisten die bijvoorbeeld de schelpen laag en het grasdak leverden, de zonneboi ler installeerden en het loodgieterswerk verrichtten", voegt Mattie er ter nuancering aan toe. Natuurverf Een ander probleem was de trage levering van in de bouw minder gangbare materia len als kanaalplaten voor de vloeren. Dat hield de bouw op. Het grootste oponthoud ontstond echter bij het schilderwerk. Het door de aannemer ingezette schildersbe drijf bleek geen ervaring te hebben met de in het bestek opgenomen natuurvriendelij ke verf. "Het resultaat zag er niet uit, ik word er nog boos om". Het conflict met de aannemer over het schilderwerk sleepte zo lang voort dat de familie zelfs naar een camping moest omdat de oplevering uit liep. Uiteindelijk is de woning met syntheti sche verf overgeschilderd waar de bewoon ster nog rouwig om is. Stank Een ander onvoorzien probleem waar de familie mee worstelt, is de stank van het grijswatercircuit. Het badwater wordt in een reservoir opgevangen en opnieuw gebruikt voor het doorspoelen van de toi letten. "Maar dat gaat telkens met een stankgolf gepaard. Als we dat geweten had den, waren we zeker op zoek gegaan naar een andere manier om water te sparen." Wie een milieuvriendelijk huis wil bouwen is niet alleen duurder uit, maar kan ook met onverwachte problemen te kampen krijgen. Het is handig als de gemeente niet alleen sympathiek tegenover uw plannen staat, maar ook daad werkelijk medewerking wil verle nen bij bijvoorbeeld aanpassing van de bouwverordening. Het belangrijkste is -echter dat niet alleen de architect, maar ook de aannemer, loodgieter, schilder, kortom alle betrokken partijen, sterk voor het project gemoti veerd zijn. Het resultaat is een duurzame woning die veel voldoening schenkt en de aandacht trekt. Voor serieus geïnteresseerden, die ook met milieubewuste bouw plannen rondlopen, wil Mattie op afspraak best wat tijd vrijmaken. Voor meer informatie: Mattie Osté Hoendervogellaan 17 4451 EP Heinkenszand tel. 0113 - 56 33 67 Van top tot teen milieubewust gebouwd: van de schelpenlaag in de kruipruimte tot en met het grasdak. Foto 's: M. Osté Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 5 WANTIJ oktober'96

Wantij | 1996 | | pagina 5