Afvalfestival op de Markt van Middelburg Zaterdag 5 oktober start van campagne Consument en Afval Educatief Wilma Binnendijk en Mieke Kuiters Samen met het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijde- ring Midden en Noord- Zeeland (O.L.A.Z.) is de Zeeuwse Milieufederatie begin dit jaar gestart met het project Consument en Afval. Bij het project staat het voorkomen van afval centraal. Doel is de consument aan te moedi gen tot een meer milieubewust consumptie- en koopge drag, waarbij vooral wordt gelet op verpakkingsafval. Het project begint zaterdag 5 oktober om 13- 00 uur met het Afvalfestival op de Markt van Middelburg. Een tentoonstelling geeft daar e informatie over de mogelijkheden van afvalpreventie; de andere acti viteiten wijzen de bezoeker met een knipoog op de eigen verantwoordelijk heid in de afvalproblematiek. Het programma biedt voor elk wat wils; cabaret, een quiz en een electrospel voor de volwassenen en voor de kinderen pop pentheater en een reuzenganzenbord. Tevens presenteren diverse (milieu-)organi- saties zich met een info-kraampje. Drankblikjes Na deze startmanifestatie volgen twee cam pagnes: 'Blik op Blik' en 'Minder verpakt pakt beter uit'. Binnen de scholierencam pagne 'Blik op Blik' staan de drankblikjes centraal. Het gebruik van drankblikjes onder scholieren is vrij groot. De campagne richt zich erop dit gebruik terug te dringen en de scholieren te stimuleren voor andere verpakkingen te kiezen. Ook wordt er een beroep gedaan op de scholen om blikjes te weren in het kader van milieuzorg. Deze campagne wordt uitgevoerd door het Consulentschap voor Natuur en Milieu Educatie en bestaat uit een lessencyclus over afvalpreventie, een actiekrant en een ontwerpwedstrijd voor een affiche. Een aantal van de ingezonden ontwerpen wordt daadwerkelijk gedrukt en verspreid op scholen, club- en buurthuizen, jongeren centra en biliotheken. De winnende school krijgt een geldbedrag om aan milieuzorg op de school te besteden. Verpakkingen De campagne 'Minder verpakt pakt beter uit' is er op gericht de consument te atten deren op overbodige verpakkingen. Tevens wordt men ertoe aangezet te kiezen voor milieuverantwoorde materialen en zo min mogelijk wegwerpverpakkingen. Via diverse organisaties worden formulieren onder de consument verspreid waarop zij kunnen aangeven welke verpakkingen ze milieuver antwoord en welke ze milieubelastend vin den. Naar aanleiding van de ingevulde for mulieren wordt een TOP-10 van goede en slechte verpakkingen samengesteld. 6 WANTIJ Oktober'96 Vraag Het project sluit daarmee aan bij de beleidsdoelstellingen van de provincie, zoals verwoord in Kerend Tij 2 afvalpre ventie heeft daarin een hoge prioriteit. De landelijke overheid heeft met de verpak kingsindustrie een convenant gesloten over het gebruik van minder milieubelastende alternatieven bij de productie. Dit betreft dus de aanbodzijde. Maar wat voor bedrij ven meer weegt is de vraag naar producten. Die vraag wordt bepaald door de consu ment. De consument blijkt helaas vaak nog te weinig kritisch en accepteert verpak kingsmateriaal veelal uit gewoonte en gemak. Door diverse groepen, zoals scho lieren en vrouwen, op een verrassende wijze te confronteren met het thema afval preventie kan de gewoonte worden door broken. Hernieuwd Het is niet de eerste keer dat de Zeeuwse Milieufederatie aandacht besteedt aan het thema afvalpreventie. Met de actie 'Boodschappentas' in 1992 heeft de ZMF al de aandacht gevestigd op milieu-onvriende lijke verpakkingen. Hernieuwde aandacht is op z'n plaats, want het blijft belangrijk dat de consument zich bewust is van de eigen mogelijkheden in het kiezen voor minder afval. Het eenvou digst is het weigeren van overbodige en milieubelastende verpakkingen. Verenigingen, buurthuizen, vrou wenorganisaties en andere groe pen kunnen een beroep doen op de ZMF en het OLAZ voor het ver zorgen van een voorlichtingsbij eenkomst rond het thema afval preventie. De contactpersoon voor deze bij eenkomsten is Wilma Binnendijk (ZMF), tel. 0113 - 230075. Programma Afvalfestival Middelburg Het programma van het Afvalfestival op 5 oktober a.s. staat vermeld in de Agenda (zie achterpagina Wantij). Wilma Binnendijk project consument en bij O.L.A.Z.

Wantij | 1996 | | pagina 6