Geef als actiecomité niet te vlug op Verzet tegen artikel 19-procedure Brouwershaven Handhaving Jan-Eelco Dijk Aanvankelijk overheerste de scepsis bij een actiecomité in het buitengebied van de gemeente Brouwershaven. Toen de gemeente met plannen kwam om in het gebied twee campings toe te staanvroegen de bewoners van de hui zen in de directe omgeving zich af of procederen wel zin had. Immers, de gemeente trok zich vaak niets aan van de wensen van de bewoners van het landelijke gebied, er was al zoveel gepraat. Toch besloot men, georganiseerd in een actiecomité, de strijd aan te gaan. Niet voor niets: het ziet ernaar uit dat het pleit in het voordeel van het actiecomité wordt beslecht. Twee campinghouders hebben de t gemeente verzocht te mogen uitbrei den; de één wilde van 15 naar 35 plaatsen, de ander van 15 naar 75 standplaatsen. De gemeente liet weten dat ze de plannen van de beide campinghou ders steunde. Er school wel een addertje onder het gras: volgens het ter plaatse gel dende bestemmingsplan waren in het bui tengebied enkel mini-campings van maxi maal 15 standplaatsen geoorloofd. Op grond van het bestemmingsplan zou de gemeente de benodigde aanlegvergunnin- gen dus moeten weigeren. Artikel 19 Maar een gemeente kan een vergunning verlenen voor een aanvraag die afwijkt van het bestemmingsplan. Zij moet dan een ingewikkelde procedure doorlopen volgens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Voor omwonenden en andere belanghebbenden zijn er in deze procedure verschillende mogelijkheden om bezwaren in te dienen. Bovendien moet de gemeente de goedkeuring van Gedeputeerde Staten krijgen. Die toetst de gemeentelijke plan nen aan het provinciale beleid. Rust Burgemeester en wethouders van de gemeente Brouwershaven besloten zo'n artikel 19-procedure te starten om de cam pinghouders tegemoet te komen. De omwonenden zijn laaiend. Zij vrezen dat de rust in het gebied ernstig verstoord wordt door de grootschaligheid van de campings. Ook verwachten de omwonenden dat het verkeer in het vredige gebied vooral in de zomermaanden drastisch zal toenemen. Als gevolg van het extra verkeer is verbreiding van de plattelandsweggetjes waarschijnlijk spoedig nodig. Niet prettig De contacten van de bewoners met het gemeentebestuur waren voorheen vaak niet prettig verlopen. De bewoners in het bui tengebied hadden het gevoel dat de gemeente nauwelijks bereid was naar hun problemen te luisteren, laat staan hun wen sen te honoreren. Ook van de provincie viel weinig goeds te verwachten. Na gesprekken in Middelburg had het comité het idee dat de provincie geen problemen met de uitbreidingsplannen had. De leden van het actiecomité vreesden dat er een hoop energie in de verdere procedure zou gaan zitten, maar dat het resultaat bitter tegen zou vallen. Niettemin viel er enkele weken later, op advies van het Buro voor Rechtshulp, een enveloppe met uitgebreide bedenkingen op de deurmat van het pro vinciehuis. Was getekend: het actiecomité. Commissie Alvorens Gedeputeerde Staten al dan niet hun goedkeuring aan gemeentelijke plan nen geven, kunnen ze het advies van de Provinciale Planologische Commissie (PPC) vragen. Gedeputeerde Staten zullen de inhoud van dit advies zwaar laten wegen bij hun uiteindelijke besluit. In het geval van de Brouwse campings sloot de PPC zich aan bij de mening van de actiegroep dat de uitbreidingsplannen in strijd zijn met het provinciale recreatiebeleid. Op de lokaties waar de campinghouders de extra stand plaatsen gepland hadden, staat het provin ciaal beleid naar het oordeel van de PPC enkel mini-campings met maximaal 15 plaatsen toe. Binnenkort besluiten Gedeputeerde Staten of ze hun fiat geven aan de uitbreidingsplannen. In spanning wachten de omwonenden af. De aanvanke lijke scepsis heeft inmiddels plaats gemaakt voor hoop dat het gebied gespaard zal blij ven voor het massatoerisme. Verkeren De "Brouwse campingzaak" is een mooi voorbeeld van het succes van een aanvanke lijk teleurgestelde groep, die besluit het hoofd niet in de schoot te leggen. Wellicht is dit een steuntje in de rug voor andere clubs die, moedeloos geworden door het moeizame contact met de overheid, op het punt staan het bijltje erbij neer te leggen. ,,Het kan verkeren", sprak Bredero eeuwen geleden al. Het Buro voor Rechtshulp in Dordrecht ver leent in samenwerking met de Zeeuwse Milieufederatie juridische hulp aan Zeeuwse groepen en particulieren die met milieuproblemen kampen. Voor meer inlichtingen kunt u terecht bij: mr. Jan-Eelco Dijk, Buro voor Rechtshulp Dordrecht, Postbus 1022, 3300 BA Dordrecht. Tel. (078) 6148333 Jan-Eelco Dijk is als milieujurist verbonden aan bet Buro voor Rechtshulp in Dordrecht 11 WANTIJ oktober'96

Wantij | 1996 | | pagina 11