Huis van de toekomst in Heinkenszand Bouw verliep niet zonder problemen Willem de Weert Je bent milieubewust en je wilt een duurzame woning laten bouwen. Welke problemen kom je dan tegen? Mattie Osté doet een boekje open over de mogelijkheden én moei lijkheden die ze ondervonden om hun "huis van de toe komst" in Heinkenszand van de grond te krijgen. Zwemeend, Waadvogelstraat, Zaag- Zbek, de straatnamen van de nieuw bouwwijk in Heinkenszand beloven veel goeds. Is hier een natuur- en milieuvriendelijke woonwijk in aanbouw? Helaas onderscheidt de nieuwbouw zich niet van andere steenwoestijnen aan de rand van Zpeuwse kernen met één uitzon dering: aan de Hoendervogellaan staat iets bijzonders. Daar bouwde de familie Fortrie- Osté een woning waarbij zoveel mogelijk gebruik werd gemaakt van duurzame mate rialen en milieuvriendelijke technieken. Maar bij de bouw ging niet alles van een leien dakje. Wegwerpmentaliteit Mattie Osté en haar gezin woonden in een oud huis dat veel onderhoud vergde. Moe van het geklus rees het idee om een nieuw huis te laten bouwen. Een huis dat een duurzaam karakter moest hebben. "Want wij zijn tegen de wegwerpmentaliteit", zegt Mattie die, lid van de kerkelijke werkgroep Denktank, zeer met het milieu begaan is. Kennis In de eerste fase waren Mattie en haar man veel tijd kwijt met het vergaren van infor matie. "Een paar jaren geleden was er veel minder kennis van milieubewust bouwen dan nu. Het heeft ons bijvoorbeeld veel tijd gekost om materialen tegen elkaar af te wegen. We staken ons licht op bij de Bouwwinkel en de Kleine Aarde in Boxtel. Mijn man zegt wel eens dat we alles zelf uit moesten vinden, behalve de kleur van het beton." De bouwplannen kwamen in een stroom versnelling toen ze in contact kwamen met Levien de Putter, architect in Goes. Hij heeft zich gespecialiseerd in het ontwerpen van milieubewuste woningen. Hij kwam met een plan dat in de smaak viel. Milieubewust Hoe milieubewust is hun huis uiteindelijk geworden? Als we de woning van vloer tot dak doorlo pen, komen we -naast alom toegepaste maatregelen als isolatie en dubbel glas- op de volgende bijzonderheden de drainage is van PPC in plaats van PVC; de kruipruimte is gevuld met schelpen die op natuurlijke wijze voor isolatie en vochtopname zorgen en schimmelvor ming tegengaan; de woonkamer en keuken zijn op het zuiden georiënteerd; de woonkamer is uitgebouwd met een erker die in de winter veel zon in huis laat; de erker is voorzien van een grasdak voor isolatie en aan de buitenzijde van een lattenwerk dat 's zomers als zonwe ring dienst doet; de dakgoten en regenpijpen zijn van koper in plaats van zink; er is geen tropisch hardhout gebruikt; een grijswatercircuit hergebruikt bad- en douchewater om de toiletten door te spoelen; een zonneboiler zorgt voor warm water; een warmtemuur verwarmt de woonka mer (vergelijkbaar met vloerverwarming) Meerkosten AI deze maatregelen verhoogden de bouw kosten met circa tien procent. "Ik blijf het vreemd vinden dat een milieubewuste 4 WANTIJ oktober '96 Oriëntatie op het zuiden, zonnecollector en grasdak bij de duurzame woning in Heinkenszand. Foto: ZMF woning duurder is. Eigenlijk is dat de wereld op zijn kop", merkt Mattie op. Toch heeft ze geen spijt van de investering. Problemen Hoewel ze nu met een gevoel van "bevoor recht zijn" van hun mooie woning genie ten, is er een keerzijde. De bouw leverde onverwachte problemen op. Zo schreef de bouwverordening van de gemeente Borsele een soort gevelsteen voor die in hun ogen niet aan de hoogste milieu-eisen voldeed. Hoewel het college sympathiek tegenover hun ontwerp voor een duurzame woning stond, liet het een afwijking van de verordening niet toe. Dat was een domper. De door een aanbeste ding uitverkoren aannemer zette een team bouwvakkers in dat niet erg betrokken leek bij het toch bijzondere project. "Herhaaldelijk dreigden ze de verkeerde materialen te gebruiken, bijvoorbeeld PVC in plaats van PPC of tropisch hardhout in de aftimmering. We moesten eigenlijk elke dag de bouw controleren. We ergerden ons aan de slordige manier waarop men met het bouwafval omsprong. Nog bruikbare

Wantij | 1996 | | pagina 4