Landelijk netwerk meldpunten klachten gezondheid en milieu Ingrid van Herk In mei 1994 startte een landelijk registratieproject voor gezondheidsklachten die met het milieu te maken heb ben. Door het landelijk verzamelen van gezondheids klachten en milieufactoren kunnen relaties eerder opval len. In bijna alle provincies worden intussen gezond heidsklachten geregistreerd. Voor Zeeland is men nog op zoek naar een meldpuntbeheerder. hHet project is een initiatief van de Stichting Gezondheid en Milieu en het Landelijk Milieu Overleg. Nu, ruim twee jaar later, kunnen we zeggen dat we met de registratie van klachten een middel in handen hebben om de milieuproblematiek aan te pakken. Geluid Uit registratie van klachten blijkt mogelijk een verband tussen gezondheidsklachten en het wonen in de nabijheid van hoog spanningsmasten. Ook zou de wettelijke dioxinenorm te hoog zijn, gezien de mel dingen van ziekte en sterfte van schapen en lammeren in de buurt van vuilverbran dingsinstallaties. Hen concreet resultaat werd geboekt in Limburg. Daar kwam uit meldingen naar voren dat laagfrequent geluid - geluid dat je (bijna) niet hoort, maar wel voelt in je lichaam - een schadelijk effect heeft op de gezondheid. Naar aanleiding van de regis tratie van klachten heeft de GGD Heerlen een rapport over dit schadelijk effect uitge bracht. Registratie Als u gezondheidsklachten heeft waarvan u denkt dat die het gevolg kunnen zijn van verontreinigingen, geluidshinder, straling of anderszins, dan kunt u contact opnemen met de meldpuntbeheerder. Uw naam en adres worden genoteerd, maar blijven alleen bekend bij de meldpuntbeheerder, zodat deze voor nadere vragen nog met u in contact kan treden. In de databank wor- Foto.Jaap Wolterbeek den de gegevens van naam en adres "ontd aan" en anoniem verwerkt. De landelijke databank staat garant voor privacy. De inmiddels zelfstandige Stichting Meldpuntennetwerk Gezondheid en Milieu voelt zich door de resultaten van de eerste twee jaren gesterkt om het werk terrein uit te breiden. Daarom wil de stichting actiever naar de men sen toe in gebieden waar moge lijk door de milieuproblematiek gezondheidsschade verwacht kan worden. In Zeeland is daarom dringend behoefte aan een meld puntbeheerder. Meldpuntbeheerder voor Zeeland gezocht Het meldpuntennetwerk heeft nog geen meldpunt in de provincie Zeeland. Wie wil die taak op zich nemen? Een meldpuntbe heerder werkt vanuit zijn/haar eigen huis met de eigen telefoon, een door het net werk beschikbaar gestelde laptop (kleine computer) en een antwoordapparaat. Eens per maand is er een vergadering in Utrecht. Regelmatig is er gelegenheid om een bijscholingscursus of training bij te wonen. De taken van een meldpuntbeheer der zijn: zijn/haar telefoonnummer bekend maken door contacten te leggen met de plaat selijke media en met gezondheids- en milieu-organisaties, melders te woord staan en de meldingen inbrengen in de computer, nieuws op het gebied van gezondheid en milieu in de provincie volgen, een netwerk in de provincie opbouwen van mensen die mee willen werken, een maand- en jaarverslag maken, deelnemen aan de maandelijkse verga deringen. Vergoeding Meldpuntbeheerder zijn is vrijwilligers werk, dat wil zeggen dat er geen salaris betaald wordt. Wel worden alle onkosten (telefoonkosten, abonnementen op krant en vaktijdschriften, inkt en papier, reiskos ten naar vergaderingen, postzegels en der gelijke) op declaratiebasis vergoed. Het bestuur van de stichting en de coördinator doen hun uiterste best om zo snel moge lijk een kleine uurvergoeding te kunnen uitbetalen. Wanneer u geïnteresseerd bent in dit werk, neem dan contact op met Miep Verheuvel (tel. 010 - 45 58 201) of met José Höppener (tel. 045 - 57 10 420). Ingrid van Herk is medewerkster van bet Meldpunten- netwerk Gezondheid en Milieu. 7 WANTIJ oktober'96

Wantij | 1996 | | pagina 7