Exoten in Zeeland, wat moeten we ermee? Vogels Jan-Willem Vergeer "Zuurstokken", zo worden flamingo's, ietwat minachtend, door vogelaars genoemd. Mooi zijn ze wel, maar echt interessant...nou nee. Het zijn vogels die elders op aarde thuishoren: 'exoten'. Ze zijn door de mens gevangen geno men, werden verhandeld en hervonden al dan niet moed willig bij ons hun vrijheid. Ze horen niet in onze natuur thuis. Wat moeten we ermee? dDe Zeeuwse Delta kent een rijk geschakeerd vogelleven. Dat wij mensen daarop een niet mis te verstane invloed uitoefenen, is bekend. Neem bijvoorbeeld het afsluiten van de Grevelingen: een slik- en schorge- bied voor strandlopers en scholeksters werd een grote visvijver voor futen en aal scholvers. Naast die enorme veranderingen in de leef omgeving, oefenen mensen ook op andere manieren invloed uit op de vogelstand. Een vorm van beïnvloeding is het uitzetten van vogels in het wild, een praktijk waar we steeds duidelijker de gevolgen van zien. Ontsnappen Tamme vogels kunnen op allerlei manieren in de natuur terecht komen. De simpelste manier: vogels ontsnappen omdat de kooideur open staat of omdat de vleugels niet tijdig gekortwiekt zijn. Geldgebrek kan ertoe leiden dat omheiningen niet meer onderhouden worden. Er zijn ook illegale vogelhandelaars die bang zijn betrapt te worden en hun handel gauw laten vliegen. Ook zijn er mensen die onze wilde vogel stand niet mooi genoeg vinden en -hoewel dat bij wet verboden is- er genoegen in scheppen om nieuwe soorten moedwillig te introduceren. Let wel, dat is iets anders dan een herintroductieprojekt om hier recent verdwenen soorten, bijvoorbeeld de ooie vaar en de raaf, weer terug te krijgen! De zwarte zwaan, een van de exotische nieuwkomers op de Zeeuwse wateren en inmiddels ook broedvogel. Foto: Chiel Jacobusse. Vrijheid Vogels die zo in de natuur terecht zijn gekomen, noemen we exoten. Meestal gaat het om soorten uit verre oorden. Zo komen de meeste Zeeuwse flamingo's uit Zuid- Amerika, de nijlganzen uit Afrika, de zwarte zwanen uit Australië en de mandarijneen den uit China. Veel exoten profiteren slechts korte tijd van hun herwonnen vrij heid. Voedselgebrek, de Hollandse koude of een gebrek aan weerstand tegen ziektes en rovers laat ze al snel het loodje leggen. Slechts enkele soorten zijn in staat om alle valkuilen te omzeilen en een nieuw bestaan in het wild op te bouwen. Bij ons zijn de winnaars vooral watervogels, de nijlgans, zwarte zwaan, Canadese gans en flamingo. Flamingo's verblijven vooral 's winters in de Delta; ze broeden in een moeras op de Nederlands-Duitse grens. Zwarte zwanen en Canadese ganzen doen het opvallend goed in West-Brabant en het Markiezaat. Nijlganzen zijn in de Randstad plaatselijk, al algemeen, nu zijn ze bezig om de Delta te veroveren. Een geval apart is de brandgans. Wilde brandganzen uit de arctische broed gebieden overwinteren bij duizenden in de Delta. Uit parken ontsnapte brandganzen broeden inmiddels talrijk in het Markiezaat en plaatselijk in Zeeland. Hekel Veel ecologen en natuurbeheerders hebben een hekel aan exoten. Ze horen hier immers 'niet thuis', ze snoepen wellicht leefgebied af van inheemse soorten en som mige veroorzaken landbouwschade. Anderen accepteren exoten als een typisch product van onze tijd, waarin de wereld snel kleiner wordt. Zonder de enorme internationale vervoerstroom zou het exo- ten-vraagstuk niet eens bestaan. Opmerkelijk is het feit dat vogels die van nature niet in de Delta thuishoren, zich toch in wilde staat kunnen handhaven. Sommige soorten -met name de nijlgans- zijn al zo ingeburgerd, dat het een illusie is dat we 'ze uit ons land weg zouden kunnen krijgen. En dat geldt ook voor de meeste andere genoemde soorten. Hoe nu verder met het exoten- vraagstuk? Voorop moet natuur lijk staan dat verdere moedwillige introducties van uitheemse vogel soorten uit den boze zijn. Bestrijding van de inmiddels inge burgerde exoten lijkt alleen zin nig als aantoonbaar sprake is van schade aan de inheemse natuur waarden of van ernstige schade voor de landbouw. (In december verschijnt een uitgebreid ver haal over Zeeuwse exoten in het tijdschrift 'Zeeland'.) Jan-Willem Vergeer is regioconsulent voor Vogelbescherming Nederland in het Deltagebied. 8 WANTIJ oktober'96

Wantij | 1996 | | pagina 8