Fosfor- en metaalslakken in de Westerschelde Rijkswaterstaat heeft zichzelf een WVO-gedoogbeschikking gegeven om de geulrand van de slikken van Bath te bestorten. Voor de stort zul len zo'n 250.000 ton aan fosfor- en metaalslakken worden gebruikt. De werkzaamheden vloeien voort uit het verdiepingsverdrag dat in 1995 is gesloten tussen Nederland en Vlaanderen. Ze maken dus onlos makelijk onderdeel van de verdie ping uit. Het is niet goed te begrijpen dat de gedoogbeschikking er al ligt, terwijl de Raad van State nog steeds geen advies heeft uitgebracht over de noodwet voor de verdieping. Als dat advies negatief is, en dat is heel wel mogelijk, is er geen legitimatie om op zeer korte termijn met de verdie pingswerkzaamheden te starten. Dan vervalt de noodzaak voor een gedoogbeschikking. Bovendien ziet de ZMF het met pijn in haar hart aan dat afval in een natuurgebied wordt gestort. De Westerschelde is een natuurgebied waar een bescherming van het hoogste niveau bij past. Dus het toe passen van afval hoort uit den boze te zijn. De ZMF wil liever schone alternatieven als breuksteen of beton. Bijzondere kwaliteit Rijkswaterstaat rechtvaardigt het gebruik van fosfor- en staalslakken door te stellen dat het toepassen van deze stoffen gewettigd is door het bouwstoffenbesluit. Een besluit dat regels geeft voor het toepassen van lichtverontreinigde afvalstoffen in bouwwerken. Dat kan wel zo zijn, maar enkel kij ken naar het bouwstoffenbesluit is te eenzijdig. Het gaat in de Westerschelde om een ecosysteem waar bijzondere kwaliteitscriteria bij horen. De kwaliteit van het leven op bodem en water in de stortzone van de slakken kan worden aangetast. Dat is althans de conclusie van een onderzoek dat TNO heeft uitge voerd voor de gemeente Den Helder. Die gemeente kantte zich tegen het storten van staal- en fos- forslakken in het Marsdiep. Vooral in de metaalslakken, zitten veel zware metalen zoals: mangaan, chroom, nikkel en vanadium, die op den duur zullen uitlogen. Zware metalen kunnen schadelijk zijn voor het watermilieu. Wat de gedoogbeschikking niet aan geeft is welke vracht aan zware metalen met de storting aan het estuarium wordt toegevoegd. Hoe groot is die vracht ten opzichte van de reguliere jaarlijkse achtergrond belasting van zware metalen in de "Ondertekening van het Zeeuws convenant duurzaam bouwen op 16 oktober j.l. door (van links naar rechts) de heren Van Bebber (BNA), Flipse (NVOB), Baert (Woningcorporaties), Tommei (Staatssecretaris VROM), Van der Doef (gemeenten), De Feijter (projectontwikkelaars) en Van Zwieten (Gedeputeerde Staten)." Foto: H. Boogert, De Telegraaf. Westerschelde? Hoe verhoudt zich die storting tot het internationale beleid om de vrachten van zware metalen met 50% terug te dringen? Daar zullen gegevens over moeten komen. In het Marsdiep bleek dat bijvoorbeeld 50% van het aanwezige chroom was terug te voeren op de storting met metaalslakken. Voor sommige zware metalen, zoals vana dium, zijn geen normen voor zoute wateren vastgesteld. Daarom is het van belang het voorzorgprincipe toe te passen. De ZMF zal aan Rijkswaterstaat ook vragen om in de officiële vergun ning op te nemen dat naast het sub straat van slakken, ook substraten van andere, schonere materialen als breuksteen, worden aangebracht. Er zal onderzocht moeten worden wat de invloed van de verschillende sub straten is op de ontwikkeling van planten die er op groeien. Omdat het om een dynamisch sys teem gaat is ook een monitoring van de uitloging van zware metalen van belang. Als blijkt dat aan de toepassing van de slakken te grote risico's verbon den zijn, zullen ze alsnog uit het systeem moeten worden gehaald, (tvm) Groene stroom Tijdens de laatste vergadering van de Verbruikersadviesraad (VAR) heeft de ZMF Delta Nutsbedrijven nogmaals verzocht om haar campa- ge voor groene stroom te intensive ren. Dat wil Delta doen met onder meer borden op hoogspannings masten. De ZMF heeft het nutsbedrijf gevraagd de Zeeuwse kleinverbrui kers persoonlijker te benaderen. Delta is dat niet echt van plan. Ook werd in de VAR door de heer Stoter bevestigd dat mensen met een anti-reclamesticker op hun brie venbus geen consumentenblad van Delta hebben ontvangen waarin een wervingsfolder voor groene stroom was bijgevoegd. Omdat het hier gaat om een poten tieel grote groep groene stroomaf nemers, spoort de ZMF deze men sen aan om alsnog in te tekenen op groene stroom. Geef groene stroom een kans. Meld u bij Delta Nutsbedrijven, tel.: (0118) 692111. (tvm) Wantij lezersenquête Precies 100 lezers vulden de lezers enquête in die vorige Wantij was bij gesloten. Dank daarvoor! Op dit moment is de redactie bezig de reacties te verwerken. Nu al kunnen we zeggen dat veel opmerkingen bruikbaar zijn. De resultaten van de lezersenquête worden in het vol gende nummer gepubliceerd. (Wd.W) 10 WANTIJ december '96

Wantij | 1996 | | pagina 10