Provincie gaat illegale borden Zeeuwse landschap saneren in het Willem de Weert Steeds meer illegale (reclame) borden doen afbreuk aan het Zeeuwse landschap. De provincie wil volgend jaar de wildgroei saneren op basis van een vernieuwde M ilieuverordening. d"Door het stellen van andere poli tieke prioriteiten is er al een aan tal jaren weinig aandacht besteed aan de handhaving van het beleid wat betreft borden in het buitengebied," zegt mevr. E.C. Zonnevylle van de Directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie Zeeland. "Er bestaan regels voor het plaat sen van borden in het landschap, vroeger op basis van de Provinciale Landschapsverordening (1948), nu volgens de Provinciale Milieuverordening (PMV) van 1995. Wanneer een bord wegens de ver keersveiligheid ongewenst is, kan ook opgetreden worden uit hoofde van de Wegenverkeerswetgeving." Inventarisatie "In feite heeft de provincie de reclamebor den nu een aantal jaren gedoogd," vervolgt mevr. Zonnevylle. "In de enkele gevallen waarbij de laatste jaren actie ondernomen werd, bleek dat men veel vaker dan vroeger bezwaar aantekent of in beroep gaat tegen het weigeren van een ontheffing van de PMV Ook bleek dat het winnen van een beroepszaak door de provincie vrijwel kans loos is, wanneer er van provinciewege geen consequent handhavingsbeleid gevoerd wordt. De huidige regeling kost de provin cie te veel menskracht en voorstellen om extra menskracht in te zetten zijn tot nu toe gesneuveld. Daarom is er nu nieuw beleid ontwikkeld dat reeds door Gedeputeerde Staten accoord is bevonden." Nieuwe regeling "In de nieuwe regeling," zegt mevr. Zonnevylle, "is het uitgangspunt dat elk bord of constructie ten behoeve daarvan (de bekende karretjes met of zonder wie len, busjes etc.) buiten de bebouwde kom in principe een aantasting vormt van de visuele waarde van het landschapsschoon. Foto: H. Barentsen. We hebben een lijst aangelegd van uitzon deringen waarbij aantasting aanvaardbaar wordt geacht. Voorbeelden daarvan zijn borden op bedrijventerreinen, borden van tijdelijke aard voor een evenement, borden bij onroerend goed dat te koop staat, ANWB-bewegwijzering, verkeersborden, borden voor de verkoop van agrarische producten ter plekke en borden die infor matie verschaffen over het object of gebied waar ze geplaatst zijn, mits bepaalde maxi mum maten in acht worden genomen. De oude ontheffingsregeling, die nogal wat tijd van het bestuursapparaat opslokte, vervalt. Als de vernieuwde regeling wordt toegepast zullen naar schatting tweeduizend borden in Zeeland het veld moeten ruimen." 14 WANTIJ december'96 Het is de bedoeling dat in het voorjaar van 1997 de gewijzigde Milieuverordening door de Provinciale Staten wordt vastge steld. Daarna kan de sanering van de talloze illegale borden begin nen en zal het Zeeuwse landschap visueel een stuk schoner worden. Borden Zeeuwse Vlegel ook illegaal? "Het visuele vervuiler) van ons landschap met reclameborden, dus ook die met de tekst "Hier groeit uw Zeeuwse Vlegel", is iets waar u niet aan mee hoort te werken. U zou het mijns inziens te vuur en te zwaard horen te bestrijden," schrijft dhr. H.W. Barentsen uit Biggekerke aan de ZMF in een reactie op het bijsluiten van reclame voor Zeeuwse Vlegelproducten in de vori ge Wantij. Lerende organisatie Jan Koeman, productmanager van Zeeuwse Vlegel, erkent dat voor de borden "Hier groeit uw Zeeuwse Vlegel" geen ont heffing bij de provincie is aangevraagd. "Als de borden daarom wegmoeten, heb ik er geen moeite mee." Anderzijds wijst hij erop dat de borden verwijzen naar het product op het perceel en niet te vergelij ken zijn met bijvoorbeeld het bord van een makelaar in een aardappelveld.Ook zijn de borden tijdelijk, "als de vlegeltarwe van het veld is, halen we ook de borden weg." Hij vindt verder dat de borden educatief zijn: "Er wordt gewezen op een milieu vriendelijkere manier van landbouw bedrij ven." Koeman hoopt dat in de nieuwe verorde ning de borden van de Zeeuwse Vlegel legaal worden. Verder benadrukt hij dat zijn organisatie nog steeds lerende is, ook van reacties op de in de vorige Wantij bij gesloten krant. "De nieuwe brochure voor Vlegelvlees is nu bijvoorbeeld gedrukt op milieuvriendelijk kringlooppapier." Willem de Weert is eindredacteur van Wantij jAL HET MOOIS VAN] WALCHEREN "OP I EEN PLEK

Wantij | 1996 | | pagina 14