I Transport en opwerking van nucleair afval onder vuur Tjeu van Mierlo Eindelijk! De electriciteitsproductiebedrijven zelf sluiten Dodewaard. De kerncentrale van Borsele gaat over acht jaar dicht. Nu stellen milieu-organisaties, met Greenpeace voorop, de opwerking en het transport van nucleair afval aan de kaak. afspraak na 1998 weer terug moet naar Zeeland. Met opnieuw de risico's van het transport, want de vraag blijft of bij een botsing met hoge snelheid de containers met afval het houden en of ze bij brand tegen hoge temperaturen bestand zijn. Recentelijk verscheen in dagblad Trouw een artikel over het gevaar van transport van radio-actief afval. Daarin werd de Duitse radioloog Kuni aangehaald die de gevaren van rondvliegende neutronen van uit de containers met radioactief afval bena drukt. Neutronenstraling zou meer biologi sche schade aanrichten dan een lage hoe veelheid straling over een langer tijdsbe stek. Sinds vorige maand voert S Greenpeace acties in Zeeland. De kerncentrale Borsele is het mikpunt, met name de transporten van nucle air afval en het opwerken van de gebruikte splijtstofelementen. Bij dertigduizend inwoners van Zeeland en West-Brabant viel een brief in de bus met informatie over de risico's van het transport van radioactief afval langs hun woonplaats. Greenpeace blokkeerde zon transport juist nadat het.de kerncentrale had verlaten. Hen opvallende informatiebus van de milieu organisatie toert langs Zeeuwse dorpen. Op 10 december vindt in Goes een debat plaats. Fiasco Waarom zoveel aandacht voor deze twee aspecten van kernenergie? Het nucleaire afval van de kerncentrale Borsele wordt naar een opwerkingsfabriek in Cap de la Hague in Frankrijk getranspor teerd. Daar wordt niet alleen het achterge bleven uranium uit de splijtstofelementen verwijderd, maar ook het tijdens het splij tingsproces gevormde plutonium. Het plan was dat plutonium als brandstof te gebrui ken voor snellekweekreactoren. Die zou den dan nieuwe plutonium kweken zodat de schaarse grondstof uranium niet langer aangesproken hoefde te worden. De wereld kon dan onbeperkt van energie worden voorzien. Maar het plan werd een fiasco. De snellekweekreactoren werden een flop door de grote technische en financiële pro blemen en vanwege de grote veiligheidsrisi co's. Kalkar werd zelfs nooit in gebruik genomen. Hen belangrijke benutting van plutonium viel weg. De nucleaire industrie besloot daarop plu tonium te verwerken in Mixed OXides (MOX): een mengsplijtstof voor gewone Acties van Greenpeace tegen het transport en de opwerking van radio-actief afval uit de kerncentrale Borsele. Foto: Greenpeace Nederland kerncentrales. Het bleek geen effectief mid del om de plutoniumberg weg te werken. Bovendien is de productie van MOX drie keer zo duur als uraniumsplijtstof. Geloosd Opwerken is een bijzonder vervuilend pro ces. Grote hoeveelheden vloeibaar radio actief afval worden bij Cap de la Hague in zee geloosd. Dat kan blijkbaar in Frankrijk. Via een omweg brengt Nederland het merendeel van de radio-activiteit die hoort bij het productieproces van Borsele dus toch in de Noordzee. Borsele produceert honderden kilo's plutonium. Dat is de grondstof voor kernwapens. Het risico bestaat dat het goedje in verkeerde handen valt. Transportrisico's Nu stapelt zich bij Cap de la Hague een grote hoeveelheid Borsels radio-actief afval op zonder dat er een bestemming voor is. Afval waarvan een groot deel volgens Opslaan Alle reden dus om te zoeken naar alterna tieven. Milieuorganisaties zijn voor het tij delijk en direct opslaan van het nucleaire afval in de kerncentrale zelf of in speciale bunkers bij de COVRA. Directe opslag is goedkoper dan opwerking, de milieubelas ting van direct opslaan is minstens tien keer minder en de transportrisico's worden vermeden. Directe opslag is de minst slech te wijze van opslag. Definitieve opslag van hoog-radioactief afval in de aardbodem blijft immers onverantwoord. Kernenergie heeft in Nederland geen toekomst meer. Er is alle reden om de contracten met Cap de la Hague open te breken. Laat de problemen van het nucleaire afval niet groter worden dan ze nu al zijn. Tjeu van Mierlo is coördinator van de Zeeuwse Milieufederatie. 17 WANTIJ december'96

Wantij | 1996 | | pagina 17