a antij Column I _lIinnc 13de jaargang, nr. 4, december 1996 Column Johan Jobsen Meer natuur als buur Erik Ottens en Jan-Willem Vergeer In de schaduw van Mainport Rotterdam Sloehaven en Kanaalzone overloop voor Rijnmond Hans Bannink en Tjeu van Mierlo Educatief Zeeuwse natuurouders groot succes Vivian Lans 8 Vogels Naar een nieuwe Flora- en Faunawet Jan-Willem Vergeer Berichten Afvalfestival goed bezocht Wilma Binnendijk Handhaving Gemeentelijk milieubeleid: de beuk erin Jan-Eelco Dijk Eerst keuren, dan kopen Twijfels over Zeeuws keurmerk Oerda Spaander Provincie gaat illegale borden in het landschap saneren Willem de Weert Varkensinvasie nog niet ten einde Hoe het misgaat op het platteland Thijs Kramer Transport en opwerking van nucleair afval onder vuur Tjeu van Mierlo 18 Landschap Kansen voor de natuur op het boerenbedrijf Winant Halfwerk Duurzaam Max Havelaarbanaan C05 Tijden veranderen Castro maakt front met de Paus tegen de honger in de wereld. Bisschop Muskens neemt het op voor de armen in Nederland. De Commissaris van de Koningin die Zeeland een spiegel voor houdt... Waar zijn de vaste waarden in dit leven gebleven? De smaakmakers van het publieke debat komen tegenwoordig wel uit een heel onverdachte hoek. Meestal waren ze zelf onderwerp van discussie, nu profileren ze zich nadrukkelijk met pikante uitspraken over onderwerpen, waar de politiek de handen niet aan wil branden. Natuurlijk. De media zijn er als de kippen bij als een vooraanstaand persoon een steen in de vijver gooit. Maar het is ook illustratief voor een ander fenomeen. Organisaties, die sinds de zestiger jaren hun stempel drukten op het publieke debat, zijn het initiatief verloren. Vakbeweging, milieubeweging, Derde- Wereld-beweging, het hele actiewezen lijkt vleugellam. Een blokkade van Greenpeace behoort tot de vaste rituelen. Hoogstens goed voor een foto in de krant, maar wat levert het op? Natuurlijk. Actievoeren is geen doel op zich. En binnen de marges van het haalbare weten de natuur- en milieuorganisaties in Zeeland heel wat te bereiken. Maar naast het noeste werk in de commissies, blijft het nodig de principiële vragen aan de orde te stellen. Anders doen de Muskens en van Gelders het wel. Gelukkig maar. Thijs Kramer. 20 Agenda Winter Vouwblad Fluid en haar Betty den Brinker 2 WANTIJ december '96

Wantij | 1996 | | pagina 2