Berichten Ineke Batselaere overleden Onlangs overleed totaal onver wachts Ineke Batselaere. Ineke was onze groene bestuurder bij het waterschap Het Vrije van Sluis. Met veel overtuiging en met kracht van argumenten behartigde ze het natuur- en milieubelang in het alge mene bestuur van het waterschap. Ze liet zich niet ontmoedigen door het feit dat ze regelmatig het onder spit moest delven tegen de meerder heid van de landbouwers in het bestuur. We zullen onze bevlogen bestuurder missen. (tvm) Veranderingen in bureau en bestuur Met ingang van 1 november is Albert Aartsen vertrokken bij de ZMF. Albert droeg vooral zorg voor gemeentelijk milieubeleid, mobili teit en groepenondersteuning. Alberts taken worden nu overgeno men door Erik Ottens. Erik was al in tijdelijke dienst bij de ZMF. Hij werkt aan duurzaam bouwen. Foto: Erik Ottens. Sinds de ledenvergadering van okto ber jongstleden is het algemeen bestuur van de milieufederatie ver sterkt met Bert Remmerswaal. Ben is juridisch adviseur van beroep en al weer enige tijd actief als secretaris van de Vrienden van Westerschouwen. Sinds drie jaar woont hij nu in Burgh-IIaamstede. Het is voor hem een uitdaging om te streven naar een evenwicht in de ontwikkeling van natuur en econo mie. (tvm) tb- •S" Herdenking Ken Saro- Wiwa Het is ruim een jaar geleden dat de Nigeriaanse milieu-activist Ken Saro- Wiwa werd vermoord door het Nigeriaanse regime. Hij streed met name voor herstel van milieuschade door Shell. Shell heeft volgens de vereniging Milieudefensie te weinig gedaan aan schoonmaakoperaties. Met een briefkaartenactie wil Milieudefensie Shell daaraan herin neren. Ook bewoners uit de Niger- Delta en Nigeriaanse milieuorganisa ties blijven protesteren tegen het milieugedrag van Shell. De actiekaarten zijn te bestellen bij Milieudefensie: tel.: (020) 6202696 (tijdens kantooruren). Amnesty International vestigt ter gelegenheid van de herdenking van Ken Saro-Wiwa de aandacht op de schending van mensenrechten in Nigeria. Want ondanks de interna tionale verontwaardiging en veroor deling van de executie van Ken en zijn acht collega's, is de situatie in Nigeria nog steeds zeer ernstig. Het negeren van de meest fundamentele rechten door de Nigeriaanse autori teiten leidt slechts tot scepsis over de voorgestelde overgang naar een burgerregering. Een grondige her vorming van het bewind is nodig. Vlak voor 10 december, de dag van de rechten van de mens, roept de Zeeuwse afdeling van Amnesty Wantij-lezers op kaarten naar de Nigeriaanse generaal Abacha te stu ren. De voorbedrukte kaarten kun nen worden opgevraagd bij Rietje de Feyter-Vaas, tel. (0118) 629792. (tvm) Oproepen voor vrijwilli gers Waterwerkgroep De ZMF heeft een waterwerkgroep. Dat is een groepje van een zestal deskundige personen die het bureau ondersteunt met het bepa len van standpunten, het ontwikke len van visies en het uitvoeren van eigen activiteiten op het gebied van integraal waterbeheer. Het voorbije jaar heeft de werkgroep zich vooral gebogen over de gemeentelijke rio- lcringsplannen. Wegens verhuizing van enkele leden is er plaats vrij voor mensen die geïnteresseerd zijn in integraal waterbeheer. Voel je er wat voor, meld je dan aan bij Tjeu van Mierlo via het algemene ZMF- telefoonnummer. Wantijredactie Ook de Wan tij redactie kan op korte termijn versterking gebruiken. Verhuizing van een redactielid heeft ook hier voor een vacature gezorgd. Kunt u aardig schrijven, heeft u redactionele vaardigheden of gewoon interesse, meld u dan aan bij Elly Geelhoed, secretariaat ZMF. Jeugdwerkgroep Bij de jeugdwerkgroep van de KNNV afdeling Beveland is plaats voor twee nieuwe vrijwillige werk- groepleid(st)ers. De jeugdwerk groep bestaat uit ongeveer 10 kinde ren in de leeftijd van 7 tot 14 jaar die actief met de natuur bezig willen zijn. Het werk van de werkgróep- leid(st)ers bestaat uit het begeleiden van de kinderen en het voorberei den van activiteiten en excursies voor de jeugdwerkgroep. Eén keer per maand op zaterdag ochtend komt de groep bij elkaar. Thuishonk is de Hollandse Hoeve in Goes. Hebt u kennis van natuur en vindt u het leuk om met kinderen te wer ken, bel dan voor meer informatie naar het secretariaat van de KNNV afdeling Beveland (Tineke van der Ven), tel.: (0113) 655223. (tvm) Zonne-energie en integraal waterbeheer Vooral bij waterschappen en agrari sche bedrijven bestaat een groeien de behoefte aan het automatisch meten en regelen op plaatsen waar geen aansluiting op het elektrici teitsnet aanwezig is. Fotovoltaïsche zonne-energie (PV) kan in veel gevallen een betrouwbare en renda bele oplossing bieden. PV wordt opgewekt met zonnepanelen. Die bestaan uit zonnecellen die daglicht in elektriciteit omzetten. Soms zie je nu al paneeltjes in het Zeeuwse land staan bij drinkwater- pompen voor vee. Andere toepass ingen van PV zijn lichtboeien langs vaarroutes en systemen voor open bare verlichting. Het waterschap Gelderse Vallei en Eem laat een zestal stuwen in de Lunterse Beek op PV werken. Bij Almere is er een sluis waar het PV- systeem de energievoorziening ver zorgt van de verlichting, het meet systeem en de draadloze datacom municatie. Mogelijk dat via het fonds voor Groene Stroom van Delta Nuts bedrijven Zeeuwse projecten in de benen kunnen worden geholpen. Voor meer informatie over waterbe heer en zonne-energie kunnen waterschappen, agrarische bedrijven en natuurterreinbeheerders terecht bij NOVEM, Utrecht, tel.: 030- 2393493. (tvm) Leefstijlen, milieu en mobiliteit Maakt u zich ook zorgen over de toekomst van het milieu, maar kunt u toch niet zonder uw auto? Neem dan deel aan ons project "Leefstijlen, milieu en mobiliteit" dat begin 1997 van start gaat. In dit project; een ini tiatief van het Emancipatiebureau en de ZMF, zoeken de deelnemers onder deskundige begeleiding naar een antwoord op de uitdagende vra gen: hoe kunnen we het milieu spa ren zonder afbreuk te doen aan al onze noodzakelijke activiteiten en werkzaamheden? En: hoe kunnen we ons blijven verplaatsen en toch de auto wat vaker laten staan? Het project bestaat uit drie delen: f. Ontwikkeling Onder deskundige begeleiding ont wikkelen de deelnemers plannen en ideeën, die een oplossing vormen voor vervoersknelpunten in eigen dorp, wijk, stad of streek. Ieder idee is goed, mits het uiteindelijke doel maar is om te komen tot minder autokilometers. 2. Toetsing De ontwikkelde plannen worden via rondetafelgesprekken voorgelegd aan iedereen die met de uitvoering van een dergelijk plan te maken krijgt: schoolbesturen, gemeente raadsleden, buurt- of dorpsbewo ners, vervoersmaatschappijen enz. Het plan wordt getoetst op uitvoer baarheid, financiële haalbaarheid en opbrengst bespaarde autokilome ters. 3. Uitvoering De deelnemers gaan de plannen in de praktijk uitvoeren onder deskun dige begeleiding van de instanties die het plan tot een succes kunnen maken. Uiteindelijk resultaat is dat vervoersknelpunten op milieuvrien delijke wijze zijn opgelost. De oplossing kan als voorbeeld dienen voor anderen. Om in de toekomst op vele andere plaatsen in Zeeland dergelijke loka le plannen te ontwikkelen en te realiseren, wordt een kadercursus gegeven. Doel is om mensen te trai nen in het leiding geven aan de ont wikkeling, toetsing en uitvoering van dergelijke lokale plannen. De kadercursus bestaat uit 5 dagdelen. Er zijn geen kosten aan verbonden. Informatie of opgave: - Emancipatiebureau Zeeland, Coos Huijsmaa tel.: (0118) 633814; - Zeeuwse Milieufederatie, Erik Ottens, tel.: (0113) 230075. (eo) 9 WANTIJ december '96

Wantij | 1996 | | pagina 9