Eerst keuren, dan kopen m jêSMmêl sV Twijfels over Zeeuws keurmerk Gerda Spaander Wie bij het boodschappen doen rekening wil houden met het milieu kan wel eens in verwarring raken. Van groen ten met het EKO-keurmerk is het duidelijk dat deze niet met de gifspuit bewerkt zijn. Maar menig fabrikant heeft tegenwoordig het idee dat er met de kreet milieuvriende lijk goede sier te maken is, zodat deze term ook wel eens op een dubieuze manier gebruikt wordt. hHet ontbreken van fosfaten in wasmiddelen en CFK's in koelkas ten wordt bijvoorbeeld al gauw milieuvriendelijk genoemd, maar wat daarvoor in de plaats wordt gebruik wil ook nog wel eens voor verbetering vatbaar zijn. Daarnaast zijn er producenten die écht hun best doen om een milieuvriendelijk pro duct te maken. Het is voor hen wel zo han dig als dat product dan ook herkenbaar is, en een mogelijke klant niet denkt dat het de zoveelste mooie maar loze kreet is. Milieukeur Duidelijkheid voor de consument en een stimulans voor de producent om milieu vriendelijker te gaan produceren en deze moeite dan ook beloond te zien, zijn rede nen geweest om een keurmerk - het Milieukeur - in het leven te roepen. Iedereen kan aan de Stichting Milieukeur (SMK) beargumenteerd vragen om ontwik keling van eisen, voor een bepaalde pro ductgroep. SMK beoordeelt dan of zo'n aanvraag zinvol en uitvoerbaar is. Producten waarvan het gebruik overbodig is en per definitie slecht voor het milieu maken hierbij geen kans. We zullen tever geefs zoeken naar een waterbed of zonne hemel met Milieukeur. Per productgroep worden eisen gesteld vanaf de grond- stoffenwinning tot en met het gebruik en de afvalfase. In 1992 is het concept van het Milieukeur getest op papier en lichtbronnen. Inmiddels zijn er al heel wat meer produc- SJ Va Odukto*7- ten met Milieukeur op de markt. Wie koop plannen heeft en daarbij milieuvriendelijk te werk wil gaan kan bij de volgende pro ducten aan het Milieukeur een steuntje hebben: koelkasten, papier en afgeleide artikelen, TV's, CV's, stoelen, verf, handdouches, schoeisel, toiletpapier, schrijfgerei en kat tenbakkorrels. Ook is er vanuit dezelfde hoek voor aardap pelen, appels en peren, paprika's en brood het Agro-milieukeur. Dit schept wellicht verwarring, omdat er immers ook het EKO- keurmerk is. Bij het EKO-keurmerk worden strengere eisen gesteld. Er zijn inmiddels eisen ontwikkeld voor raambekleding, auto reinigingsmiddelen, autowasstraten, stoep tegels, bord- en kaartspelen, groenfondsen, kleding, koffiezetapparaten, pc's en uien. Zeeuws keurmerk Ook in Zeeland is vanuit de landbouw de behoefte aan een agrarisch keurmerk ont staan. Om in te spelen op de beperkingen die vandaag de dag aan boeren worden opgelegd (melk- en mestquota) en om een wat ruimere wisselteelt toe te kunnen pas sen wordt er in landbouwkringen gekeken naar de mogelijkheden voor nieuwe pro ducten. Om deze aan de man te brengen is het handig als ze duidelijk te herkennen zijn. Een keurmerk kan hierbij helpen. Inmiddels is de Stichting Kwaliteit, Markt en Controle in het leven geroepen, die het voorwerk doet voor het Zeeuwse Keurmerk. Eisen - hoge kwaliteit - milieuvriendelijkheid - Zeeuwse herkomst - controleerbaarheid De inhoud en het niveau van deze eisen moeten nog worden uitgewerkt. Dat zal gebeuren door de eerder genoemde stich ting en een nog op te richten adviesplat form waaraan o.a. de Zeeuwse Milieufederatie deel zal nemen. Het keurmerk wordt stap voor stap ontwik keld, en als in de loop der tijd blijkt dat er onvoldoende draagvlak is, wordt de ontwik keling stopgezet. Als alles wel volgens de planning verloopt kunnen de eerste pro ducten met Zeeuws keurmerk in de loop van 1998 in de winkel liggen. Er wordt gedacht aan zwarte bessenwijn, appelsap, suikermais, hazelnoten, advocaat, vlees, bloembollen en aardappels, en wie weet wat de Zeeuwse boeren nog meer van hun land gaan halen. De vraag is in hoeverre het Zeeuws Keurmerk ook een echt milieukeurmerk wordt. Dat is een van de twijfels van de ZMF en ook van de Zeeuwse Vlegel die al milieuvriendelijk brood, bier en sinds kort ook vlees op de markt brengt. VEIEREN m Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 13 WANTIJ december'95

Wantij | 1996 | | pagina 13