Meer natuur als buur Een Nijmegenaar die gestommel op zolder hoorthoeft niet direct aan een inbreker te denken. De lawaaimaker kan zeer goed een steenmarter zijn, die met zijn jongen nog wat aan het dollen is. Sinds de jaren '70 neemt in ons land de stand van de steenmarter weer toe. Dat is moge lijk door de opmars van centrale verwarming waardoor de steenmarter op zolder een geschikte winterschuilplaats tot zijn beschikking heeft. De steenmarter op zolder dankzij de cv is een duidelijk voorbeeld dat een woning mogelijkheden biedt om de natuur te versterken. In dit artikel schetsen wij de moge lijkheden om typische Zeeuwse vogels, die in en aan het huis broeden, te helpen. >5? Kerkuil Schuren en kerktorens zijn belangrij- Ske broedplaatsen voor de kerkuil. De modernisering van het landelijk gebied deed de soort bijna de das om. De afname van muizen en het verdwij nen van veel broedgelegenheid maakte dat eind jaren zeventig nog slechts enkele kerk uilen door Zeeland vlogen. Sindsdien gaat het langzaam weer de goede kant op, onder andere door het aanbieden van ver vangende broedgelegenheid in de vorm van nestkasten. Een aantal actieve vogelbeschermers, ver enigd in de Kerkuil Werkgroep Zeeland (KWZ), zorgt voor het plaatsen en controle ren van de kasten en geeft voorlichting over een voor kerkuilen vriendelijk beheer van de omgeving. Kleine landschapsele menten, muizenrijke dijken en overhoekjes spelen daarbij een belangrijke rol. De Zeeuwse populatie van kerkuilen is dankzij het werk van de KWZ gestegen tot 68 paar (1995). Inmiddels hangen enkele honder den nestkasten in de provincie, voorname lijk in schuren. Toch kunnen er best nog wat kasten bij. Als u denkt over een goede broedplaats voor kerkuilen te beschikken, neem dan contact op met een van onder staande contactpersonen van de KWZ. Zij plaatsen gratis een goede nestkast bij u! Overigens is het beter om nabij drukke autowegen geen kasten te plaatsen. Vooral jonge kerkuilen komen aan hun eind als verkeersslachtoffer. Gierzwaluw De gierzwaluw is in onze streken een uitge sproken cultuurvolger, die vooral in gebou wen tot broeden komt. In Zeeland is de gierzwaluw dan ook een kenmerkende vogel van oude dorpen en binnensteden. Favoriet zijn pannendaken zonder goot of oude daken met kieren en spleten. Vooral kerktorens voldeden vaak aan die laatste eis, maar de laatste decennia is door onze opknapwoede veel van dergelijke broedge- Kerkuil uit: "In vogelvlucht". Bureau Beheer Landbouwgronden legenheid verloren gegaan. Voeg daarbij de ongeschiktheid van het gros van de moder ne daken en het zal duidelijk zijn dat de woningnood onder de gierzwaluwen stij gende is. Actieve vogelbeschermers, die zich het lot van de gierzwaluw aantrokken, zijn daarom gaan experimenteren met dakpannen en neststenen. De heer A. Joosse van de Vogelwerkgroep Walcheren kan met recht als pionier in de regio gelden. De door hem geplaatste gierzwaluwdakpannen in Oost-Souburg trekken al jaren flink wat broedende gierzwaluwen. Inmiddels is er een landelijke gierzwaluwclub opgericht die een aantal Zeeuwse medewerkers heeft. Er zijn verschillende soorten gierzwaluw pannen verkrijgbaar. Zo zijn er van beton de RBB sneldek en RBB Neroma pan en van keramiek de oude holle, verbeterde holle, opnieuw verbeterde holle, tuile du nord pan en kruispan. Gierzwaluwpannen variren in prijs van 30,- (beton) tot 60,- (keramiek). Plaatsing van gierzwaluwdakpannen heeft, gelet op de aanvliegmogelijkheden, alleen zin als het dak een hellingshoek heeft van minstens 45 graden. Gierzwaluwbeschermers werken ook met neststenen en nestkasten. Landelijk gezien zijn vooral met neststenen goede resultaten behaald. Een belangrijke voorwaarde voor succes is de juiste positie van de steen, liefst aan de zuid- of zuidoostzijde. De kos ten van een neststeen bedragen ongeveer 45,-. Indien mogelijk is het gewenst om de pan of steen na de broedtijd schoon te maken. Dit verkleint de kans op infectie ziektes en nestparasieten. 3 WANTIJ december'96

Wantij | 1996 | | pagina 3