i Kunstnesten voor huis zwaluw Foto: Waveka Driebergen Boerenzwaluw Boerenzwaluwen behoren tot de meest kenmerkende broedvogels van het Zeeuwse platteland. Helaas nemen ze al decennia lang in aantal af. Dit heeft veel te maken met daling van de hoeveelheid insecten, maar ook met een verlies aan broedgele- genheid. Boerenzwaluwen broeden voor het leeuwendeel in stallen en schuren. Vrije toegang via een open of kapot raam of een altijd op een kier staande deur is daarbij onontbeerlijk. Vestiging van boerenzwaluwen kan worden gestimuleerd door kunstnesten te plaatsen. Het kunstnest, vervaardigd van houtbeton (een mengsel van houtvezels en cement) wordt bevestigd op een plankje, dat tegen de muur wordt gespijkerd. Let er bij plaat sing op dat de voorste rand van het nest minimaal 6 cm van de kap verwijderd is. De kosten van een kunstnest bedragen onge veer 30,-. Het verdient ook hier aanbeve ling de kunstnesten na het broedseizoen schoon te maken. Ook door het verbeteren van de aanhech tingsmogelijkheden voor nesten kan de boerenzwaluw worden geholpen. Gladde houten balken in de open ruimten kunnen worden voorzien van uitstekende spijkers en ruwhouten plankjes. Huiszwaluw Dankzij de ruime beschikbaarheid van het nestmateriaal klei en dankzij de open ruim te met daarin veel als broedplaats geschikte bebouwing is Zeeland al lange tijd een der rijkste verblijfplaatsen voor huiszwaluwen in Nederland. Huiszwaluwen broeden in tegenstelling tot de boerenzwaluw bijna altijd aan en niet in bebouwing. Sinds 1970 is de Zeeuwse huiszwaluwstand gekelderd van minstens 30.000 paar naar maximaal 10.000 paar. De afname gaat nog steeds door. Het verdwijnen van geschikte nestge legenheid is een van de oorzaken. Huiszwaluwen bouwen hun nest bijna altijd tegen een lichte ondergrond, zoals witte overstekken. Verder wordt een wat ruwe ondergrond geprefereerd, die door het aan brengen van wat modder of cement gecreëerd kan worden. Het plaatsen van kunstnesten stimuleert de vestiging van huiszwaluwen. Het bolvormige kunstnest met een doorsnede van 12,3 cm is vervaar digd van houtbeton. Plaatsing kan het beste onder het dakbeschot tegen een witte ach tergrond op minimaal 2 meter hoogte. De meeste kans op succes krijgt u door het ophangen van een aantal kunstnesten tege lijk aan de noordoostzijde. Vooral op plaat sen waar nesten met jongen en al naar beneden komen, - wat duidt op een gebrek aan goede nestklei -, kan plaatsing van kunstnesten een oplossing zijn. Uitwerpselen Een vaak gehoorde klacht is de overlast van uitwerpselen die bijvoorbeeld op het terras terecht komen. Dit kan worden tegenge gaan door een plank een halve meter onder het nest aan te brengen. Bevestiging van de plank met draden voorkomt, door de mogelijkheid tot bewegen, nestbouw onder de anti poep-plank. Twee kunstnesten kos ten ongeveer 40,-. Ze zijn ook zelf te bou wen. Ook hier verdient het aanbeveling de kunstnesten na de broedtijd schoon te maken. Neststenen Neststenen helpen holenbroeders, die wei nig natuurlijke nestplaatsen meer hebben. Er zijn neststenen voor gierzwaluwen, mezen, bonte vliegenvangers, vleermuizen en halfholenbroeders als zwarte rood staart, witte kwikstaart en grauwe vliegen vanger. De maten van neststenen komen overeen met de gangbare handelsmaten van bouwstenen. Bij het inmetselen kan een voeg van 1 cm dikte worden aange houden. De neststenen moeten zoveel mogelijk op de zuid- of zuidoostzijde inge bouwd worden. De hoogte moet zo zijn dat volwassenen zonder moeite de stenen vanaf de grond of, indien hoger, uit een raam kunnen controleren en reinigen. Tussen afzonderlijke neststenen moet de afstand drie tot vier meter bedragen. Uitzondering zijn de stenen voor gierzwa luwen. Die kunnen vlak naast elkaar onder het overstekende deel van het dak worden ingebouwd. Neststenen kunnen helemaal in de muur vallen, zodat de voorzijde met de muur gelijk valt. Voor meer informatie: Neststenen, gierzwaluwdakpannen, kunstnesten: •Waveka, Lindelaan 29, 3971 HA Driebergen, tel. (0343) 513063; •Vogelbescherming Nederland, Driebergseweg 16c, 3708 JB Zeist, tel. (030) 6937700; Kerkuilnestkasten: •Kerkuil Werkgroep Zeeland, J.W Vergeer, tel. (0113) 230075 of F. Minnaard, tel. (0113) 230936. Gierzwaluwen: Stichting Gierzwaluwenwerkgroep Nederland, mevr. M. Mourmans-Leinders, Zundertseweg 84, 4707 PB Roosendaal, tel. (0165) 535810. \W Foto: Waveka Driebergen Literatuur (1) Broekhuizen, S.e.a., 1992. Atlas van de Nederlandse Zoogdieren. Stichting Uitgeverij Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. (2) T.E. den Boer e.a., 1994. Vogels onder dak: handleiding voor het bevorderen van nestaeleaenheid. Stichting Uitgeverij Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging en Vogelbescherming Nederland. (3) Maréchal, P. (redactie), 1986. Thema nummer huiszwaluw. Vogeljaar 34: p. 153- 256. Erik Otlens is medewerker van de ZMF voor duurzaam bouwen. Jan-Willem Vergeer is regioconsulent voor Vogelbescherming Nederland in bet Deltagbied. 4 WANTIJ december '96

Wantij | 1996 | | pagina 4