Zeeuwse natuurouders groot succes Vivian Lans Een jaar of tien geleden begon de Werkgroep Schoolbiologie in Zierikzee vrijwilligers op te leiden tot natuurouders. Deze ouders hielpen de leerkracht bij het natuur- en milieu-onderwijs met bijvoorbeeld excursies. Inmiddels zijn er op zo 'n veertig basisscholen in Zeeland meer dan driehonderd natuurouders actief. En nog steeds komen er vragen binnen voor meer cursussen. Natuurouderdag druk bezocht Dat natuurouders een succes zijn in Zeeland, blijkt wel uit de opkomst op de derde Zeeuwse Natuurouderdag op don derdag 19 september in de Zak van Zuid- Beveland. Zo'n honderd natuurouders uit heel Zeeland wisselden deze dag hun erva ringen uit en gingen zelf aan de slag met veldwerk bij de Schaapskooi in Nisse. Daar mochten ze het recent ontwikkelde lesma teriaal "Van linde tot linde" en "Het Schapenpad" in de praktijk brengen, 's Middags presenteerden de natuurouders hun eigen werk. Dat varieerde van een tas jeswandeling, een poppenkastvoorstelling, een vlinderproject tot het bonte pieten pad. dDe Milieu Educatie Centra (MEC's) in Vlissingen en Goes, de werk groep Schoolbiologie uit Zierikzee en het Consulentschap Natuur- en Milieu Educatie (CNME) leiden, soms in samenwerking met plaatselijke IVN-afdelin- gen, natuurouders op. Daartoe organiseren zij de zogenaamde natuuroudercursussen over zeer uiteenlopende onderwerpen. Voorbeelden van cursusonderwerpen zijn: Zee en strand, Bomen, Natuur rond de school, Natuur rond de Oosterschelde en Grevelingen, Natuurlijk afval en Veldwerk in de Zak van Zuid-Beveland. Jaarlijks verschijnen er twee nieuwsbrieven waarin de natuurouders op de hoogte wor den gehouden van nieuwtjes, tips en erva ringen. Samen naar buiten De ouders assisteren bij het natuur- en milieu-onderwijs in de directe omgeving van de school. Leren over de natuur gaat natuurlijk het beste in het veld, maar met een grote groep kinderen naar buiten gaan valt voor een leraar in de praktijk niet mee. Voor excursies en buitenactiviteiten zijn natuurouders eigenlijk onmisbaar. Natuurouders hoeven echt geen biologen te zijn. Als een natuurouder iets niet weet, kan hij of zij het altijd met de kinderen opzoe ken. Het gaat er juist om dat een natuurou der samen met de kinderen de natuur ont dekt en niet voor de kinderen het werk doet. Dankbaar Natuurouder zijn is leuk en dankbaar. Je werkt met kinderen aan beter natuuronder wijs en steekt er bovendien zelf nog wat van op. Het enthousiasme van de kinderen en de contacten met andere natuurouders zijn een stimulans. Heeft u belangstelling voor een natuuroudercursus, dan kunt u bellen met het MEC in uw regio. De vraag naar natuuroudercursus sen is groot, daarom start het CNME binnenkort met een docen tenopleiding. Na die cursus kun nen de docenten in spé zelf, met hulp van het MEC in de buurt een natuuroudercursus verzorgen. Voelt u daar wat voor, neem dan contact op met het CNME tel. (0113) 211675. Veldwerk bij de Biezelingse Ham. Schorren en slikken vormen een onderdeel van de natuuroudercursus "Veldwerk in de Zak van Zuid-Beveland". Hier leren de natuurouders om de dieren van schor en slik op te sporen. Na de cursus kunnen ze zelf met de kinderen aan de slag met veldwerk. Vogels kijken bij de Keihoogte. Tijdens de cursus "Natuur rond de Oosterschelde" gaan de natuurouders onder meer op vogelexcursie. Vogels herkennen is niet zo eenvoudig. Veel ouders worden door een natuuroudercursus gestimuleerd om op vogels te letten. Foto 's: Vivian Lans Vivian Lans is coördinator van MEC De Bevelanden in Goes, tel. (0113) 252628. 7 WANTIJ december '96

Wantij | 1996 | | pagina 7