gemeentelijk zonne-energiebeleid op nieuwbouwlocaties. ODE bepleit ook het opzetten van PV-verenigin- gen. Een PV-vereniging exploiteert een gezamenlijk PV-systeem. Groepei^of mensen die geïnteres seerd zijn in dit cursusaanbod kun nen zich wenden tot het secretariaat van de ZMF tel. (0113) 230075. Bij voldoende vraag zullen de cur sussen worden gestart, (tvm) Blik op Blik Eén van de consumentenacties die de ZMF dit jaar samen met het Consulentschap NME uitvoert, is de actie 'Blik op blik'. De actie is I) gericht op scholieren. Doel is het v. gebruik van drankblikjes terug te dringen. Voor de campagne is les materiaal ontwikkeld. Het project zal worden afgesloten met een ont werpwedstrijd voor een affiche met als thema 'andere jongeren stimule ren geen drankblikjes te gebruiken.' De winnende affiches worden ook echt gedrukt en verspreid op scho len, club- en buurthuizen, jongeren centra en bibliotheken. Zo worden jongeren nogmaals geattendeerd op andere verpakkingen dan blikjes. Voor de actie hebben zich veel mid delbare scholen aangemeld. Het doet ons deugd dat zij een voortrek kersrol willen vervullen. Het gaat om de volgende scholen uit Goes: Groot Stelle, de Kring en het Buys Ballotcollege. Uit Middelburg nemen de Chr. Scholengemeen schap Walcheren en Scholengemeen schap Scheldemond deel. Zierikzee is vertegenwoordigd met de Professor Zeemanschool, Tholen met het Scheldecollege. Namens ZMF en Consulentschap wensen we al deze scholen veel suc ces met hun actie, (tvm) Pechiney moet aanpak zwaveldioxide niet langer uitstellen De ZMF heeft bij het bedrijf Pechiney aangedrongen op een snel le aanpak van de uitstoot van het verzurende zwaveldioxide. Het bedrijf heeft tot nu toe maatregelen steeds uitgesteld. De ZMF heeft daarom de Wetenschapswinkel van de TU in Delft de mogelijkheden van emissiereductie laten onderzoe ken. De jaarlijkse uitstoot van de verzu rende stof zwaveldioxide door het bedrijf Pechiney is met circa 2000 ton de op één na grootste bron van de provincie Zeeland. De afspraken binnen de Nederlandse basismetaal, waaraan ook Pechiney zich heeft gecommitteerd, zijn gericht op een reductie van de S02-uitstoot met 35% in 1995 en 75% in het jaar 2000 ten opzichte van het peiljaar 1985. De emissie van Pechiney nam in de afgelopen tien jaar daarente gen zelfs met ca. 25% toe. Uit het rapport van de TU Delft blijkt dat er goede technische moge lijkheden zijn om de emissie van zwaveldioxide te verminderen: met een rookgasontzwaveling kan een rendement van 90% behaald wor den, hetgeen overeenkomt met 1800 ton op jaarbasis. Zo'n installa tie wordt al door Noorse alumini umsmelters toegepast. Uit een ver gelijking van de mogelijke rookgas ontzwavelingsinstallaties komt de zeewaterwassing als beste uit de bus: deze is technisch eenvoudig toepasbaar, heeft nauwelijks nega tieve milieu-effecten en is het meest kosten-effectief. Momenteel lopen de onderhande lingen tussen de overheid en het bedrijf over het nieuwe bedrijfsmi lieuplan. Het bedrijf neigt sterk naar het verder uitstellen van concrete maatregelen om de zwaveldioxide- uitstoot aan te pakken. De ZMF vindt echter, met de overheden aan haar zij, dat er geen sprake kan zijn van langer uitstel. De ZMF heeft er daarom bij het bedrijf en bij de betrokken overheden op aange drongen dat in het nieuwe bedrijfs milieuplan de installatie van een zeewaterwasser of soortgelijke nazuivering wordt opgenomen. Wanneer dit niet gebeurt zal een juridische procedure worden gestart om aanscherping van de milieuver gunning te eisen, (hdg) Zeeuws meldpunt Gezondheid en Milieu Sinds kort is er een Zeeuws aan spreekpunt voor gezondheidsklach ten die (mogelijk) met het milieu verband houden. Soms zijn er gezondheidsklachten bij bodemver vuiling onder huizen, bij regelmati ge stofoverlast of blootstelling aan oplosmiddelen in de lucht. Het meldpunt is vooral bedoeld voor het registreren van klachten om zodoende meer inzicht te krijgen in verbanden tussen milieuvervuiling en gezondheidsklachten. Verder kan het meldpunt u helpen bij het door verwijzen naar een deskundige instelling. Het meldpunt is een onderdeel van een landelijk net werk. Het telefoonnummer is: (0113) 38 19 42 (mw. G. Spaander)(hdg) Zeeuws convenant duur zaam bouwen door meer dan 100 organisaties ondertekend Drie maanden na het afsluiten van het Zeeuws convenant duurzaam bouwen, hebben reeds meer dan 100 organisaties het convenant ondertekend. Het betekent, dat met het convenant minstens 60% van de nieuwbouw in Zeeland wordt bereikt. Het convenant legt afspraken vast over het toepassen van een effectief en haalbaar pakket duurzaam bou- wen-maatregelen in woningen en utiliteitsgebouwen. Ondertekening staat open voor architectenbureaus, bouwbedrijven, gemeenten, project ontwikkelaars en woningbouwver enigingen die in Zeeland actief zijn. Opvallend is dat alle Zeeuwse woningbouwverenigingen en alle bij de BNA-kring Zeeland aangesloten architectenbureaus hebben gete kend. Onderstaande tabel geeft het aantal ondertekenaars per doel groep weer. Aantal ondertekenaars 29 <a) 35 <a> 9(b) 12 1 16 WBÈÈÊÈÊÊÊHtÈÈÊÊÉÊtÊÊKÊÊÊÊ (a). Inclusief de branche-organisatie (respectievelijk kring Zeeland van de BNA en gewest Zeeland van het NVOB). (b). Na de herindelingen per 1.1.97 zijn dit 8 gemeenten geworden). Momenteel zijn de partijen bezig het convenant in de eigen organisa tie te implementeren. Zo hebben de gemeenten op Zuid-Beveland en Tholen een voorlichtingsmiddag gehouden voor de ambtenaren van bouw- en woningtoezicht en grond- uitgifte, die met het convenant wer ken. Op 13 maart a.s. geven zij een voorlichtingsavond voor aannemers en architecten op de Bevelanden. Vlak daarna zal eenzelfde bijeen komst op Tholen plaatsvinden, (eo) architectenbureaus bouwbedrijven gemeenten projectontwikkelaars provincie woningbouwverenigingen TOTAAL 10 WANTIJ maart'97

Wantij | 1997 | | pagina 10