c ouwblad Energiebesparing in huis. Centrale verwarming Maart 1997 Centrale verwarming Misverstanden en tips Zonneboiler Voor meer informatie Gercta Spaander! Erik Ottens Energie: het wordt vaak gebruikt of het niet op kan. De werkelijkheid is anders. De huidige olievoorraad bedraagt zo'n 40 maal het tegenwoordige jaarverbruik, de aardgasreserves zijn genoeg voor ongeveer 50 jaar, wanneer het verbruik niet zou stijgen. Steen- en bruinkool zijn er tiog voor een paar honderd jaar, maar de vervui ling die deze brandstoffen opleveren geeft alle aanleiding om het gebruik zoveel mogelijk te beperken. Tel daarbij de bijdrage aan het verhoogde broeikaseffect, de verzuring en de smogvorming, en het is duidelijk dat energiebesparing noodzakelijk is. De minister heeft haar doelstellingen op dit vlak al laten varen, maar dat slech te voorbeeld hoeft natuurlijk niet te worden gevolgd. Energiebesparing levert bovendien vaak geld op: het aan- of afleren van bepaalde gewoontes kan behoorlijk lonen. Menige investering is binnen afzienbare tijd terug te ver dienen. In dit vouwblad gaan we in op liet gebruik van de cv en het plaatsen van een zonne boiler. Daarnaast doen we een greep uit de vele praktische tips en worden er enige misverstanden op energiegebied uit de wereld geholpen. Goed inregelen Een cv-gebruiker regelt zijn verwar- eming door te draaien aan de thermo staat en de radfatorknoppen. Een vrijwel onbekende regeling is die van de Waterzijdig Deze waterzijdige inregeling blijkt meestal bij installatie achterwege te worden gela ten. Dat gebeurt uit zuinigheid, want tijd is geld. Maar deze zuinigheid werkt averechts, want uit praktijkvoorbeelden in Delfzijl blijkt het energieverbruik daardoor 20 tot 50 of meer beperkt te kunnen worden. Het inregelen is werk voor de vakman. Wie ertoe overgaat haalt zijn onkosten er echter waarschijnlijk al in één jaar uit. Bovendien wordt het comfort verhoogd: het komt dan niet meer voor dat vertrekken niet op tem peratuur te krijgen zijn. Je kunt zelf een indruk krijgen van de inre geling door aan een warme radiator te voe len: het bovenste deel moet zo'n 20° war- waterinlaat van de radiator, een gaatje-met- nippeltje binnen in de radiatorknop. Deze inlaat regelt de hoeveelheid warm water die de radiator binnenstroomt. Komt er teveel water in, dan is het uitstromende water te warm en wordt er energie verspild (als bij een overstromende wasbak). Als er te wei nig water wordt ingelaten dan wordt het bovenste deel van de radiator wel warm maar het onderste niet: het vertrek komt dan niet goed op temperatuur (de wasbak is dan niet vol genoeg)Hoeveel warm water er nodig is hangt samen met de grootte van de radiator en de afstand tot de ketel. mer zijn dan het onderste. Is de hele radia tor ongeveer even warm, of is het onderste deel koud, dan valt er iets te verbeteren. Watertemperatuur Een cv-installatie heeft een thermostaat op de ketel die de temperatuur van het water regelt. Deze is vaak afgesteld op 90°. Bij strenge vorst is dat een goede temperatuur, maar bij gangbaarder weersomstandighe den is een lagere keteltemperatuur vol doende. Er is dan minder energie nodig om het water van de hele installatie op tempe ratuur te brengen. Er moet wel wat meer water door de radiator stromen om het ver trek op temperatuur te brengen, maar al met al is dit een rendabeler manier van ver warmen. Bovendien kan iedereen het mak kelijk zelf regelen. 1 Vouwblad Wantij maart '97

Wantij | 1997 | | pagina 11