Misverstanden en tips Zonneboiler Een overzicht van de buitentemperatuur en bijbehorende watertemperatuur: buitentemperatuur 5 °C 0°C -5 °C -10 °C stand van de ketelthermostaat 60 °C 70 °C 80 °C 90 °C Rendement Het rendement van wat oudere cv ketels zit meestal tussen de 70 en de 80 Dat houdt in dat er 20 tot 30 van de ver bruikte energie als afvalwarmte door de schoorsteen verdwijnt. Tot voor kort moest bij de aanschaf van een nieuwe c.v. ketel gekozen worden tussen een gewone c.v., een VR ketel (Verbeterd Rendement) en een HR ketel (Hoog Rendement), met daarnaast al of geen NOx verbranding. Vandaag de dag is de keuze alleen die tussen VR en HR; een schone verbranding is standaard geworden. VR ketels hebben een rendement tussen 80 en 90 HR ketels hebben een rendement boven de 90%. De meest geavanceerde ketels beloven tegenwoordig zelfs een ren- dement van 97 HR ketels zijn gemiddeld f 900,- duurder dan VR ketels. Voor grote stokers is zo'n ketel al snel rendabel, voor anderen is het een kwestie van rekenen. Ontluchten Voor een goede en efficiënte werking van de cv-installatie is het nodig dat er geen lucht in de radiatoren zit. Als dat wel het geval is (dat is te horen aan gepruttel in de radiator) kan er minder water in, er wordt minder warmte afgegeven en de doorstro ming kan geblokkeerd worden. De meeste cv-bezitters zijn als het goed is in het bezit van een handleiding voor het ontluchten. In het kort gebeurt dit door de ontluch- tingskraantjes op de radiatoren en de ketel open te draaien zodat de lucht ontsnapt. Daarna geeft de meter op de ketel aan of er water bijgevuld moet worden om weer de goede druk te krijgen. Raadpleeg voor een uitgebreider instructie zonodig uw installateur, de Deltan of uw huisbaas. Je stookt zuinig door de nachttempe- 'tatuur hoog te houden, dan hoeft de ketel er 's morgens niet zo hard aan te trekken Nee, hoe lager de nachttemperatuur, hoe lager het warmeteverschil tussen binnen en buiten dus hoe lager het warmteverlies. Een goede nachttemperatuur is 13° C. Een cv-pomp moet doordraaien om vastzit ten te voorkomen. Nee, eenmaal per dag of twee dagen even draaien via een pompschakelaar voorkomt dit. Bij veel nieuwere ketels is zo'n schake laar al ingebouwd. Energiebesparen kost geld Uiteindelijk levert het geld op, bijvoorbeeld door de volgende tips toe te passen. Tips Zuinig aan doen kan op drie fronten: 1. Nieuwe gewoontes aanleren, dat kost alvast niets. Door 's avonds de gordijnen dicht te doen, de waakvlammen uit, de thermostaat op tijd laag en de thermostaat een graad lager kunt u het jaarlijks gasverbruik al met een paar honderd m3 omlaag brengen. Ook het dichthouden van deuren en ramen van ver warmde vertrekken, en het niet verwarmen van vertrekken die niet of kort gebruikt worden leveren een flinke besparing op. 2. Eenvoudige maatregelen treffen, die U vaak zelf uit kunt voeren en waarvan de kosten te overzien zijn. Ga op kierenjacht, plaats radiatorschermen achter de radiatoren, isoleer cv-leidingen, verbreed vensterbanken en hang gordijnen op. 3. Grotere maatregelen nemen. Dit is niet goedkoop, maar de meeste maatregelen zijn op den duur rendabel, en verhogen in ieder geval het comfort. U kunt advies vra gen welke maatregelen het best passen bij uw situatie, woning en portemonnee. Hieronder vallen bijvoorbeeld het aanschaf fen van een HR/VR-ketel, isoleren van vloe ren, gevels en daken, het plaatsen van dub bel glas of een zonneboiler. Gebouwen Ook op scholen, kantoren en andere gebouwen valt erg veel energie te bespa ren door slim om te gaan met de dag/nachtregeling, de ventilatie, door radiatorkranen af te stellen, een niet te grote ketel-capaciteit te kiezen en beter een paar kleine cv-ketels te gebruiken dan twee grote. Deze adviezen en nog vele andere zijn te vinden in het SOMI-rapport 'Energie-reductieplan' (zie bij 'geraad pleegde informatie'). Winkel alternatieve energie Niet in Zeeland, maar in Roosendaal is de winkel 'Kasteele Alternatieve Energie' te vinden, in Nederland de eerste in z'n soort. Daar is van alles te koop voor energiebe- spaarders: zonnepanelen, zonneboilers, eco-isolatie, spaarlampen, vloerverwarming, cv op zonne-energie, HR-glas, oplaadbare batte rijen enz., plus uitgebreide installatie adviezen voor wie zelf aan de gang wil. Verder wordt er advies gegeven over ener giebesparing in huis, kan een bestaande woning worden doorgemeten op warmte verlies d.m.v. infraroodmeting, en kunnen de kosten en baten van mogelijke bespa ringen worden berekend. Tenslotte wordt er bij problemen met bestaande installaties bemiddeld bij meningsverschillen daarover tussen klant en installateur, en kan er worden geholpen bij subsidieaanvragen. Kasteele Alternatieve Energie Molenstraat 144/144a 4701 JX Roosendaal Openingstijden: dinsdag tot en met donderdag 13.00-18.00 uur, vrijdag 13.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-16.30 uur Tel./fax: 0165-558044 Zonne-energie dDe zon geeft jaarlijks meer dan 50 keer energie dan Nederland ver bruikt. Deze energie kan het hele jaar worden gebruikt door het zonlicht: - om te zetten in warmte (thermische zonne-energie); - om te zetten in elektriciteit (fotovoltaïsche zonne-energie) - in te vangen in woningen voor verwar- 2 Vouwblad Wantij maart '97

Wantij | 1997 | | pagina 12