ming (passieve zonne-energie). De cv- en warmwaterinstallatie kunnen door aansluiting van een zonneboiler gebruik maken van thermische zonne-ener- gie. Zonneboiler Een zonneboiler bestaat uit een zonnecol lector en een voorraadvat. De collector vangt het zonlicht op. Het door de collec tor stromende water wordt hierdoor ver warmd en vervolgens opgeslagen in het voorraadvat. Bij het openen van een warm watertappunt gaat dit water via de cv-ketel naar de kraan. Als het water niet warm genoeg is, wordt het door de cv-ketel op de juiste temperatuur gebracht. Het hele jaar is dus warm water beschikbaar! Waarom een zonneboiler? Doordat een zonneboiler gratis zonne-ener- gie gebruikt voor de verwarming van het water, wordt energie bespaard. Dit voor komt uitstoot van schadelijke gassen, zoals CC>2. Daarnaast wordt de energierekening lager. Een gezin dat gas voor de verwar ming van water verbruikt, bespaart de helft; ook als men een HR-combiketel heeft. Bij de overschakeling van een elektrische boi ler op een zonneboiler is het verschil nog groter. Zeeland Eind 1995 stonden in Nederland ongeveer 14.000 zonneboilers, vooral in Gelderland, Friesland en Noord-Holland. Hoewel Zeeland de provincie met de meeste zonne- uren per jaar is, behoort zij tot de provin cies met de minste zonneboilers, zowel per inwoner als absoluut. Vorig jaar lijkt hier enige verandering in te zijn gekomen. In dat jaar is een aantal grote zonneboilerpro jecten in uitvoering genomen: recreatiepark Hof van Zeeland bij Heinkenszand (161 stuks), Goes Nieuw-West (22 stuks) en Vlissingen Rosenburg (54 stuks). Plaatsing Het installeren van de zonneboiler gebeurt vrijwel altijd door een erkend zonne-ener- gie-installateur (zie kader). Zelf installeren komt, evenals in de zonneboiler-landen Denemarken en Duitsland, vrijwel niet voor. In Oostenrijk is zelf-installatie wel zeer populair. Onduidelijk is waarom. Mogelijk speelt mee dat men meer op de eigen energie-voorziening is aangewezen dan bij ons, waar iedereen een abonne ment heeft op de Gasunie. Het is voor •Novem aanleiding om na te gaan of er in Nederland voor zonneboilers een doe-het- zelf-markt is. Voor de plaatsing van de meeste soorten zonneboilers zijn twee zaken nodig waar vrijwel iedere bewoner over beschikt. Voor de collector is dit een dak, dat als het een schuin dak betreft, ongeveer op het zuiden is gericht, zodat maximaal van het directe zonlicht wordt geprofiteerd. Voor het voor raadvat is nodig ruimte onder het dak. Bij een plat dak komt de collector in een frame en het geheel wordt onder een hoek op het dak geplaatst. Bij een schuin dak wordt de collector op het dakbeschot bevestigd. Door de collector onder een hoek tussen de 20' en 60' op de zon te rich ten, vindt maximalisering van de opbrengst plaats. Soorten zonneboilers Standaardzonneboiler Deze bestaat uit een collector van bijna 3 tot 4 m2 en een los voorraadvat van 80 a 120 liter. Het collectorwater wordt rondge pompt in een gesloten circuit dat zijn warmte via een warmtewisselaar aan het lei dingwater afgeeft. De all-in prijs varieert van 2.000 tot 4.000 (incl. btw, installatie en subsidie). De standaardzonneboiler heeft een cv-ketel met tapspiraal nodig als naverwarmer. Sommige moderne module rende badgeisers kunnen ook als naverwar mer worden gebruikt. Compacte zonneboiler Hierbij wordt het leidingwater direct in een goed geïsoleerde collector verwarmd. Er is dus geen apart voorraadvat nodig. Omdat de watervoorraad in de collector zit, is deze dikker en zwaarder clan de collector van een standaardzonneboiler. De watervoor raad bedraagt 75 tot 175 liter. De all-in prijs varieert van 2.000 tot 3-000. Een comp acte zonneboiler heeft een combiketel nodig als naverwarmer. Sommige moderne modulerende badgeisers kunnen ook als naverwarmer worden gebruikt. Cv-zonneboiler Dit is een standaardzonneboiler waarbij een extra warmtewisselaar in het voorraad- 3 Vouwblad Wantij maart '97 vat zit. Het vat heeft een inhoud van 100 tot 240 liter. De extra warmtewisselaar is aangesloten op de cv-ketel. Er is dus geen aparte naverwarmer nodig. De all-in prijs varieert van 3 000 tot 4.500. Deze zon neboiler werkt in principe op elke cv-ketel. Een variant op dit systeem is de elektrische zonneboiler, waarin het leidingwater wordt bijverwarmd door een elektrisch element. Er is dan geen cv-ketel nodig. Zonneboilercombi Dit is een grote cv-zonneboiler, waarin voorraadvat en cv-brander zijn geïnte greerd. De warmte in het vat wordt gebruikt voor tapwaterverwarming en voor centrale verwarming, uiteraard in geschei den circuits. De all-in prijs ligt rond de 6.000. Subsidie Het ministerie van Economische Zaken ver strekt subsidie aan de kopers van zonneboi lers. Alle door TNO geteste zonneboilers komen voor subsidie in aanmerking. Het bedrag is afhankelijk van de in het betreffende TNO-testrapport vermelde energie-opbrengst. Vorig jaar bedroeg de subsidie voor een zonneboiler voor een gemiddelde woning ongeveer 850. De subsidieregeling wordt uitgevoerd door Senter (zie adressenlijst). In Zeeland wordt daarnaast door de nieuwe gemeente Veere nog een aanvullende subsidie verstrekt. Aangezien deze regeling is overgenomen van de oude gemeente Veere geldt het vooralsnog alleen voor het voormalige grondgebied. Meer informatie bij de afde ling Bouw- en Woningtoezicht, tel. (0118) 555 444. Terugverdientijd Het is niet mogelijk een indicatie van de terugverdientijd van een zonneboiler aan te geven. Deze tijd hangt sterk af van variabele factoren als samenstelling van het huishou den, gasverbruik, installatiekosten en soort zonneboiler. Wat wel vaststaat is. dat een zonneboiler in een 4-persoons huishouden minimaal 150 a 200 m3 gas per jaar bespaart.

Wantij | 1997 | | pagina 13