Toetsing van milieujaarverslag door extern bureau moet verplicht worden. Foto: Jaap Wolterbeek erop aangedrongen om inhoudelijke eisen te stellen aan het publieksverslag. De grote verschillen in milieujaarverslagen toont aan dat dit een belangrijk punt is. Ook de ver slaglegging over producten en hun milieu belasting dient hierin meegenomen te wor den. Verder moet externe verificatie ver plicht gesteld worden om de juistheid en volledigheid van de gegevens te controle ren. Een derde punt is het instellen van een klachtencommissie, die publieksverslagen kan toetsen als daar aanleiding voor is. Eventueel moet een verplichte doorlichting van het bedrijf voorgeschreven kunnen worden. De beoordelingen van de milieu jaarverslagen zijn aan de afzon derlijke bedrijven voorgelegd en zo mogelijk besproken. Een over zichtsrapport, met voorbeelden van hoogte- en dieptepunten, is begin februari verschenen. Voor geïnteresseerden is dit rapport op te vragen bij de Stichting Natuur en Milieu. Dow Benelux en het EMAS-certificaat Het milieuzorgsysteem en het milieuver slag van Dow Benelux is gecontroleerd door een extern bureau en geschikt bevon den voor een Europese EMAS-certificatie. Is het verslag hierdoor betrouwbaarder geworden? Het certificaat geeft aan dat de gepresen teerde gegevens juist zijn, dat het bedrijf voldoet aan wet- en regelgeving en dat het streeft naar continue verbetering van de milieuprestaties. Uit de beoordeling van het milieujaarverslag van Dow Benelux blijkt dat de certificatie alleen iets zegt over de betrouwbaarheid van de droge gegevens en de toetsing daarvan aan wet geving. Bij certificatie wordt niet gelet op een toetsing aan de eigen milieudoelen van het bedrijf, bijvoorbeeld uit het bedrijfsmilieuplan. Ook aan de volledig heid en de presentatie van gegevens wor den geen eisen gesteld. Zo hoeven bedrij ven hun absolute energieverbruik en grondstoffenverbruik niet op te geven om in aanmerking te komen voor een certifi caat. Een bedrijf kan bovendien mooie sier maken met vergaande, ambitieuze doelen, maar daar in het milieuverslag niet op terugkomen. Zolang echter aan de vergun- ningeisen wordt voldaan dan krijgt het bedrijf toch zijn certificaat. Het certificaat zegt dus helemaal niets over de mate waarin het bedrijf vooruitstrevend milieubeleid voert. Het geeft alleen aan dat het bedrijf aan de geldende wettelijke eisen voldoet' en streeft naar continue ver betering. Dit is echter een eis waaraan ieder bedrijf op grond van de Wet milieu beheer moet voldoen. Conclusie is dat cer tificering wel jets zegt over de milieupres taties, maar dat de waarde ervan niet overschat mag worden. Henk de Groote is stafmedewerker Industrie bij de ZMF. Met dank aan Marga Robesin van Stichting Natuur en Milieu. WANTIJ maart '97

Wantij | 1997 | | pagina 18