CAMPING K V ERHUUR VAKANTIE Boerderij 'Kijkuit' ligt langs een mooi kreekje. Hier vindt een van de proeven voor een "landschapscamping" plaats. Foto: Jaap Wolterbeek plattelandstoerisme" hebben gekregen en tot het kustgebied van West Zeeuws- Vlaanderen. Standpunt In het kader van plattelandsvernieuwing behoort vooral gezocht te worden naar een nieuw economisch perspectief voor de boe ren. Dat standpunt wordt ook door de ZMF onderschreven. Voor het behoud van het agrarisch cultuurlandschap en de daaraan gekoppelde natuurwaarden spelen de boe ren een cruciale rol. Meer natuur rond de boerderij kan een ver sterking van het landschap betekenen. Het stelt eisen aan de inrichting van het terrein, maar de Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft wat dat betreft al de nodige deskundigheid opgebouwd en kan een belangrijke adviserende rol spelen. Vooral ook de wijze waarop de kampeer plaats wordt ingericht is bepalend: 75 ten ten en caravans is niet niks. Vooral in de open polders stelt dat de nodige eisen om zo'n ontwikkeling landschappelijk aan vaardbaar te maken. Automobiliteit Een aspect waar de werkgroep onvoldoen de naar heeft gekeken is de automobiliteit. Een camping midden in de polder, ver weg van alle voorzieningen, zal het aantal auto bewegingen op de plattelandswegen fors doen toenemen. Dat past niet in een beleid dat het autogebruik wil beperken. De vraag is ook of het past in het concept van Duurzaam Veilig, dat het autoverkeer juist wil concentreren op de grotere doorgaande wegen. Proef evalueren De verwachtingen zijn hoog gespannen. Sommigen vermoeden dat ondanks de lasti ge randvoorwaarden (de natuur moet in stand blijven), er grote belangstelling zal bestaan bij de boeren voor deze land schapscamping. Dat zal blijken als de moge lijkheid wordt geopend om je aan te mel den voor de proef. De bedoeling is om de proef tot 8 bedrij ven te beperken, verspreid over de provin cie. Voor de hand ligt om pas enkele jaren na de start de proef te evalueren. In de tus senliggende periode kunnen er geen nieu we landschapscampings worden opgericht, zij zullen moeten wachten tot de resultaten van de proef bekend zijn. Niet iedereen is even enthousiast over de plannen, zeker niet als ze concreet worden. Ook initiatiefnemer Niek Deïst ontmoet de nodige weerstand. Omwonenden en de Natuur- en Vogelwacht op Schouwen- Duiveland hebben hun bezwaren ai geuit. De boerderij 'Kijkuit' is langs een mooi kreekje gelegen en men is bevreesd voor de toename van het verkeer op de smalle pol derweg naar.de boerderij. Toch verdient de proef "land schapscamping" het voordeel van de twijfel. Een goede evaluatie van de proef zal moeten uitwijzen of de landschapscamping op gro tere schaal kan worden toege staan. De Zeeuwse Milieufederatie houdt de vinger aan de pols. Thijs Kramer is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 16 WANTIJ maart'97

Wantij | 1997 | | pagina 20