Kaart: Veldproeven met genetisch gemanipuleerde gewassen door Van der Have. 1996. Bron: BCGO-vergunningen 93/01 t/m 96/04. Kritisch consumeren, uitgave van de Alternatieve Consumentenbond, november 1996. de insectenbestrijding? Een gemanipuleer de maïsplant bezit een eiwit dat afkomstig is van een voor insecten gevaarlijke bacte rie. De maïsboorder krijgt zo geen kans meer om schade aan te richten. Dat bespaart vele tonnen bestrijdingsmiddel. Dit komt dan niet meer in het grondwater terecht en doodt ook geen andere insecten meer. Goed voor het milieu.... Nadelen De suikerbietenteler is afhankelijk gewor den van dé leverancier van het specifieke bestrijdingsmiddel. Niet gemanipuleerd bie tenzaad wordt stilaan van de markt ver drongen. Op den duur is ook de boer in de derde wereld genoodzaakt het dure gema nipuleerde bietenzaad aan te schaffen, mét het bijbehorende bestrijdingsmiddel. Het gebruik van bestrijdingsmiddel in de derde wereld kan fors toenemen als gevolg van de introductie van genetisch gemanipuleerde soja. Een ander gevaar is dat insecten vrij makke lijk resistentie opbouwen tegen het bacte riegif dat in maïs geïntroduceerd is. De ingebouwde eigenschap, resistentie tegen bestrijdingsmiddelen, kan uitgekruist wor den met wilde plantenrassen. In Frankrijk werd na een veldproef waargenomen dat eigenschappen uit transgeen koolzaad terug te vinden waren in een aan koolzaad verwante heriksoort. Hiermee loop je de kans dat ongewild eigenschappen zich gaan Proefvelden in Zeeland In heel Nederland zijn tot nu toe zoNn tachtig vergunningen verleend voor proef nemingen in het veld. Een tiental vérgun ningen heeft betrekking op veldexperimen- ten in Zeeland, voornamelijk rond Rilland. Hier is Van der Have B.V., bekend verede- verspreiden door de gehele natuur. Volgens de COGEM is dit geen probleem omdat de geïnfecteerde planten hier geen voordeel van hebben, dus ook niet kunnen verwilde ren. Maar niet alle eigenschappen zijn van te voren heel precies bekend. Daarom zijn de veldproeven onontbeerlijk, om de zoge naamde genexpressie te controleren op ongerechtigheden. Want per slot van reke ning is de genetische manipulator niet 100 procent zeker van zijn zaak: er kan altijd een gen tot expressie komen dat per onge luk in het recombinant DNA gebracht is. Het is ook maar te hopen dat het tot expressie komt Want Hoop was het laatste dat achterbleef in de doos van Pandora. Hoop op verstand en bezinning, bijvoorbeeld voor de makers van wetten en regels. Zodat je als consument bewust kunt blijven kiezen uit gewoon en transgeen, en niet ook op dit gebied gemanipuleerd wordt. laar, actief. Deze firma heeft in de afgelo pen jaren vooral experimenten uitgevoerd met tegen Basta en Roundup resistent gemaakte suikerbietplanten. Ook hebben experimenten met tegen dezelfde bestrij dingsmiddelen resistent gemaakt koolzaad plaatsgevonden. Recentelijk is nog vergun ning verleend voor veldproeven met gene tisch gemodificeerd maïs. Van der Have heeft vergunning verkregen voor veldproe ven die over heel Nederland verspreid zijn. Daarmee is het Zeeuwse bedrijf een van de belangrijkste genetische manipulators van het land. In Rilland is ook aardappelkweker Meijer B.V. actief met genetische manipu latie van aardappelen. Bezwaarmakers De aandacht van de bezwaarmakers gaat uit naar Van der Have, omdat die zich het verst heeft ontwikkeld met proefveldexpe rimenten. Vijf Rillandse boeren hebben steeds weerwoord geboden op de vergun ningen die door Van der Have werden aan gevraagd, vooral gericht op de veldproe ven met bloeiende suikerbieten. De reden is dat de boeren geen vertrouwen hebben in de wijze waarop Van der Have zijn veld proeven uitvoert. Dit wantrouwen komt voort uit de periode eind jaren '80 waarin zij als suikertelers gedupeerd waren door de ronduit Slordige wijze waarop Van der Have omsprong met vergelingsziekte in zijn suikerbietenzaadcultures. Deze ziekte sloeg toen over naar hun percelen. Dit geeft te denken voor de omgang met genetisch gemanipuleerde bloeiende sui kerbieten. Genetisch gemanipuleerde soja in de supermarkt Sojabonen zó genetisch manipuleren dat ze tegen een bepaald soort gif kunnen. Dat is interessant voor de producent van dat bestrijdingsmiddel: Monsanto in Amerika. De eerste pindakaas, sauzen en soepen waarin genetisch gemanipuleerde soja uit Amerika is verwerkt, staan in de schappen van de supermarkt. Aan de eti ketten is niet te zien dat er gemanipuleer de soja is verwerkt. Dat hoeft pas vanaf 1 april en dan alleen voor genetisch gemani puleerd soja-eiwit, niet voor soja-olie. Unilever zegt dat "wie honderd procent zekerheid wil geen producten met soja moet kopen en beter boodschappen kan doen in de ecologische winkel." Waarvan akte (noot redactie). Bron: FNV Magazine 27-1-1997 en Brabants Nieuwsblad 23-1-1997. Patrick de Visscber is lid van de KNNV milieu- en plano logiewerkgroep. 4 WANTIJ maart'97

Wantij | 1997 | | pagina 4