Het blijft nog steeds oppassen" 'J LEVEn Hans Bannink man van het eerste uur WEET je Foto: Betty den Brinker Betty den Brinker "Vijfentwintig jaar geleden was het milieu een gerucht makende zaak", vertelt Hans. "De vervuiling was veel beter zichtbaar en duidelijker dan nu. Ik voer als loods op de Westerschelde en je kon duidelijk de verkleuringen door lozingen in het water zien. 25 Jaar milieubeweging in Zeeland Het is 25 jaar geleden dat een groep Zeeuwen uit verontrusting over de bedreiging van de kwaliteit van het milieu besloot de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) in het leven te roepen. In 1985 ging de VMZ, samen met het Zeeuws Coördinatie Orgaan, op in de huidi ge Zeeuwse Milieufederatie. Veel bekende namen zijn betrokken geweest bij de strijd voor een leefbaar milieu, maar één man is vanaf het eerste begin tot op de dag van vandaag actief geweest: Hans Bannink. Jarenlang voorzitter van de VMZ, later bestuurslid van de ZMF. De man die leiding gaf aan het verzet tegen de (uitbreiding van) kernenergie in Zeeland. Een taaie doorzetter, iemand die vergunningen, dossiers en rapporten zorgvuldig napluist. Tegenwoordig is Hans Bannink redactielid van Wantij. Als eerste in dit jubileumjaar interviewen we hem over 25 jaar milieubeweging in Zeeland. Foto: Peter Wolbink "Het was de tijd dat de Zeeuwse bestuurders veel buitenlandse industrieën naar Zeeland wilden lokken om hier het Sloegebied vol te krijgen. Ook zeer ongure bedrijven, zoals Montedison waren daarbij en een nieuwe vestiging van chloorfabrieken van Hoechst. Bij de overheid was er weinig mankracht en deskundigheid beschikbaar voor milieuza ken, dus het kwam erop neer dat bedrijven deels hun eigen milieuvergunningen schre ven." Gouden Delta "Wij gingen de discussie en de strijd aan met de overheid en het bedrijfsleven en bundelden acties. Heel belangrijk was dat wij de publiciteit zochten om de bevolking voor te lichten. We gaven een bulletin uit, later een maan delijkse Lrant: "De Gouden Delta". De arti kelen van dit blad, geredigeerd door pro fessionele jounalisten, waren fel van toon. Regelmatig stond de subsidie van de YMZ ter discussie, bijvoorbeeld als statenleden zich verslikten in een recente uitspraak uit De Gouden Delta. Maar zonder twijfel heeft De Gouden Delta de openbare mening beïnvloed." Kennis "Kennis vonden wij bij de kring van bestuursleden en de leden van de VMZ, die in haar hoogtijdagen 2000 leden telde. Daarmee was de VMZ een van de grootste milieuverenigingen in het land. Als de kennis niet in huis was dan zochten we contact met wetenschapswinkels. De wetenschapswinkel van de Universiteit van Amsterdam maakte voor de VMZ een rap port over de eerdergenoemde chloorfabrie ken van Hoechst. Mede hierdoor zijn die niet in het Sloegebied terechtgekomen. Studenten uit Delft en Tilburg studeerden op ons initiatief af op een onderzoek naar de grootschalige aanlanding van LPG via de Westerschelde. Rapporten en later brochures die door de VMZ en de ZMF geproduceerd werden, werden altijd ter beschikking gesteld van de leden. Dank zij die gedegen onderzoeken kwam het milieuprotest uit de sfeer van het idealisme en werd het steeds meer serieus genomen." Vrijwillig "Er is veel werk verzet door een grote groep gedreven en stimulerende mensen", zegt Hans Bannink. "En dat gebeurde alle maal op vrijwillige basis, gewoon naast het eigen werk. Het was de noodzaak van die tijd en er is veel resultaat door behaald. Je kreeg niet altijd je gelijk maar onze argu menten leidden vaak tot aanpassingen en tot betere maatregelen." 1 "Dat neemt niet weg dat er nog veel werk voor de milieu-organi satie in Zeeland overblijft. Al is de tijd van de grote industrieves tigingen voorbij, het blijft oppas sen voor de eventuele afvloei van industrie uit het Rotterdamse havengebied. Ook de sluipende recreatie-uitbreidingen zijn in Zeeland zorgwekkend." Betty den Brinker is lid van de Wantijredactie. 7 WANTIJ maart 97

Wantij | 1997 | | pagina 7