Ledenvergadering ZMF Op dinsdag 25 maart a.s. houdt de Zeeuwse Milieufederatie haar leden vergadering. Deze voorjaarsvergade ring vindt plaats in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14, te Goes. De vergadering begint om 19-30 uur. Belangrijke onderwerpen die deze vergadering aan bod komen zijn bestuurswijzigingen, de jaarversla gen en de verkeers- en vervoersstro men in Zeeland in het nieuwe mil lennium. We rekenen erop dat vertegenwoor digers van aangesloten organisaties aanwezig zullen zijn. Ook individu ele leden nodigen we van harte uit. Agenda 1.Opening en inleiding door voor zitter J. Jobsen. 2. Bespreking notulen van de leden vergadering die 29 oktober 1996 in Tholen-stad werd gehouden. 3. Jaarverslag over 1996. 4. Financieel verslag over 1996, het oordeel van de kascommissie en decharche van de penningmeester. 5. Bestuursverkiezing. Drie bestuursleden, te weten Jaap van Velzen (vice-voorzitter), Piet van Eikeren (penningmeester) en Wouter van Zandbrink hebben hun maximale zittingsperiode van zes jaar volgemaakt. Kees Dijkhuis en Anne Oele stellen zich niet herkies baar. Kees Kostense heeft "wegens drukke werkzaamheden tussentijds zijn bestuursplek moeten opgeven. Er worden eind februari gesprekken gevoerd met enkele kandidaten voor het penningmeesterschap. 1997 Jubileumjaar milieu beweging In 1972 zijn vele milieufederaties, de Stichting Natuur en Milieu (SNM), Milieudefensie, en de Kleine Aarde opgericht. Ook de historie van de ZMF reikt zover terug. In Zeeland werd toen de vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) in het leven geroepen. In 1985 ging de VMZ samen met het Zeeuws Coördinatie Orgaan voor natuur-, Verder wil het dagelijks bestuur Jouke Heringa (docent milieukun de) en Hans Pot (Stichting Behoud de Zak van Zuid Beveland) voordra gen voor een plaats in het bestuur. Over de andere kandidaten zal ter vergadering worden geïnformeerd. 6.Rondvraag. 7.Sluiting (voorzien om 20.15 uur), waarna een korte pauze wordt gehouden. Het jaarverslag over 1996 vindt u los bijgevoegd in deze Wantij-uitgave. De resterende stukken kunnen bij het secretariaat worden opgevraagd, telefoon (0113) 230075. In de ver gaderruimte zullen de stukken ook aanwezig zijn. Themadeel jaarvergadering "Verkeers- en vervoersstromen door het Deltagebied in het vol gende millennium" Momenteel vinden rondom, maar ook in Zeeland zelf, ontwikkelingen plaats die van grote invloed kunnen zijn op de toekomstige verkeer- en vervoerstromen in het Deltagebied. Denk aan de WOy de discussie over een tweede Maasvlakte, de verdere invulling van de haventerreinen, de mogelijke aanleg van de Zoomweg Noord en recreatieve ontwikkelin gen.Het gevolg hiervan kan zijn dat goederen- en personenvervoer in toenemende mate een weg gaan zoeken dwars door Zeeland heen. De ZMF wil een visie ontwikkelen op te verwachten vervoersstromen en de oplossingsrichtingen. Daarbij staat behoud en versterking van het Blauwe Hart van Zeeland centraal. Tijdens de ledenvergadering willen bestuur en bureau samen met leden en belangrijke maatschappelijke actoren een eerste stap zetten op weg naar een duurzaam verkeers- en vervoersbeleid voor het volgende millennium, (tvm) landschaps- en milieubescherming (ZCO) op in de huidige ZMF. De ZMF viert dus dit jaar het 12 1/2- jarig bestaan. Om het 25-jarig jubi leum van de milieubeweging in Nederland te vieren, is een geza menlijk programma opgesteld. In mei verschijnt een paginagrote advertentie in dagbladen waarin bedrijven de milieubeweging felici teren. Alle leden van de ZMF krijgen in plaats van een reguliere Wantijuitgave een jubileumnummer in de bus dat samengesteld is door SNM en de twaalf milieufederaties. De jubileumuitgave zal eind april- verschijnen Er komt een medewerkersdag die door de Zuidhollandse en Stichtse Milieufederatie georganiseerd gaat worden. In diverse provincies worden veld- symposia gehouden. Zo organiseren 31 mei de Gelderse Milieufederatie en SNM een dag over verdroging en vernatting in de natuur. Op 4 juni wordt door SNM en de Brabantse Milieufederatie een congres gehou den over de revitalisering van naoorlogse stadswijken. In het noor den staat een studiedag watercon- servering op de rol en in Limburg wordt een excursiedag naar biologi sche bedrijven voorbereid. Op 5 juni zal een dag worden inge richt in de Sint Janskerk te Utrecht voor de relaties van SNM en de milieufederaties. Het programma bevat een mengeling van cultuur, debat, wandelgangen en culinaire genoegens. De ZMF draagt met een Zeeuwse vrijwilligersdag bij aan de landelijke activiteiten, (tvm) Feestelijke vrijwilligersdag Zeeuwse Milieufederatie In het kader van het jubileum willen bureau en bestuur een feestelijke dag organiseren voor actieve vrijwil ligers van de milieufederatie en de bij haar aangesloten organisaties. De vrijwilligersdag zal op zaterdag 24 mei 1997 worden gehouden. De ZMF wil als blijk van dank oud en huidige vrijwilligers die zich bij zonder hebben ingespannen, in het zonnetje zetten. De dag zal in het teken staan van klinkende successen die zijn geboekt. Omdat het open houden van de Oosterschelde één van de meest opzienbarende en memorabele geslaagde acties is die de milieu- en nat uurbeweging samen met vissers en anderen heb ben gevoerd, zullen we met de oude veerboot de "Friesland' over de Oosterschelde varen. We zullen op verschillende plaatsen aanmeren om al wandelend de goede afloop van verschillende acties te bekijken. Zo brengen we een bezoek aan nieuwe natuur die gemaakt ïs als vervolg op het ZMF-plan Tureluur. We lopen naar de plaats waar het doortrekken van de N57 voorkomen is. We staan stil bij voor plezier- en scheepvaart gesloten gebieden op de Oosterschelde. Laat in de middag leggen we aan in de nieuwe haven van Zierikzee waar we de maaltijd zullen gebruiken, 's Avonds is er live-muziek. Tijdens deze dag zal het jubileum boek van de ZMF worden gepresen teerd. Alle oud en huidige actievelingen wordt aangeraden deze bijzondere dag alvast te reserveren, (tvm) Vrijwilligersvacaturebank De milieuwinkel in de Reigerstraat te Middelburg heeft sinds kort een vrijwilligersvacaturebank. De bank geeft een overzicht van vacant vrij willigerswerk bij natuur- en milieu organisaties. Hebben milieu- en natuurorganisaties behoefte aan vrij willigers of zoeken enthousiaste Zeeuwen groen vrijwilligerswerk, dan zorgt de milieuwinkel voor een goede afstemming van vraag en aan bod. De openingsuren zijn van dins dag t/m vrijdag van 13.00 - 17.00 uur en zaterdag van 11.00 - 15.00 uur. (tvm) Cursus groen besturen voor vrouwen Vrouwelijke bestuurders in de sec tor natuur en milieu zijn nog altijd schaars. Stichting Milieukwartet, centrum voor milieu en vrouwen, heeft een project ontwikkeld om te bevorderen, dat meer vrouwen zich actief gaan inzetten in besturen, commissies, en overlegorganen op het terrein van natuur en milieu. Dit voorjaar start Stichting Milieukwartet een cursus waarin vrouwen een op de praktijk gerichte uitbreiding van kennis en vaardighe den wordt aangeboden. Een weg waarlangs bestuurlijke ambities ver sneld in daden kunnen worden omgezet. Voor meer informatie: Stichting Milieukwartet, tel (030) 2321726. (tvm) Aanbod seminar zonne-energie Samen met de vereniging ODE kan de ZMF een aantal seminars organi seren over zonne-energie. Het ODE- infopunt zonne-energie heeft cur susseri ontwikkeld voor geïnteres seerden. Dat kunnen milieuwerk groepen zijn of individuen die bij voorbeeld een netgekoppeld PV-sys- teem willen aanschaffen. Via dit bericht willen wij polsen of er in Zeeland voldoende behoefte bestaat zo'n cursuscyclus te starten. Zonne-energie is een duurzame energiebron. De particulier speelt een belangrijke rol bij de realisatie van zonne-energie. Zonnepanelen komen immers op daken van woningen te liggen. Bovendien kun nen lokale overheden en het ener giebedrijf vaak wel een stimulans van particulieren gebruiken. De cur sus bestaat uit enkele onderdelen: het zelf zonnestroom aan het net leveren en het beïnvloeden van 9 WANTIJ maart '97

Wantij | 1997 | | pagina 9