Redactie wil contact met lezers Uitslag lezersenquête Willem de Weert Precies honderd lezers reageerden op de enquête die in het voorlaatste nummer van Wantij werd meegezonden. De lezers die de moeite namen de vragenlijst in te vullen, toonden zich betrokken bij het blad, waarvoor onze dank. De uitslag van de enquête bevat signalen die de redactie van Wantij oppikt om het blad verder te verbete ren We geven op elke gestelde vraag de meest genoemde antwoorden. 184 leest Wantij elk nummer, 14 soms 2. 68 leest Wantij selectief, 27 hele maal 3. 82 vindt Wantij kritisch genoeg, 12 niet kritisch genoeg 4. 83 vindt de diepgang van de artike len in Wantij goed, 11 te opper vlakkig 5 80 vindt de lengte van de artikelen in Wantij goed, 7 vaak te kort 6. 74 vindt de artikelen meestal leven dig geschreven, 18 vaak saai 7. 64 vindt het aantal interviews in Wantij genoeg, 23 vindt het aantal te weinig 8. 88 vindt de vormgeving van Wantij goed, 8 te sober 9.a. 55 vindt de aandacht voor het milieubeleid bij gemeenten en provin cie voldoende, 26 te weinig 9.b. 63 vindt de aandacht voor het mi lieubeleid bij bedrijven voldoende, 16 te weinig 9.c. 63 vindt de aandacht voor natuur bescherming voldoende, 19 te weinig 9.d. 56 vindt de aandacht voor consu menteninformatie voldoende, 27 te weinig •9.e. 75 vindt de aandacht voor het nieuws van de ZMF voldoende, 19 heeft deze vraag niet beantwoord 9.f. 60 vindt de aandacht voor de bij de ZMF aangesloten organisaties vol doende, 21 vindt dit onvoldoende 10. Van de vaste rubrieken wordt Land schap het liefst gelezen (62%), ge volgd door het Vouwblad (50%) Conclusies Een voorzichtige conclusie uit het lezerson derzoek is dat de redactie met Wantij niet op een verkeerd spoor zit. Al blijven we natuurlijk nieuwsgierig naar de opinie van de lezers die juist niet gereageerd hebben. Opvallend is dat ongeveer een kwart van de reacties vraagt om meer (kritische) informa tie over het gemeentelijke en provinciale milieubeleid en om meer consumentenin formatie. Suggesties van lezers Op de elfde vraag -of u suggesties heeft voor onderwerpen in Wantij- volgde een stroom van reacties. De redactie wil graag van-deze suggesties gebruik maken. We nemen ons voor regelmatig een door u voorgesteld onderwerp onder de loep te nemen. In feite zijn we daar al mee begon nen. In het vorige nummer las u hoe dhr. H. Barentsen uit Biggekerke zich ergerde aan de toenemende visuele vervuiling van het landschap door reclameborden en de voornemens van de provincie om op basis van een vernieuwde milieuverordening dit jaar de wildgroei te saneren. In deze Wantij de reactie van mej. H. Quist uit Tholen die zich mateloos ergert aan de hoeveelheid overbodig verpakkingsmateri aal die de consument ongevraagd in zijn maag gesplitst krijgt. Betrokkenheid De vragen 11 t/m 15 hadden de bedoeling een beeld te krijgen van de betrokkenheid van de Wantijlezers bij natuur en milieu in Zeeland. 12. 81 antwoordde Wantij uit interesse te lezen, 19 beroepsmatig 13. 62 zei lid te zijn van een Zeeuwse natuur- en milieuvereniging, 37 is geen lid 14. Van de Wantijlezers die lid zijn van een Zeeuwse natuur- en milieuvereni ging is 29 actief lid en 71 niet actief 15. Van de Wantijlezers die geen actief lid zijn van een Zeeuwse natuur- en milieuvereniging heeft 96 geen plannen wel actief te willen worden. Lezer P. Schuman uit Zoutelande niet eens met fol der van Zeeuwse Vlegel in Wantij. Advertenties Vraag 16 luidde: "Wat zou u vinden van advertenties voor natuur- en milieuvriende lijke producten en diensten in Wantij?" Opvallend is dat maar liefst 86 van de reagerende lezers voorstander is van het opnemen van dergelijke advertenties. Slechts 9 is daar een tegenstander van. Bij sommige lezers ligt het opnemen van advertenties gevoelig. Zo kregen we de sug gestie om duidelijke criteria voor deze pro ducten en diensten af te spreken en om in de colofon op te nemen hoe Wantij gefi nancierd wordt. Bij wijze van proef is Wantij afgelopen jaargang tweemaal voor zien van een advertentie voor Zeeuwse Vlegelproducten. Een enkele lezer maakte bezwaar tegen de ingevoegde folder. Het scherpst is de reactie van P. Schuman uit Zoutelande die "bezwaar maakt tegen het ongevraagd versturen van reclamemateriaal, nota bene ter vergroting van de vleescon sumptie. Voor vegetariërs is deze verkoop actie rond de feestdagen bijzonder kwet send...Ik vraag me af welk beleid de ZMF terzake voert." De vraag of Wantij advertenties mag bevatten is punt van bespre king in het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie geweest. Het bestuur vindt dat adverteren in Wantij onder strikte condities mogelijk moet zijn. In de volgen de Wantij leest u er meer over. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 11 WANTIJ maart'97

Wantij | 1997 | | pagina 15