Proef landschapscamping krijgt voordeel van de twijfel Landschaps camping midden in de polder trekt auto verkeer aan. Thijs Kramer Een nieu w fenomeen doet binnenkort zijn intrede op het platteland: de landschapscamping. De provincie start binnenkort met dit proefproject. Boeren krijgen de gele genheid om een camping te beginnen, als daarnaast een gedeelte van het land wordt ingericht als natuurterrein. Niek Deïst, een boer uit Zonne- nmaire, ontwikkelde het idee. Zoals zoveel boeren in Zeeland was hij op zoek naar een inkomstenbron naast het landbouwbedrijf. Zijn boerderij ligt in de buurt van het Grevelingenmeer, een leuke vakantiestek. Dat bleek wel uit de interesse voor zijn mini-camping. De belangstelling was vaak veel groter dan de 15 tenten of caravans die er maximaal mogen staan. Het kamperen bij de boer is aan een maximum gebonden om het karak ter van het kleinschalig kamperen te waar borgen en om de gevolgen voor het land schap beperkt te houden. Nou, als het land schapsargument zo van groot belang is, bedacht Deïst zich, dan combineer ik een grotere camping toch met extra natuur rond het bedrijf Boerennatuurcamping Met het plan voor een 'boerennatuurcam ping' onder de arm bij de gemeente Brouwershaven aangeklopt. Omdat nieuwe ideeën over het algemeen niet passen in het beleid, werd Middelburg om raad gevraagd. Op het Abdij plein was gedepu teerde Van Zwieten ontvankelijk voor het idee. Er wordt al jaren gesproken over plat- telandstoerisme, zonder dat het begrip echt inhoud heeft gekregen. Dit leek hem wel wat. Nieuwe recreatiebedrijven buiten de kustzone, meer natuur, een nieuw econo misch perspectief voor de boer, wie kan hier tegen zijn? Met de plannen onder de arm naar collega De Kok. Hij kon, met de ervaringen van het Natuurbeleidsplan nog op het netvlies, toch wel enkele kantteke ningen bedenken. Afijn, de heren waren het snel eens, een breed samengestelde werkgroep werd in het leven geroepen om het idee verder uit te werken. En voor het gemak werd de initiatiefnemer ook voor de werkgroep uitgenodigd. Merkwaardigerwijs mocht Niek Deïst zich dus over zijn eigen plannen buigen. Proef De werkgroep stelde voor een proef te doen met een beperkt aantal campings ver spreid over de provincie. Het provinciebe stuur heeft dit advies overgenomen en zal de ruimte voor de proef in het nieuwe streekplan reserveren. Plattelandsvernieuwing is het nieuwe credo. De landbouw als motor van de eco nomie op het platteland hapert. Om nog enig perspectief te behouden moeten alle zeilen worden bijgezet. De overheid is tot de conclusie gekomen dat van bovenaf alles regelen niet altijd even goed werkt en heeft zich voorgenomen de ideeën die van onder op komen alle ruimte te geven. Vooral dan als er meerdere belangen mee gediend zijn. Het is niet verwonderlijk dat het idee van de "landschapscamping", zoals het door de 15 WANTIJ maart '97 werkgroep werd omgedoopt, op een posi tieve benadering kan rekenen. Natuurwaarden De werkgroep werkte het idee verder uit en kwam met een aantal randvoorwaarden. Het concept van de landschapscamping bestaat er uit, dat landbouwgrond wordt omgezet in natuur. De inrichting en het onderhoud van de natuur komen voor rekening van de boer. Het moeten natuur elementen zijn die in de omgeving voorko men. Gedacht kan worden aan een kreek, inlaag of drinkpoel, een hoogstamboom- gaard, heggen en knotwilgen. De natuur waarden zullen niet buitengewoon bijzon der zijn, maar soorten als kerkuil, huiszwa luw, kamsalamander en boomkikker kun nen er wel van profiteren. Omdat het accent meer op het landschappelijke aspect komt te liggen dan op de natuur, is de naam veranderd in "landschapscamping". Maximaal 75 plaatsen Daartegenover staat dat de boer tot maxi maal 75 tenten of caravans op de camping mag toelaten. In dit geval zal 7 ha land bouwgrond nodig zijn: 5 ha voor de nieu we natuur en 2 ha voor de camping. Er mogen geen stacaravans worden geplaatst. Buiten het recreatieseizoen behoren de kampeermiddelen van het terrein verwij derd te worden. Als de boer met het land bouwbedrijf stopt, betekent dit ook het einde van de camping. Het natuurgebied behoort wel in stand te blijven. De land schapscamping zal als zodanig in het bestemmingsplan worden opgenomen. De werkgroep heeft uitgerekend dat de landschapscamping een belangrijke aanvul ling op het inkomen van het landbouwbe drijf kan leveren. Uitgesloten gebieden De werkgroep is van mening dat de land schapscamping niet op alle plaatsen in Zeeland tot de mogelijkheden behoort. De Ecologische Hoofdstructuur is van het idee uitgesloten en ook in het waardevolle cul tuurgebied (WCL) de Zak van Zuid- Beveland wordt de landschapscamping niet toegestaan. Dit gebied is bedoeld om de oude landschapstructuur te handhaven en te herstellen. Hier hoort geen nieuwlichte rij als een landschapscamping. De proef blijft beperkt tot de gebieden die in het streekplan de aanduiding "aandachtsgebied

Wantij | 1997 | | pagina 19