Genetische manipulatie: doos van Pandora? Patrick de Visscher De aarde werd gestraft door de nieuwsgierigheid van Pandora (de Albegiftigde) en Epimetheus (de Achter nadenkende): alle kwalen en ziekten ontsnapten uit de doos die door Zeus aan Pandora geschonken was. Hij had haar gewaarschuwd de doos nooit te openen. Is het DNA, de erfelijke codes die van ieder schepsel bepalen hoe het eruit ziet en wat het allemaal kan of juist niet kan, soms ook een godsgeschenk waar je maar beter niet te diep in moet graven? Iedere levende cel bevat zogenaamd 1 kernmateriaal. Dit materiaal bestaat uit chromosomen, met daarop de genen, die de erfelijke eigenschappen bepalen. Bij de voortplanting worden de genen van een "ouderpaar" vermengd: bij planten komt dan stuifmeel van de ene plant terecht op de stamper van de andere. Als gevolg van deze natuurlijke bevruchting kunnen binnen dezelfde soort nieuwe indi viduen voortkomen die er in sommige opzichten beter aan toe zijn dan de ouders: planten met mooiere bloemen, of grotere aren, of beter bestand tegen de kou. De klassieke plantenveredelaar bewerkstelligt deze kruising zelf door geselecteerd stuif meel bij geselecteerde planten te brengen. Dit is een zeer tijdrovende klus omdat slechts een gering aantal nieuwe planten de gewenste eigenschappen zal bezitten. Door klassieke uitkruising kan het 10 tot 15 jaar duren vooraleer een nieuw ras op de markt komt. En alleen binnen dezelfde planten soort kunnen eigenschappen verbeterd worden. Genetische manipulatie Door toepassing van genetische manipula tie -ook wel genetische modificatie of bio technologie genaamd- kan de zogenaamde soortbarrière doorbroken worden: genen, en daarmee eigenschappen van de ene soort kunnen in een andere, volkomen niet verwante soort, ingebracht worden. Ja, zelfs eigenschappen van bacteriën zijn "in te zet ten" in planten. De meeste door genetische manipulatie ingebrachte eigenschappen betreffen weerstand tegen plantenziekten en virussen, en resistentie tegen bestrij dingsmiddelen. Ook verhoogde zetmeel- productie (bij aardappelen), winterhard heid (bij maïs en suikerbieten) en kleur- en vormaspecten (de blauwe anjers en rozen) worden druk in experimenten nagestreefd. Regels En kan dat allemaal zomaar? Nee, niet zo maar. Er is regelgeving op dit gebied die ervoor zorgt dat de risico's van deze meest al nog experimentele ontwikkelingen afwe zig of - als het niet anders kan - beperkt blijven. Het Besluit Genetisch Gemo dificeerde Organismen (BGGO) regelt dat de uitvoerder van de bedoelde experimen ten een vergunning van het Ministerie van VROM moet hebben. De vergunningproce dure, die meestal over veldproeven gaat, is identiek aan die voor een gewone milieu vergunning. De geplande experimenten worden eerst door een commissie, de COGEM (COmmissie GEnetische Modificatie), beoordeeld. In deze commis sie zetelen deskundigen op het gebied van de microbiologie, virologie, ecologie en biologie. De COGEM adviseert de minister van VROM over de op te stellen voorwaar den voor het uitvoeren van de proefnemin gen. Toestemming voor een proef op een veldje komt er alleen als er voorafgaand een proef in een proefkas veilig is geble ken. Was de proef op het proefveldje zon der problemen dan kan pas daarna een gro ter experiment in een veldproef opgezet worden. Voordelen voor de landbouw Zoals reeds gezegd is de soortbarrière weg gevallen: eigenschappen van met elkaar niet verwante soorten kunnen heen en weer uitgewisseld worden. Daarnaast bespaart genetische manipulatie enorm veel tijd ten opzichte van klassieke verede ling. Voorts kunnen nieuwe eigenschappen ingezet worden. Dat is toch wel het groot ste voordeel: een suikerbietenplant kan resistent gemaakt worden tegen glyfosaat (stof in het bestrijdingsmiddel Roundup), waardoor je hogere doses van dit bestrij dingsmiddel kunt gebruiken om het veld vrij van onkruid te houden. Vóórdat zij genetisch gemanipuleerd was ging ook de bietenplant ervan dood, nu niet meer. Suiker uit een genetische gemanipuleerde, ook wel transgene biet genoemd, is precies dezelfde suiker als uit een gewone biet. Ook voor koolzaad en soja is dit een handi ge eigenschap. Een transgene aardappel kan meer zetmeel produceren, die op de koop toe niet meer klontert bij de opwer king. En wat te denken van een ingebouw- Van der Have actief met genetisch manipuleren in Zeeland. Foto: Jaap Wo Iter beek. 3 WANTIJ maart '97

Wantij | 1997 | | pagina 3